Plzeňská práva bojují o svou další existenci

ČTK ČTK
31. 10. 2011 19:57
Právnická fakulta v Plzni podala žádost o prodloužení akreditace svých oborů
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Právnická fakulta plzeňské univerzity podala na ministerstvo školství žádost o prodloužení akreditace magisterského i bakalářského oboru po červnu 2012.

Informovali o tom děkan Květoslav Růžička a proděkan Vilém Knoll, který akreditační spis předal.

Fakulta potřebuje schválit existenční dokument co nejdříve, nejpozději počátkem příštího roku, aby mohla vyhlásit přijímací řízení na nový akademický rok 2012/13.

Další osud instituce, kterou stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem, je nyní v rukou akreditační komise, jež bude o reakreditaci magisterského i bakalářského oboru rozhodovat koncem listopadu nebo ledna.

Termín přihlášek by se posunul

Plzeňská práva zatím neví, kdy komise dokument projedná. Jednat by mohla už 21. až 23. listopadu. Další termín připadá až od 30. ledna do 1. února 2012. To je pro fakultu nejzazší termín. Uchazečům o studium by se ale musel posunout termín pro podání přihlášek z konce února do března nebo později, což podle rektorky Západočeské univerzity Ilony Mauritzové lze.

"Doufáme, že jsme splnili veškeré podmínky pro to, abychom mohli mít nadále akreditaci," řekl děkan. Fakulta nepočítá s tím, že ministerstvo reakreditaci neschválí. "Muselo by se to řešit, všechno se dá vyřešit," uvedl děkan. Výuka by se podle něj nemohla dočasně přerušit a je otázkou, zda by probíhala na jiných školách nebo v Plzni.

"Pokud bude materiál kompletní, budou v něm jednoznačné posudky, nebude třeba nic doplňovat a diskuse povede k jednoznačnému rozhodnutí, tak není důvod něco protahovat a na něco čekat," uvedla šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Spis projednají odborníci

Práva měla komisi podle usnesení dát do konce října veškeré podklady o studiu včetně smluv s pedagogy a zároveň žádost o reakreditaci.

Komise chtěla dokumenty v říjnu také kvůli tomu, že v té době by se měla do registru docentů a profesorů vkládat nová data, a bude tak možné ověřit, zda odpovídají údaje o úvazcích akademiků. Komise má na projednání spisu až 120 dní a může jednání přerušit.

Spis bude nejprve projednávat akreditační komise v pracovních skupinách, v níž jsou odborníci na daný obor. Ti ho posoudí a sepíšou návrhy závěrů k jednání "velké akreditace". Velká akreditační komise pak předá návrh ministerstvu školství, vysvětlil Růžička.

Růžička potvrdil, že dokument, který je "nejobsáhlejší a nepreciznější za historii fakulty", už projednala a schválila vědecká rada a akademický senát fakulty a s předstihem si ho prohlédla také rektorka a její tým. Vedení ZČU ho neschvalovalo, ale souhlasilo s ním, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy