Trojici německých turistů bylo na začátku července zřejmě horko, posilnění pivem se tak svlékli do spodního prádla a rozhodli se zchladit v kašně na plzeňském náměstí Republiky. Jeden z nich si dokonce užíval masáž proudem vody z fontány a blahem roztahoval ruce.
O poznání menší radost měli strážníci plzeňské městské policie, kteří muže po pár sekundách přišli napomenout. Takovou situace nezažili poprvé. Plzeň je po světě známá především jako místo, kde se zrodilo pivo typu pilsner a dodnes zde sídlí několik velkých pivovarů. Mnozí turisté tak sem míří především za alkoholem.
A každý rok se najde několik skupinek, které si rozhodnou osvěžit si zážitek třeba právě koupelí v kašně. Loni to byli třeba dva pětatřicetiletí muži, kteří se do prostoru kašny dostali elegantním saltem a také využili proudu vody jako masážního nástroje. Dostali pokutu v řádu tisíců korun.
Podobné kousky turistů, ale i nezřízená konzumace alkoholu místních platí v Plzni za dlouhodobý problém. I proto platí od předloňského května na některých místech ve městě vyhláška, která pití alkoholických nápojů zakazuje.
Pivo si nemohou lidé na ulici otevřít prakticky v celém historickém jádru města, na některých náměstích, na části nábřeží Radbuzy nebo v okruhu 50 metrů od škol a v prostoru nástupišť MHD. Kdo to poruší, může dostat pokutu až deset tisíc korun.
"Cílem není, aby si Plzeňané nemohli dát pivo na oblíbené předzahrádce, na koncertu nebo si připít na Nový rok. Cílem je, aby si partičky bezdomovců či jiných dalších skupinek přestaly dělat zejména z centra města svoji předzahrádku," uvedl v roce 2022 tehdejší primátor Plzně Pavel Šindelář.
Jenže se zdá, že provinilce vyhláška zatím neodrazuje. "Od začátku roku v souvislosti s jejím porušením evidujeme takřka 1290 událostí," uvedla mluvčí městské policie Jana Pužmanová. "Oproti porovnání s předchozím rokem evidujeme zřejmý nárůst postihů ze strany Městské policie Plzeň o 15 procent," dodala za magistrát Hana Josefová.
"Kromě běžnějších prohřešků, jako je narušování veřejného pořádku a rušení nočního klidu, evidujeme i výjimečné případy, jako je koupání v kašně," říká Pužmanová.
Jmenuje i další kuriózní události. Koncem července se třeba mladík, kterého policisté překřtili podle slavného amerického basketbalisty na Jordana, nechal kamarády vyhecovat a pokusil se hodem přes stavební výkop trefit půllitrem zhruba deset metrů vzdálenou otevřenou popelnici. To se mu nepovedlo, jeho pokus ale zachytily bezpečnostní kamery.
Mluvčí magistrátu upozorňuje, že turisté tvoří v dosavadním výčtu hříšníků letošního roku spíš menšinu. Většinou vyhlášku porušují místní, často bezdomovci, kteří popíjejí alkohol na veřejných místech, třeba v blízkosti nádraží. Tam některé z nich přichytí při činu i víckrát za den.
I přesto, že strážníci řeší porušení pravidel od začátku roku ve více než tisíci případech a jejich počet narůstá, si magistrát možnost pokutovat opilce pochvaluje. "Vyhláška se osvědčila a je funkční. V budoucnu nevylučujeme její rozšíření o další lokality," uvedla mluvčí magistrátu Josefová.