Plzeňská práva zrušila titul dalším "rychlostudentům"

ČTK ČTK
1. 7. 2011 10:56
Jedná se o 12 lidí, univerzita neuvedla jména, k dispozici budou čísla diplomů
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Celkem 12 absolventům plzeňských práv odeslala Západočeská univerzita (ZČU) usnesení o rušení diplomů. V sedmi případech jde o titul magistr, ve třech o titul JUDr., po jednom bakaláři a Ph.D.

O zrušení informoval náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který jako zaměstnanec plzeňských práv připravoval podklady k rušení diplomů pro rektorku Ilonu Mauritzovou.

Tím je po téměř roce a půl uzavřen proces rušení pochybných titulů takzvaných "rychlostudentů", kteří studijní obor mnohdy zvládli za nestandardně krátkou dobu a často jim chyběly zkoušky nebo zápočty.

Žádná jména univerzita neuvedla, v pátek by se však na webových stránkách fakulty měla objevit čísla zrušených diplomů.

"Zatím byla podána dvě odvolání. Postoupíme je ministerstvu školství, které definitivně rozhodne. O žádné žalobě nevíme," uvedl Korbel.

ZČU zahájila počátkem loňského roku správní řízení v 66 případech, z toho ve dvou třetinách šlo o magistry. Většina z nich po vyzvání univerzitou důkazy o studiu doplnila.

Univerzita chce podat trestní oznámení

Univerzita v současné době zvažuje podání trestního oznámení na bývalé vedení plzeňské právnické fakulty, za jehož éry největší polistopadová aféra v českém vysokém školství vznikla. Tehdy fakultu vedli Jaroslav Zachariáš, Milan Kindl a Ivan Tomažič.

"Díky jednotlivým správním řízením disponuje ZČU dostatečným důkazním materiálem, z něhož vyplývá podezření z možného naplnění skutkové podstaty zneužití pravomoci veřejného činitele ze strany předchozích představitelů fakulty," uvedl Korbel.

Poznatky bude ZČU konzultovat s právní kanceláří Tomáše Sokola a do tří týdnů se rozhodne, zda oznámení podá.

"Je to jedna z možností. Budu žádat pana Sokola, aby mi poradil, jak je možné postupovat ve vztahu k bývalému vedení. Chci řešit jejich pochybení," dodala rektorka.

Uvedla, že se bude chtít s bývalým vedením sejít a ukázat jim "námitky vůči jejich činnosti", k nimž se budou moci vyjádřit ještě před případným podáním trestního oznámení.

Proces rušení titulů je u konce

Vedení ZČU má celkem šest právních posudků, které podle Korbela všechny uvádějí, že rušit diplomy lze, ale "že je to obtížně, protože důkazní břemeno je na univerzitě a musí být prokázána zlá víra".

ZČU se držela hlavně doporučení ministerstva školství, které univerzitě dvakrát potvrdilo, že odebírat tituly podle správního řádu lze. Poslední posudek právníka Tomáše Sokola zveřejní ZČU na svém webu v pátek.

V každém posudku je uvedeno, že definitivně rozhodnout o správnosti verdiktu ZČU by měly nezávislé soudy. "ZČU měla morální povinnost ve vztahu k tomu, co se stalo, aby ukázala na pochybení, která zde byla," dodala.

Podle Korbela je proces rušení diplomů téměř ukončen. "Nejsou pochopitelně ukončeny všechny spory, které mohou na zrušení diplomů navazovat," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy