Kritický nedostatek řidičů MHD trápí i Plzeň. Chybí už desetina potřebného počtu

ČTK ČTK
20. 1. 2018 17:20
Přestože dopravní podnik neustále navyšuje platy, počet řidičů nestoupá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Plzeň - Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) mají kritický nedostatek řidičů autobusů, tramvají a trolejbusů. Chybí jim jich asi 45, což je téměř desetina potřebného počtu. Hodně řidičů z firmy odešlo v posledním půl roce, na přelomu loňského a letošního roku se to zastavilo, informoval dopravně-provozní ředitel Jiří Ptáček.

"Je stále kritický nedostatek řidičů. Chybí nám jich asi osm procent. Řidiči, které máme, tak mají více přesčasů a jsou tím pádem více unaveni," uvedl. Podnik se snaží nabírat nové lidi. Každoročně zvyšuje platy podle kolektivní smlouvy. "Loni jsme jim snažili dát ještě maximum odměn díky kladnému hospodaření společnosti. A pro letošek se navýšil stabilizační příspěvek," uvedl. Každý měsíc tak letos dostávají navíc 2000 korun.

Hodně řidičů z firmy odešlo ve druhé polovině loňského roku, protože je po nich obrovská poptávka. "Přetahoval nám je trh obecně, který byl ještě aktivován nekoncepčním plošným navýšením řidičům linkové dopravy," uvedl ředitel.

Do loňského ledna si řidiči PMDP dlouhodobě vydělávali více, než jejich kolegové na linkových autobusech ČSAD Plzeň. "Doprava ve městech je vždycky psychicky i fyzicky horší, než když vyjede řidič ČSAD do Horní Dolní," uvedl šéf odborů PMDP Robert Pašek.

Loni na podzim se ale firma dostala do situace, že skladník v Lidlu měl více než řidič vozidel MHD v Plzni.

"Aktuálně už nepokračuje trend poklesu počtu řidičů. V prosinci a v lednu se to zastavilo," uvedl Ptáček.

PMDP mají nyní zhruba 120 autobusů, 116 tramvají, 89 trolejbusů. Loni ujely podle objednávky města přes 15,3 milionu kilometrů, zhruba stejně jako předloni i letos. Stejný byl i počet přepravených cestujících, který se pohyboval kolem 100 milionů lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy