Požár azylového domu na Olomoucku, při kterém zemřelo dítě, způsobila hra s ohněm

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2019 12:07
Příčinou čtvrtečního požáru azylového domu pro matky či otce s dětmi v Dalově na Olomoucku, při kterém zemřelo jedno dítě a další člověk se zranil, byla zřejmě dětská hra s ohněm. Požár způsobil škodu za zhruba čtyři miliony korun. Hasiči z hořícího domu s devíti byty ve čtvrtek odpoledne evakuovali 20 lidí. Všem evakuovaným klientům azylového domu v Dalově už bylo zajištěno náhradní ubytování.
Požár v Dalově
Požár v Dalově | Foto: ČTK

"Při tragickém požáru v Dalově zemřela jedna osoba a bohužel se jednalo o nezletilé dítě," řekla policejní mluvčí Irena Urbánková. Uvedla, že vyšetřovatelé hasičů a policie dopoledne důkladně prohlédnou místo požáru a poté bude oficiálně oznámena příčina požáru.

Z denního hlášení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vyplývá, že příčinou požáru byla zřejmě dětská hra s ohněm a materiální škoda je čtyři miliony korun.

Vyšetřovatelé budou podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové zkoumat všechny možné verze vzniku požáru. "Zjišťovat se bude cizí zavinění, technická závada na elektroinstalaci a nedbalost. Jednou z vyšetřovacích verzí je i hra dětí s otevřeným ohněm," řekla Hacsiková.

Požár azylového domu v Dalově byl nahlášen ve čtvrtek krátce po 15:00. Na místě zasahovalo sedm hasičských jednotek, kterým se podařilo oheň zlikvidovat v podvečer.

Hasiči po příjezdu zjistili, že požár zasáhl střechu a podkrovní prostor domu. "Celý objekt byl však zakouřen. Při provedeném průzkumu hasiči uvnitř objektu objevili jednu osobu bez známek života, další osoba byla při požáru zraněna," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Deset evakuovaných lidí bylo umístěno do podobných zařízení v okolí, pro zbylých deset bylo zřízeno provizorní ubytování ve sportovní hale ve Šternberku. Hasiči jim ze svého skladu přivezli lehátka, přikrývky a další základní potřeby. Na místo dorazil i psycholog a pracovníci charity.

Náhradní ubytování pro všechny

Nyní je už náhradní ubytování zajištěno pro všechny evakuované klienty. "Po tragické události v Dalově zajistilo město pro evakuované klienty ubytování v azylových domech v Olomouci, Přerově a Kroměříži, kde jim bylo nabídnuto vybavení a zařízení v obdobném rozsahu jako v Dalově," řekla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Ve spolupráci se zaměstnanci sociálně právní ochrany, šternberskou charitou, úřadem práce a dalšími zaměstnanci města se podle Černocké podařilo zajistit základní vybavení a oděvy všem evakuovaným.

"Vzhledem k tomu, že jsou nyní klienti umístěni ze Šternberka do jiných zařízení, mají s sebou potřebné věci a další jim budou poskytnuty v místě nového ubytování, není nutné organizovat sbírku ošacení, hygienických potřeb či hraček," dodala mluvčí radnice.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy