Olomouc - Za ohrožení posádky osobního auta na dálnici D1 riskantním stylem jízdy si odpyká ve vězení definitivně šest let.
Trest, který mu uložil brněnský krajský soud, ve středu potvrdil Vrchní soud v Olomouci.
Muž podle rozsudku vůz během jízdy takzvaně vybrzdil, řidička vozu poté musela prudce zabrzdit a s autem smykem narazila do svodidel. Při nehodě se jeden člověk lehce zranil.
Muž si trest odpyká za pokus o těžké ublížení na zdraví. Jde o jeden z nejpřísnějších trestů za riskantní jízdu, které soudy v posledních letech uložily.
Muž vinu popírá
Jeho riskantní jízdu sledovali i ostatní svědci a zachytily ji i dálniční kamery. Muž však přesto svou vinu popíral. "Pokud za takové situace, která tady je, tvrdošíjně popírá svou trestnou činnost, nedává nám možnost, abychom trest uložený krajským soudem zpochybnili," uvedl předseda senátu Vladimír Štefan.
Poukázal i na následky, které mohly při takovém incidentu nastat. Řidiči přitížilo i to, že v minulosti byl již několikrát trestán za rychlost. V autě navíc vezl v té chvíli své dvě nezletilé děti.
"To jednání je skutečně nebezpečné, svědčí o agresi, která se na našich silnicích rozmáhá, a je třeba ji postihovat v rámci generální prevence," řekl státní zástupce Vladimír Kubík.
Chtěl jet v levém pruhu
Incident se odehrál na dálnici D1 na 117. kilometru ve směru na Brno v červenci roku 2013.
Sedmačtyřicetiletý Klisurov řídící osobní auto Škoda Superb si podle obžaloby riskantní jízdou po dálnici vynucoval nárok na jízdu v levém jízdním pruhu.
Poté, co dojel v rychlém pruhu osobní auto Honda jedoucí rychlostí kolem 130 kilometrů za hodinu, nedodržel bezpečnou vzdálenost.
Po předjetí obžalovaný záměrně změnil směr jízdy doprava, zařadil se těsně před auto a donutil řidičku prudce přibrzdit.
Zranila se jedna žena
Lékařka, která vůz řídila, prudce sešlápla brzdu. Vůz se stal ve vysoké rychlosti poté neovladatelným a narazil do svodidel. Při nehodě byla jedna žena ze čtyřčlenné posádky lehce zraněna.
Muži za zvlášť závažný pokus těžkého ublížení na zdraví a poškození cizí věci původně hrozilo pět až 12 let. Kromě šestiletého trestu ve věznici s ostrahou potvrdil vrchní soud muži také čtyřletý zákaz řízení vozidel a propadnutí osobního auta.
Další řidič vytlačil autobus
Za riskantní jízdu soudy trestaly řidiče i v minulosti, dostali však nižší tresty. Před dvěma lety brněnský krajský soud poslal na tři roky do vězení muže, který prudkým brzděním donutil v Brně zastavit autobus MHD, jedna z pasažérek se zranila.
Pětiletý trest vězení česká justice vyměřila Luboši Lacinovi, jenž vytlačil pomalejší auto z dálnice D1. Další agresivní řidič Aleš Trpišovský dostal za vybržďování pomalejších šoférů na téže dálnici dvouletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky a sedmiletý zákaz řízení. Podmínky jej zbavila amnestie, zákaz zůstal v platnosti.