Řidič vybrzdil autobus MHD, půjde na tři roky do vězení

ČTK ČTK
9. 5. 2013 13:38
Zábrš u soudu tvrdil, že se autobusu vyhýbal a spletl si brzdu s plynem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Krajský soud v Brně ve čtvrtek poslal na tři roky do vězení třicetiletého Romana Zábrše, jenž loni prudkým brzděním donutil zastavit autobus městské hromadné dopravy v Bělohorské ulici.

Způsobil tak pád a zranění pětaosmdesátileté pasažérky autobusu a ohrozil i další cestující.

Zábrš u soudu tvrdil, že se autobusu vyhýbal a spletl si brzdu s plynem. Po vyhlášení rozsudku s novináři hovořit nechtěl.

Městský soud v Brně původně poslal muže na dva roky do vězení, odvolací instance ale trest odnětí svobody zpřísnila. Uložený šestiletý zákaz řízení zůstal v platnosti.

Podle soudce Aleše Flídra musí průměrně inteligentní člověk chápat, že při podobném manévru může někoho zranit. Zábršovi přitížily dřívější postihy za přestupky a trestné činy.

Pětiletý trest vězení česká justice nedávno vyměřila Luboši Lacinovi, jenž vytlačil pomalejší auto z dálnice D1.

Další agresivní řidič Aleš Trpišovský dostal za vybržďování pomalejších šoférů na téže dálnici dvouletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky a sedmiletý zákaz řízení. Podmínky jej zbavila amnestie, zákaz zůstal v platnosti.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy