Ostrava - Po internetu si objednali iPhone. Zaplatili kolem sedmi tisíc korun, ale v balíčku jim dorazily brambory nebo stavební suť.
Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 39letého muže pro přečin podvodu.
"Muž je podezřelý, že prostřednictvím internetu inzeroval prodej iPhonu 4S, načež místo avizovaného telefonu měl zájemcům zaslat brambory nebo stavební suť," říká mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.
S jednotlivými zájemci měl pak dohodnout prodejní cenu a odeslat třem zájemcům tzv. dobírkou balíčky. Ty byly zajímavě cenově odstupňované. Po zaplacení finanční částky ve výši 6 120 korun přišlo sedm brambor, po uhrazení 7 500 korun dorazilo osm brambor, v dalším případě pak stavební suť.
"Škoda na majetku přesáhla 21 000 korun. Ke skutku došlo na počátku prosince 2012, balíčky byly odeslány do Příbrami i České Třebové. Pachateli přečinu podvod hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," dodává mluvčí.
Dřevěné zrcadlo s andělíčky a další fikce
Nenajde-li se další poškozený, bude celková výše škody poměrně nízká. Před pěti měsíci odhalili plzeňští kriminalisté podvodníka, jenž si přišel na desetkrát více peněz.
Tehdy přišlo o své peníze 152 lidí, kteří ve vidině nákupu levných starožitností poslali na účet sedmadvacetiletému pachateli celkem 200 tisíc korun, zboží se ale nedočkali.
Muž si ke svým obchodům zakládal účty na internetových portálech, na které lidé posílali peníze. Dále tam dával inzeráty na různé zboží, převážně starožitnosti, například nástěnné dřevěné zrcadlo s andělíčky, porcelánové truhly, sošky či přesýpací hodiny.
Obchodník působil seriózně, když měl zákazník zájem, komunikoval s ním. Založil několik e-mailových adres a současně několikrát změnil svou přezdívku. Dodání zboží pochopitelně podmiňoval uhrazením kupní ceny předem na bankovní účet. Když peníze došly, přestal s lidmi hovořit a peníze si ponechal.
Zrada internetu
Internet dnes používají téměř všechny domácnosti, které přes něj nakupují zboží, služby, získávají informace, hrají hry a shánějí práci.
V poslední době řeší policisté případy, kdy pachatelé využívají přihlašovacích přezdívek a údajů na internetu pro páchání podvodů.
"Upozorňujeme veřejnost, aby byla obezřetná na jakékoliv sdělování svých osobních i internetových údajů, a aby byla opatrná s vyvěšováním informací pod svými uživatelskými účty," varovala již několikrát policie.