Ostrava - Ostravské ghetto Přednádraží by v nejbližších dnech měly opustit první rodiny. Ty ještě stále obývají poslední obydlený dům číslo osm.
Nastěhovat by se mohly do různých bytů soukromého vlastníka ve Slezské Ostravě, řekl Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, které s lidmi spolupracuje.
"Našli jsme jednoho majitele a rodiny už se s ním setkaly. Domluvili se na kaucích," uvedl Vishwanathan. S dvouměsíčními kaucemi rodinám pomohou neziskové organizace, kterým se podařilo získat asi 30 000 korun.
Podle Vishwanathana musí polovinu kauce rodiny zaplatit v hotovosti, druhou polovinu budou moci splácet až po nastěhování.
Vishwanathan očekává, že nájemní smlouvy by rodiny mohly podepsat ještě v tomto týdnu a nejpozději od července by tak mohly žít v novém místě.
Hrozí, že dům někdo rozebere
V první fázi by se měly stěhovat čtyři rodiny, přičemž dvě jsou s dětmi. Celkem by se tak podle Vishwanathana mohlo z Přednádraží odstěhovat devět dospělých a tři děti.
"Pro další obyvatele budeme bydlení hledat, jedná se ještě minimálně o deset lidí. Jestli tam lidé zůstanou sami, obáváme se toho, že se dům stane terčem a hrozí, že ho někdo rozebere. Nejlepší by bylo, kdyby se do konce měsíce mohli stěhovat všichni, budeme se snažit sehnat bydlení v co nejkratším čase," podotkl Vishwanathan.
Dodal, že ani nové bydlení není úplně ideálním řešením celé situace, protože nejde o sociální byty, ale o běžné nájemní bydlení.
"Zdaleka to nesplňuje naše očekávání, že lidé budou bydlet v sociálních bytech, protože nájemné pro ně stále bude představovat dost velkou zátěž," uvedl Vishwanathan.
Zároveň však dodal, že to bylo jediné možné řešení. Na ubytovny se totiž rodiny stěhovat nechtěly. "To všechno je jenom dočasné řešení, než v Ostravě prosadíme sociální bydlení," mínil Vishwanathan.
Do září na zkoušku
Podle jeho tvrzení bude například za byt jedna plus jedna nájem 4500 korun bez energií. "Domluvili jsme se s majitelem, že do září si vyzkoušíme některé věci, například platební morálku," podotkl Vishwanathan.
Nájemní smlouvy podle něj podepíšou s majitelem přímo obyvatelé, s nimiž ale občanské sdružení dál bude po sociální stránce pracovat. Díky nájemním smlouvám by lidé navíc měli mít šanci získat příspěvek na bydlení.
Média se o problémy v lokalitě zajímají od loňského léta, kdy v místě žilo asi 200 lidí. Většina obyvatel už se odstěhovala, některé rodiny ale stále obývají dům číslo osm.
Majitel objektů s lidmi před časem podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům.
Tím by měli nájemníci nárok na příspěvek na bydlení. Obyvatele posléze majitel vyzval, aby se vystěhovali.