Lidé v Ostravě demonstrovali. I kvůli Přednádraží

ČTK ČTK
27. 5. 2013 14:34
Desítky lidí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Přibližně čtyři desítky lidí především z řad neziskových organizací a iniciativ v pondělí před ostravskou Novou radnicí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě, včetně obyvatel ghetta Přednádraží.

"Důvodem demonstrace je přetrvávající neochota radnice (Moravská Ostrava a Přívoz) jednat s Romy i s občanskými iniciativami o uvolnění bytového fondu pro lidi, kteří jsou v nouzi a nemají kam jít, a to ne vlastní vinou," uvedl za organizátory akce Ondřej Marek z ProAlt Ostrava.

Podle něj není pravdivé tvrzení radnice, že o dalších možnostech ubytování jednala se všemi lidmi v Přednádraží.

Do své tíživé situace se podle něj dostali vinou majitele domů Oldřicha Roztočila, jenž se o domy nestaral, a vinou města, jež nechce řešit nefunkční kanalizaci.

"Jsme proti tomu, aby byla politika města taková, že dává sociální byty jen tomu, kdo nebere dávky. K čemu pak ty sociální byty jsou?" řekl Marek.

Místostarostka Petra Bernfeldová zopakovala, že obvod má platné zásady pro přidělování obecních bytů.

"Jsou pro všechny stejné. Samozřejmě, když si prostudují zásady a budou splňovat podmínky, tak se do výběrového řízení určitě mohou přihlásit," uvedla Bernfeldová.

Po demonstraci pochod městem

Demonstrující s transparenty s nápisy jako Ruce pryč od chudých, Nejsme vaše loutky nebo Stop kšeftování s chudobou se zhruba po hodinové demonstraci ještě vydali na pochod městem.

"Přišel jsem proto, že na Přednádraží to má končit a nemáme kde bydlet. Zkoušel jsem žádat o městský byt a všechno to zamítli, nevím proč, dluhy jsem neměl. Budu to zkoušet znovu," řekl jeden z obyvatel Přednádraží Miloslav Kaleja.

Mezi demonstranty byla i Eva Tokárová, která nyní bydlí u soukromého nájemce v městské části Hrušov. Tvrdí, že žádost o městský byt má nyní podanou už popáté.

"Musela jsem dát výpověď (z nájmu) a ocitnu se na ulici se všemi dětmi. Veškeré podmínky splňuju, nejsem na sociálních dávkách, mám děti v opatrovnictví, nemám nikde dluhy, nemám žádné půjčky," uvedla Tokárová.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Tvrdí, že výpověď podala, aby mohla získat městský byt, který nedostala, a nyní tak už bydlí bez smlouvy.

"Přestože jsem v květnu zaplatila nájem, tak majitel mi účtuje za každý den tisíc korun, takže k dnešku mu dlužím 27 000 korun," řekla Tokárová.

Demonstranti měli v plánu přednést své požadavky i na pondělním jednání zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu. Nakonec však na něj většina z nich nedorazila.

K zastupitelům promluvil pouze Imrich Horváth, který dříve bydlel v Přednádraží. Opět kritizoval přístup obvodu k sociálně slabým. "Přijde mi, že se o tom tady už dlouho mluví, ale nic se nedělá," uvedl Horváth.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 17 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy