Mimořádná zpráva

Lidé v Ostravě demonstrovali. I kvůli Přednádraží

ČTK ČTK
27. 5. 2013 14:34
Desítky lidí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Přibližně čtyři desítky lidí především z řad neziskových organizací a iniciativ v pondělí před ostravskou Novou radnicí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě, včetně obyvatel ghetta Přednádraží.

"Důvodem demonstrace je přetrvávající neochota radnice (Moravská Ostrava a Přívoz) jednat s Romy i s občanskými iniciativami o uvolnění bytového fondu pro lidi, kteří jsou v nouzi a nemají kam jít, a to ne vlastní vinou," uvedl za organizátory akce Ondřej Marek z ProAlt Ostrava.

Podle něj není pravdivé tvrzení radnice, že o dalších možnostech ubytování jednala se všemi lidmi v Přednádraží.

Do své tíživé situace se podle něj dostali vinou majitele domů Oldřicha Roztočila, jenž se o domy nestaral, a vinou města, jež nechce řešit nefunkční kanalizaci.

"Jsme proti tomu, aby byla politika města taková, že dává sociální byty jen tomu, kdo nebere dávky. K čemu pak ty sociální byty jsou?" řekl Marek.

Místostarostka Petra Bernfeldová zopakovala, že obvod má platné zásady pro přidělování obecních bytů.

"Jsou pro všechny stejné. Samozřejmě, když si prostudují zásady a budou splňovat podmínky, tak se do výběrového řízení určitě mohou přihlásit," uvedla Bernfeldová.

Po demonstraci pochod městem

Demonstrující s transparenty s nápisy jako Ruce pryč od chudých, Nejsme vaše loutky nebo Stop kšeftování s chudobou se zhruba po hodinové demonstraci ještě vydali na pochod městem.

"Přišel jsem proto, že na Přednádraží to má končit a nemáme kde bydlet. Zkoušel jsem žádat o městský byt a všechno to zamítli, nevím proč, dluhy jsem neměl. Budu to zkoušet znovu," řekl jeden z obyvatel Přednádraží Miloslav Kaleja.

Mezi demonstranty byla i Eva Tokárová, která nyní bydlí u soukromého nájemce v městské části Hrušov. Tvrdí, že žádost o městský byt má nyní podanou už popáté.

"Musela jsem dát výpověď (z nájmu) a ocitnu se na ulici se všemi dětmi. Veškeré podmínky splňuju, nejsem na sociálních dávkách, mám děti v opatrovnictví, nemám nikde dluhy, nemám žádné půjčky," uvedla Tokárová.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Tvrdí, že výpověď podala, aby mohla získat městský byt, který nedostala, a nyní tak už bydlí bez smlouvy.

"Přestože jsem v květnu zaplatila nájem, tak majitel mi účtuje za každý den tisíc korun, takže k dnešku mu dlužím 27 000 korun," řekla Tokárová.

Demonstranti měli v plánu přednést své požadavky i na pondělním jednání zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu. Nakonec však na něj většina z nich nedorazila.

K zastupitelům promluvil pouze Imrich Horváth, který dříve bydlel v Přednádraží. Opět kritizoval přístup obvodu k sociálně slabým. "Přijde mi, že se o tom tady už dlouho mluví, ale nic se nedělá," uvedl Horváth.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy