Lidé v Ostravě demonstrovali. I kvůli Přednádraží

ČTK ČTK
27. 5. 2013 14:34
Desítky lidí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Přibližně čtyři desítky lidí především z řad neziskových organizací a iniciativ v pondělí před ostravskou Novou radnicí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě, včetně obyvatel ghetta Přednádraží.

"Důvodem demonstrace je přetrvávající neochota radnice (Moravská Ostrava a Přívoz) jednat s Romy i s občanskými iniciativami o uvolnění bytového fondu pro lidi, kteří jsou v nouzi a nemají kam jít, a to ne vlastní vinou," uvedl za organizátory akce Ondřej Marek z ProAlt Ostrava.

Podle něj není pravdivé tvrzení radnice, že o dalších možnostech ubytování jednala se všemi lidmi v Přednádraží.

Do své tíživé situace se podle něj dostali vinou majitele domů Oldřicha Roztočila, jenž se o domy nestaral, a vinou města, jež nechce řešit nefunkční kanalizaci.

"Jsme proti tomu, aby byla politika města taková, že dává sociální byty jen tomu, kdo nebere dávky. K čemu pak ty sociální byty jsou?" řekl Marek.

Místostarostka Petra Bernfeldová zopakovala, že obvod má platné zásady pro přidělování obecních bytů.

"Jsou pro všechny stejné. Samozřejmě, když si prostudují zásady a budou splňovat podmínky, tak se do výběrového řízení určitě mohou přihlásit," uvedla Bernfeldová.

Po demonstraci pochod městem

Demonstrující s transparenty s nápisy jako Ruce pryč od chudých, Nejsme vaše loutky nebo Stop kšeftování s chudobou se zhruba po hodinové demonstraci ještě vydali na pochod městem.

"Přišel jsem proto, že na Přednádraží to má končit a nemáme kde bydlet. Zkoušel jsem žádat o městský byt a všechno to zamítli, nevím proč, dluhy jsem neměl. Budu to zkoušet znovu," řekl jeden z obyvatel Přednádraží Miloslav Kaleja.

Mezi demonstranty byla i Eva Tokárová, která nyní bydlí u soukromého nájemce v městské části Hrušov. Tvrdí, že žádost o městský byt má nyní podanou už popáté.

"Musela jsem dát výpověď (z nájmu) a ocitnu se na ulici se všemi dětmi. Veškeré podmínky splňuju, nejsem na sociálních dávkách, mám děti v opatrovnictví, nemám nikde dluhy, nemám žádné půjčky," uvedla Tokárová.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Tvrdí, že výpověď podala, aby mohla získat městský byt, který nedostala, a nyní tak už bydlí bez smlouvy.

"Přestože jsem v květnu zaplatila nájem, tak majitel mi účtuje za každý den tisíc korun, takže k dnešku mu dlužím 27 000 korun," řekla Tokárová.

Demonstranti měli v plánu přednést své požadavky i na pondělním jednání zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu. Nakonec však na něj většina z nich nedorazila.

K zastupitelům promluvil pouze Imrich Horváth, který dříve bydlel v Přednádraží. Opět kritizoval přístup obvodu k sociálně slabým. "Přijde mi, že se o tom tady už dlouho mluví, ale nic se nedělá," uvedl Horváth.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy