Obří nemocnice Palasovi neprošla a on teď neví jak dál

Tomáš Netočný
28. 4. 2011 20:30
Hejtman Moravskoslezského kraje odvolal sloučení nemocnic, ale neřekl, jak je chce řídit
Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Měla to být blesková akce moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase z ČSSD.

Během několika měsíců chtěl vytvořit jednu obří organizaci zastřešující sedm krajských nemocnic.

Ty měly společně nakupovat materiál i přístroje, některá oddělení se měla přesouvat z jedné nemocnice do druhé a vše by řídilo jedno vedení se sídlem v budově krajského úřadu.

Teď nakonec sám hejtman Palas souhlasil, aby se zastupitelstvo kraje na svém čtvrtečním jednání tímto návrhem vůbec nezabývalo.

Nemocnice v Karviné, Havířově, Třinci, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Opavě a Krnově tak zůstanou samostatnými organizacemi kraje.

„Nemocnice se řítí do ztráty. Když je sloučíme, zastavíme to," obhajoval původně Jaroslav Palas slučovací projekt. „Krajská rada se rozhodla stáhnout tento bod z jednání," oznámil však ve čtvrtek zastupitelům v jednacím sále.

Hejtmane, přijeďte to vysvětlit

Moravskoslezskému hejtmanství vládne koalice sociálních demokratů a komunistů. O zastavení projektu na sloučení nemocnic rozhodli dva dny před schůzí zastupitelstva na svém jednání zastupitelé ČSSD.

Kritici plánu na slučování vytýkali, že není jasné, kdo by obří nemocnici řídil, jakým způsobem by ušetřila peníze a obávali se také, že by projekt mohl skončit privatizací krajských nemocnic.

Proti slučování se postavilo také nejvyšší vedení sociálnědemokratické strany.

Opozice, zaměstnanci nemocnic i stovky tisíc lidí v kraji, však zatím nedostali od hejtmanství informaci, jak bude situaci v krajském zdravotnictví řešit.

„Pane hejtmane, přijeďte k nám a vysvětlete lidem, jak budete dál postupovat," vyzval Palase během jednání zastupitelstva Rostislav Šajar z Orlové.

„Definitivně odmítněte slučování nemocnic a připravte harmonogram jejich ozdravení," žádal koalici sociálních demokratů a komunistů krajský zastupitel a šéf regionálního sdružení ODS Zbyněk Stanjura z Opavy.

Hejtman Jaroslav Palas chtěl sloučit krajské nemocnice do jedné obří organizace. Kritici jeho plánu se obávali, že tím zdravotnická zařízení připravuje k privatizaci vlivnou finanční skupinou Penta. Lidé z jeho vlastní strany nakonec slučování odmítli
Hejtman Jaroslav Palas chtěl sloučit krajské nemocnice do jedné obří organizace. Kritici jeho plánu se obávali, že tím zdravotnická zařízení připravuje k privatizaci vlivnou finanční skupinou Penta. Lidé z jeho vlastní strany nakonec slučování odmítli | Foto: Ludvík Hradilek

Právě v Opavě vyvolal návrh na sloučení nemocnic nejsilnější odpor. Hejtman Palas převzal ve čtvrtek petici, ve které se proti tomuto záměru vyslovily dvacet tři tisíce lidí z Opavy a okolí.

Co s analýzou za 2 miliony?

Na základě finančního plánu jednotlivých nemocnic odhaduje hejtmanství celkovou letošní ztrátu na 270 milionů korun.

Původně mělo propad zastavit právě plánované slučování. Rada kraje objednala analýzu u společnosti RGM Medical, za kterou hejtmanství zaplatilo 1,8 milionu korun.

Celou transakci měla řídit pracovní skupina vedená šéfem RGM Medical Norbertem Schellongem. Velká část lidí z RGM Medical má však úzké vazby na finanční skupinu Penta, která se tak mohla dostat k lukrativní části krajských nemocnic.

Už tento původní plán část sociálních demokratů odmítla a březnové jednání zastupitelstva odsouhlasilo návrh spolupráci s RGM Medical ukončit.

Hejtman Palas a vedení kraje má tak v ruce analýzu za necelé dva miliony korun, nedokáže však konkrétně říct, jak finančním ztrátám nemocnic zabránit.

Děláme opatření už od podzimu

„Už od loňského podzimu děláme určitá opatření," sdělil hejtman, ale neuvedl blíže jaká.

Někteří sociální demokraté však potvrdili, že má vzniknout další pracovní skupina, která bude krajské nemocnice řídit. Není však jasné, jaké bude mít kompetence a proč situaci nemocnic neřeší rada kraje a odbor zdravotnictví s téměř třiceti úředníky.

„Hejtmanství krajské nemocnice neřídí. Mají své manažery," odpověděl Jaroslav Palas na otázku Aktuálně.cz, proč má vzniknout zvláštní pracovní skupina pro zdravotnictví.

„To je absolutní nesmysl. Kraj je zřizovatelem nemocnic je za ně samozřejmě odpovědný," uvedl zastupitel Zbyněk Stanjura z ODS. „Nejlepší řešení by bylo, odvolat hejtmana, náměstka pro zdravotnictví a vyměnit vedení zdravotnického odboru."

 

Právě se děje

Další zprávy