Hejtman Palas zavelel k privatizaci nemocnic

Petr Holub
15. 3. 2011 5:30
Radí mu lidé, kteří mají blízko k slovenskému zdravotnímu řetězci Penta
Hejtman Jaroslav Palas
Hejtman Jaroslav Palas | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Osm nemocnic v Moravskoslezském kraji se sloučí do jedné.

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) tvrdí, že tím zlepší bilanci zadlužených nemocnic, fakticky tím ale otevírá cestu k jejich privatizaci.

Spolehlivý argument

Palas postupuje podle analýzy od poradenské firmy RGM Medical. Experti v ní tvrdí, že nemocnice jsou neúnosně zadlužené a že se jejich bilance dramaticky zhoršuje.

Neveřejná část této analýzy ovšem ukazuje čísla, která o ničem takovém nesvědčí. Experti v ní předpověděli na rok 2010 ztrátu 95 milionů.

Tato částka není pro osm tuzemských nemocnic v krizovém roce výjimečná. Navíc ji vyrobily pouze nemocnice v Novém Jičíně a Karviné-Ráji, naopak Krnov, Opava, Frýdek-Místek a Třinec měly i loni kladný hospodářský výsledek.

Palas tak získal argument pro sloučení. Na radu RGM Medical navrhuje, ať do června převezme řízení všech nemocnic realizační tým, v čele s majitelem této firmy Norbertem Schellongem. Ten sjednotí administrativu, informační systémy, stravovací a další služby. Jenom tím ušetří 143 milionů ročně.

Do konce roku vznikne generální ředitelství, které zruší nemocnici v Bílovci a některá oddělení v ostatních ústavech. Opava a Nový Jičín třeba přijdou o ortopedii, Krnov o urologii, Karviná o chirurgii. Tím kraj získá dalších 151 milionů.

Privatizace jako jediné východisko

Kromě škrtů nenavrhuje analýza RGM Medical žádný další krok. Dokonce ani nenavrhuje pro krajský nemocniční holding právní formu. "Doporučoval jsem akciovou společnost," vysvětluje poradce Schellong.

Palas s tím souhlasí, připouští ovšem i status příspěvkové organizace, který dnes má sedm z osmi krajských nemocnic: "O právní formě rozhodne krajské zastupitelstvo 23. března," upřesnil.

České právní prostředí připouští pro další postup tři možnosti. Prosté sloučení krajských nemocnic do gigantické akciové společnosti je neobvyklý krok, který zatím neúspěšně provedl jen Ústecký kraj. Výsledkem bylo neprůhledné hospodaření akciové společnosti Krajská zdravotní, které už druhým rokem šetří policie.

Druhou cestu ukázal Středočeský kraj, který sloučil svých jedenáct nemocnic do pěti větších celků a šest z nich potom zrušil. Pak zrušené nemocnice včetně jejich majetku privatizoval.

Na Olomoucku zkusili ještě jiný postup. Tamní radní pronajali správu tří krajských nemocnic, které zůstaly příspěvkovými organizacemi, na dvacet let soukromé firmě Agel a fakticky je tak rovněž privatizovali.

Dosavadní výroky hejtmana Palase nasvědčovaly, že zvolil olomoucký postup. Koncem února připustil v rozhovoru pro Českou televizi, že se privatizovat může jen správa nemocničního holdingu.

Na přímý dotaz Aktuálně.cz ovšem necelý měsíc poté prohlásil, že o předání správy nemocnic soukromníkům neuvažuje.

Manažeři s praxí

Zájem privatizovat prozrazuje i Palasův reformní postup. O návrh nemocniční reformy požádal společnost RGM Medical loni v říjnu, pouhé tři týdny po jejím vzniku.

"Jsou to zkušení manažeři s praxí," zdůvodnil hejtman, proč požádal o zlepšení bilance českých nemocnic slovenské odborníky. Učinil tak i přesto, že česká medicína má v rámci Evropské unie sedmé nejlepší výsledky, jak tvrdí to výzkum Euro Health Customer Index 2008, který Slovensko zařadil na 19. místo.

"Považuji za rozumné, že se Moravskoslezský kraj obrátil na zahraniční odborníky. Tím se chrání od místní konkurence," podporuje Palase majitel poradenské firmy Schellong.

V Pentě byl každý

Hejtman neupřesnil, kde jeho poradci praxi získali. Právě Schellongova profesní kariéra ovšem vedla Palasovy kritiky k obavám, že reformu krajského zdravotnictví může kontrolovat společnost Penta, největší soukromý investor do slovenského zdravotnictví.

Schellong je od loňského května šéfem firmy Spoločné zdravotníctvo, která řídí pět nemocnic v Prešovském kraji. Majoritním vlastníkem prešovského holdingu je bratislavská firma Svet zdravia.

Do loňského ledna patřila do impéria finanční skupiny J&T, pak ji převzala společnost VF Solutions a nakonec Estate Consult. Jejich majiteli jsou Viktor Földes resp.Peter Mertl. Oba do roku 2009 zasedali ve statutárních orgánech zdravotnických firem, které patří finanční skupině Penta, včetně pojišťovny Dôvera.

Földes svěřil Schellongovi funkci ředitele a podle deníku Sme zároveň prodal Pentě tři železniční polikliniky, které dosud patřily Svetu zdravia.

"Slovenské zdravotnictví je malý rybník, vždy pracujete s bývalým zaměstnancem J&T nebo Penty," vysvětluje Schellong. O majetkové poměry vlastníků firmy, kterou řídí, se podle vlastních slov nezajímá. V kontaktu je pouze s druhým majitelem Estate Consult Peterem Vaškem. Ten shodou okolností začínal kariéru jako manažer společnosti Penta Investments.

Palas: "Spojení odmítáme"

Penta zájem o moravskoslezské nemocnice vylučuje: "Snahu spojovat nás se 'slovenskými experty', kteří se podíleli na přípravě transformace nemocnic v Moravskoslezském kraji, považujeme za nesmyslnou," odmítl souvislost mluvčí Martin Danko.

Penta vstup do krajských nemocnic v Česku pouze analyzuje, zatím se však k žádným konkrétním krokům nerozhodla.

Palas zpochybňuje samotný fakt, že o poradenské služby při reformě nemocnic požádal manažera z firmy, která má blízko ke slovenskému řetězci: "Spojení na Pentu odmítáme," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy