Německý řád žaluje stát kvůli restitucím, chce vrátit kostel v Karlově Studánce

ČTK ČTK
5. 10. 2015 12:51
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě se žalobou dožaduje vydání kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku. Kostel v rámci majetkového vyrovnání se s církvemi vloni odmítlo vydat ministerstvo kultury. Německý řád požaduje převzetí včetně pozemků a inventáře, zároveň chystá další žaloby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Bruntál - Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, pro nějž se zkráceně používá název Německý řád, požaduje navrácení kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku. Kostel chce vydat spolu s pozemky a inventářem. Ministerstvo kultury to vloni v rámci majetkového vyrovnání s církvemi odmítlo.

Německý řád zároveň chystá další žaloby. Podle mediálního zástupce Mikoláše Černého mají následovat požadavky na vydání lesů, polností, nemovitostí a hradů, které řád vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacisty.

Stát odmítl vydat řádu také například hrad Bouzov, o který řád usiloval už před přijetím zákona o majetkovém vyrovnání. Také o něj se plánuje soudit. V případě Bouzova Národní památkový ústav uvádí, že hrad byl zabaven na základě Benešových dekretů, tedy před dobou, na níž se zákon vztahuje.

Hrad byl konfiskován podle zmíněných dekretů, nikoli však řádu. O majetek přišel řád už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti byly zabaveny či převedeny na nové vlastníky. Hrad Bouzov získal šéf SS Heinrich Himmler.

"Jedná se o žalobu na nahrazení projevu vůle povinné osoby podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Cílem žaloby je, aby soud svým rozhodnutím nahradil souhlas povinné osoby, kterou je Česká republika - Ministerstvo kultury ČR," uvedl mediální zástupce řádu Mikoláš Černý.

Kostel byl podle něj ve vlastnictví řádu do roku 1940, kdy ho zkonfiskovali nacisté. Po válce se tehdejší velmistr řádu Robert Schältzky snažil o poválečnou restituci majetku, mimo jiné i kostela v Karlově Studánce. Jeho žádosti však nebyly vyřízeny do komunistického převratu v roce 1948. Kostel byl v té době spravován národní správou se souhlasem řádu a financován z výnosů řádových lesů.

Ministerstvo kultury vydání kostela odmítlo loni v květnu. "A to i přes to, že se o převodu kostela řádu jednalo již v roce 2010 - jakožto o bezúplatném převodu z majetku státu, jelikož se jednalo o jediný kostel v České republice spravovaný ministerstvem kultury. Navíc od roku 2001 zde slouží mše kněz řádu," doplnil Černý.

Řád byl založen v roce 1190 v Akkonu, přístavním městě v dnešním Izraeli, jako špitální bratrstvo. Od roku 1204 začal působit i v některých místech na území současné České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy