Klášter Opočno je opět státu, kapucíni mohou žádat restituci

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2015 16:48
Změna vlastnictví jim umožní žádat o vydání areálu v církevních restitucích. Kapucíni již dříve uzavřeli s městem dohodu, že pokud klášter získají, tak jej bezúplatně převedou na město.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové - Areál bývalého kapucínského kláštera v Opočně patří namísto Královéhradeckému kraji opět státu.

Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové, který potvrdil verdikt Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou.

Žalobu na určení vlastnictví podal řád kapucínů. Změna vlastnictví umožní kapucínům žádat o vydání areálu v církevních restitucích.

Verdikt je pravomocný, kraj a stát mohou jako mimořádný prostředek podat ještě dovolání k Nejvyššímu soudu. Kapucíni již dříve uzavřeli s městem dohodu, že pokud klášter získají, tak jej bezúplatně převedou na město.

Podle krajského soudu je třeba předpisy vykládat tak, aby bylo v maximální možné míře dosaženo naplnění církevních restitucí.

Roční náklady: 200 000 korun

Stát a kraj tvrdily, že vlastnické právo přešlo na kraj řádně a zákony o církevních restitucích se na klášter nevztahují. Soudy odmítly argument odpůrců, že kraj majetek získal takzvaným vydržením.

Proti prvoinstančnímu rozhodnutí okresního soudu se proto odvolaly. Kraj tvrdí, že přes deset let areál udržoval v odpovídajícím stavu, roční náklady činily zhruba 200 000 korun.

O případném dovolání musí podle Michala Frička z tiskového oddělení hejtmanství rozhodnout krajská rada.

"V tuto chvíli, kdy ještě nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozsudku, respektive jeho podrobnější odůvodnění, je otázka dalšího postupu spekulativní," uvedl.

Poté přijde návrh

Důvodem pro případné podání dovolání podle Frička nebude touha kraje za každou cenu udržet vlastnické právo k objektu, pro který kraj dlouhodobě nemá využití a jehož údržba stojí ročně přes 100 000 korun.

Případné dovolání podle kraje bude vedeno snahou postavit najisto právní režim církevních restitucí. Kraj po změně v katastru podle Frička předá areál Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových s požadavkem na úhradu účelně vynaložených nákladů.

Právní zástupce kapucínů Tomáš Nahodil řekl, že po obdržení písemného vyhotovení rozsudku podá řád katastrálnímu úřadu návrh na zápis vlastnického práva státu.

Vlastníkem do šesti měsíců

"Klášter se stane vlastnictvím státu a řád požádá o jeho vydání postupem podle zákona o církevních restitucích," řekl Nahodil. Odhadl, že kapucíni by se od podání žádosti mohli stát vlastníkem kláštera zhruba do šesti měsíců.

Nahodil také potvrdil platnost dohody o následném převodu kláštera na město. Řád o klášter začal usilovat proto, aby se město dostalo k areálu bezplatně.

Kraj totiž v minulosti bezúplatný převod městu Opočno odmítl a následně nabídl celý areál k prodeji, znalec odhadní cenu vyčíslil na 8,5 milionu korun.

Město Opočno již začalo podle místostarosty Mariana Slodičáka hledat pro areál kláštera vhodného investora.

Přestavba a využití kláštera v režii města by podle místostarosty byly nad finanční síly radnice. "Máme dohodu s Českou spořitelnou, že se pokusí najít vhodného investora, který by areál využil v souladu s představami města," řekl Slodičák.

Kapucíni podali žalobu

Areál leží v těsném sousedství hlavního opočenského náměstí a město v minulosti uvažovalo o tom, že by mohl sloužit ke kulturním a duchovním účelům.

Stát převedl budovu kláštera na kraj v roce 2003, kdy v objektu fungoval ústav sociální péče. Po jeho přestěhování kraj neměl pro klášter využití a rozhodl se nemovitosti zbavit. Poté co kapucíni podali žalobu, kraj záměr prodeje stáhl.

 

Právě se děje

Další zprávy