Liberec - Tříměsíční podmíněné tresty s odkladem na jeden rok uložil okresní soud 23 zastupitelům Liberce.
V roce 2007 schválili nevýhodný prodej dvou městských pozemků, čímž měli městu způsobit škodu 2,5 milionu korun.
Komunálním politikům hrozily za porušování povinnosti při správě cizího majetku až tři roky vězení. Obhajoba požadovala zproštění obvinění, státní zástupkyně podmínky. Verdikt není pravomocný, obhájci některých politiků se na místě odvolali. Soudkyně město s nároky na náhradu škody odkázala na civilní řízení.
Škoda za 1,5 milionu
V případu se posuzuje obchod z dubna 2007, kdy město prodalo dva pozemky v Doubí o celkové rozloze téměř 3400 metrů čtverečních bez výběrového řízení téměř za 1,5 milionu korun.
Manželé Volavkovi za jeden pozemek zaplatili 875 korun za metr čtvereční a za druhý 350 korun za metr.
V případu byly vypracovány tři posudky, za stěžejní vzala soudkyně Lenka Zhoufová revizní, který vypracovala Národohospodářská fakulta VŠE v Praze. Znalci dospěli k ceně 1200 korun za metr čtvereční, tedy zhruba čtyři miliony korun za oba pozemky. "Způsobená škoda je tak ve značné výši," uvedla Zhoufová.
Obhajoba: posudky jsou nekvalitní
Obhajoba revizní posudek označovala za nepřezkoumatelný. "Tak nekvalitní posudek jsem za 30 let praxe neviděl," uvedl obhájce Alexander Šoljak. Veškeré námitky obhajoby ale soudkyně zamítla.
Obhajoba si nechala zpracovat posudek znaleckým ústavem Grant Thornton, který dospěl zhruba k poloviční ceně ve srovnání s revizním posudkem. I to je sice zhruba o 400 tisíc korun více, než zaplatili Volavkovi, skutková podstata trestného činu by ale nastala, kdyby škoda byla alespoň půl milionu korun.
Na podhodnocení upozornila opozice
Komunální politici se bránili také tím, že rozhodovali na základě podkladů od úředníků. Podle Zhoufové se ale nechovali s péčí řádného hospodáře. Poukázala na diskusi na zastupitelstvu, kdy na podhodnocenou cenu upozornil opoziční zastupitel. "K těmto skutečnostem nepřihlíželi. Většina zastupitelů je pominula, nezabývala se jimi," uvedla soudkyně. Nízké podmíněné tresty udělila s ohledem na dobu trvání kauzy a dosavadní bezúhonnost zastupitelů.
Státní zástupkyně Martina Dědková byla s verdiktem spokojena. "Soud rozhodl v podstatě v souladu s mým návrhem. Lhůtu na odvolání jsem si ponechala, protože došlo k mírné úpravě popisu skutku, co se týče výše škody," uvedla Dědková. V obžalobě byla škoda o milion vyšší, soudkyně ji snížila na základě závěrů revizního posudku.
"Podobné prodeje se děly všude"
Podle obhájců jde o pseudokauzu, kterou se trestní soud vůbec neměl zabývat. Tvrdí, že by obdobně soudy musely stíhat zastupitele po celé zemi.
"Jsem přesvědčen o tom, že podobné prodeje se děly a dějí všude," řekl obhájce Oldřich Filip. V minulosti se například podle něj ve velkém prodávaly byty i za desetinu ceny. Pokud nějaká škoda vznikla, mělo ji město podle obhájců vymáhat u civilního soudu, což se ale nestalo.
Okresní soud zastupitele už dvakrát osvobodil, rozhodnutí ale bylo v obou případech zrušeno. Pro prodej v dubnu 2007 hlasovali všichni tehdejší zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, jeden komunista a dvě zastupitelky Strany zelených.
Mezi obžalovanými jsou tehdejší primátor Jiří Kittner a současná radní Zuzana Kocumová. Úředníci obžalováni nebyli.