reklama
 
 

Soud s Kittnerem začal, exprimátor nedorazil

Aktualizováno 13. 11. 2013 16:02
Trojice politiků čelí obžalobě kvůli machinacím s pozemky pod sjezdovkami na Ještědu

Liberec - Bez obžalovaného bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera (ODS) začalo ve středu u Krajského soudu v Liberci hlavní líčení s třemi bývalými městskými politiky.

Jsou obžalováni kvůli údajným machinacím s pozemky pod sjezdovkami na Ještědu. Kittner, který byl v čele města 11 let, již dříve označil obvinění za neodůvodněné. Hrozí mu až desetileté vězení. Soud ho vyslechne v pátek.

Postup Kittnera rozladil předsedu senátu Petra Neumanna. Žádost, aby se jednání konalo v exprimátorově nepřítomnosti, dostal Neumann od obhájkyně Kittnera až těsně před zahájením líčení. Kittner by se na základě usnesení senátu měl zúčastnit odpoledního jednání.

Kriminalisté trojici kladou za vinu, že prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd měli na třetí osoby převést nemovitosti města pod jejich tržní hodnotou, a tím způsobit škodu na majetku města Liberec a společnosti Sportovní areál Ještěd ve výši cca 17,7 milionu korun.

Trestní oznámení podala v roce 2009 protikorupční sdružení Oživení a Čmelák v čele s lídrem Změny pro Liberec Janem Korytářem. Liberec podle něj pod záminkou příprav mistrovství světa v klasickém lyžování prodal levně pozemek své společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ).

Ta jej s menším zvýšením ceny prodala dál, přičemž třetí vlastník za ni získal až dvojnásobek původního odhadu. Nevýhodné obchody se měly uskutečnit v letech 2003 až 2006.

Jako příklad Korytář uvedl prodej pozemku ve Vesci, kde chtělo město vybudovat čerpací stanici. Liberec ho prodal SAJ za 916 tisíc korun. Ta ji skutečně vybudovala, pozemek, na kterém stojí, poté oddělila a vrátila městu.

Zbytek prodala realitní kanceláři za milion padesát tisíc korun. Další majitel posléze parcelu získal za téměř tři miliony korun, město tak tratilo dva miliony.

Kittner jakékoli podezření od začátku popírá. "Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky," napsal již dříve exprimátor na osobních internetových stránkách.

Nejde o první obžalobu

Spolu s Kittnerem jsou obžalovaní někdejší náměstek primátora a předseda představenstva SAJ Pavel Krenk a bývalý člen dozorčí rady a tajemník představenstva SAJ Jiří Zeronik, který byl loni odsouzen za nepřímé uplácení.

Soud ho potrestal pokutou 100 tisíc korun za pokus uplatit Šimona Stejkozu, asistenta bývalého poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Ve středu soudu vypovídal pouze Krenk, vinen se necítí. Podle něj směny pozemků souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu, a pokud by je neudělali, mohli ohrozit další lyžování na Ještědu.

Cena byla podle Krenka výsledkem dohody s vlastníky. "Ceny byly obvyklé," prohlásil. Nevinen se cítí i Zeronik, který bude před soudem vypovídat ve čtvrtek.

Kittner byl předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd v letech 2005 až 2011. Krenk byl jeho předchůdcem od roku 2003. Zeronik byl v letech 2003 až 2007 členem dozorčí rady této akciové společnosti.

Obžaloba v kauze převodů městských nemovitostí není první, které Kittner čelí. Společně s dalšími 22 libereckými zastupiteli byl v roce 2008 obviněn z porušování pravidel při správě cizího majetku za hlasování pro prodej dvou městských pozemků v liberecké části Doubí bez výběrového řízení. Odhlasovali jej v dubnu 2007. Liberečtí zastupitelé tehdy podle obžaloby připravili městskou kasu o 3,5 milionu korun. Soud v tomto případě začal v říjnu.

autoři: Domácí, ČTK | 13. 11. 2013 11:07

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama