Propadl ve volbách a odešel s dluhy. Teď se musí uskromnit

Radek Nohl Radek Nohl
30. 12. 2014 6:30
Deník Aktuálně.cz se pokusil zmapovat, co dělají a jak se živí politici, kterým voliči odmítli dát znovu důvěru. Třeba exhejtman Josef Řihák teď bere na kraji víc, než měl jako senátor.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Kamil Jan Svoboda byl tři roky náměstkem primátorky v Liberci. Ovšem v říjnových komunálních volbách v dresu lidovců neuspěl a po osmi letech se nedostal do zastupitelstva.

Teď, více než dva měsíce po volbách, řeší zásadní problém: kde najít novou práci a jak dalších třicet let splácet téměř třímilionovou hypotéku. Svobodova manželka je navíc doma na rodičovské dovolené.

"Hypotéku budu splácet, pokud se nepletu, ještě třicet let. Teď se budeme muset doma možná trochu uskromnit," přiznal Svoboda pro deník Aktuálně.cz, který se na konci roku pokusil zmapovat, co dělají a jak se živí komunální politici nebo senátoři, kterým voliči na podzim odmítli dát důvěru.

Dluhy splácí celá rodina

Kamil Jan Svoboda není jediný, kdo si během působení na radnici nabral milionové dluhy, ale po volbách přišel o dobře placený post i o vliv.

Z majetkových přiznání primátorů a náměstků 25 největších českých měst, která Aktuálně.cz zveřejnilo už před volbami, se dá vyčíst například i to, že bývalému náměstkovi pardubické primátorky Jindřichu Tauberovi z ČSSD zbývá splatit hypotéku a úvěr za 6 milionů korun.

Přestože Tauber dluží oproti Svobodovi více než dvojnásobek, o utažení opasků nehovoří. "Ten dluh je rodinný, a ne jen můj. A mimochodem, dluhy mám kryté jiným majetkem," prohlásil Tauber. Dodal, že po odchodu z radnice již práci našel. Měl by podle svých slov nastoupit od začátku roku 2015. O co přesně jde, ovšem odmítl říci.

Práci už našel i další zadlužený - brněnský exnáměstek Robert Kotzian z ODS. Už nyní nabízí právnické služby pro soukromou firmu, jejíž název však rovněž neprozradil.

Kotzian letos do majetkového přiznání napsal, že splácí hypotéky a úvěr za 5,6 milionu korun. Nyní údaje upřesnil. On prý splácí pouze hypotéku, z níž zbývá doplatit 444 tisíc korun, a zbytek několikamilionového závazku platí jeho žena.

"Pokud jde o mou hypotéku, která v plné výši měla 1,75 milionu korun a nyní zbývá, jak jsem již uvedl, splatit 444 tisíc korun, bez potíží ji budu splácet dál. Měsíční splátka je necelých 7 200 korun, což určitě unesu i v novém zaměstnání," uvedl Kotzian.

Exsenátor vede komisi za 72 tisíc

Při průzkumu Aktuálně.cz se rovněž ukázalo, jak velkou výhodu při hledání dalšího uplatnění mají vyšachovaní senátoři. Oproti komunálním politikům mohou využít zejména lepších kontaktů z vrcholné politiky.

Živořit tak rozhodně nebudou například dva sociální demokraté Josef Řihák a Alena Gajdůšková. V aktivní politice zůstali i se štědrým platem. 

Bývalý středočeský hejtman Řihák je uvolněným krajským zastupitelem a současně předsedou komise pro majetek a místopředsedou komise pro integrovaný záchranný systém. Za zdánlivě bezvýznamné funkce bere měsíčně víc, než měl jako senátor. Přes sedmdesát tisíc korun.

"Odměna podle tabulek činí 72 460 korun," uvedl mluvčí Středočeského kraje Michal Schuster.

Komise se přitom schází zpravidla jednou či dvakrát za měsíc. Když se redakce chtěla Řiháka na jeho práci zeptat podrobněji, nebral telefon a nereagoval ani na zaslané SMS.

Alena Gajdůšková, která v boji o křeslo senátora prohrála na Zlínsku s bývalým předsedou JZD Slušovice Františkem Čubou, získala placenou funkci přímo ve stranickém aparátu ČSSD. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, stala se placenou místopředsedkyní s měsíční odměnou okolo 55 tisíc korun. Bývalá místopředsedkyně Senátu navíc po porážce v senátních volbách získala odchodné 600 tisíc korun.

Primátor Brna měl šest milionů ročně

Ze známějších jmen propadl ve volbách ještě bývalý sociální demokrat a exprimátor Ostravy Petr Kajnar. Jeho nově založená trucstrana Ostravské fórum se v letošních komunálních volbách vůbec do zastupitelstva nedostala.

O jeho novém působišti se však mnoho neví, sám Kajnar na dotazy redakce neodpověděl. Z veřejných zdrojů se tak dá vyčíst jen to, že stále předsedá představenstvu městské společnosti Ostravské vodárny a kanalizace, v níž se průměrná odměna za rok pohybuje okolo 180 tisíc korun.

Podle obchodního rejstříku je také odpovědným zástupcem v poradenské firmě Středoevropská finanční společnost a SM TECH, která se zabývá výrobou elektronických součástek, malířstvím nebo zpracováním posudků.

Deník Aktuálně.cz mapuje majetky politiků systematicky a pomáhá tak k jejich lepší veřejné kontrole. Volení zástupci sice mají podle zákona o střetu zájmů povinnost odevzdávat majetkové přiznání, do něj ale musí zapsat jen jmění, které nabyli během výkonu veřejné funkce. Aktuálně.cz se ovšem ptá i politických nováčků, aby se jejich majetek dal lépe porovnat a snáze se tak případně odhalilo, zda někdo nápadně na magistrátu nezbohatl a zda si na jmění mohl ze svých příjmů vydělat.

Z průzkumů po letošních volbách například vyplynulo, že někteří primátoři investovali do cenných obrazů a jeden dokonce do starožitného nábytku za milion korun. Jinak průměrný český primátor bere okolo 60 tisíc korun hrubého, vlastní rodinný dům a minimálně jeden automobil.

Z analýzy také vyplynulo, že nejbohatší primátoři jsou z hnutí ANO. Do politiky většinou přišli z byznysu, kde měli i vyšší příjem než na magistrátu.

Třeba nový vládce Brna Petr Vokřál až do roku 2013 šéfoval odpadové firmě .A.S.A., kde bral v průměru pět až šest milionů korun čistého ročně. 

 

Právě se děje

Další zprávy