Liberec - Střelec, který v pátek zaútočil v Chrastavě na Liberecku s plastovou pistolí na prezidenta Václava Klause, může jít před soud za pár týdnů.
Muž se přiznal a důkazů je dost, informoval v pondělí vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Ivan Bernátek, který případ dozoruje.
Vyšetřování pochybení prezidentovy ochranky, která útoku nečinně přihlížela, bude zřejmě trvat déle. I tento případ dozoruje liberecké státní zastupitelství, ale krajské.
Útočník Pavel Vondrouš se na sociální síti Facebook opřel do postupu policie, ve svém vyjádření (text naleznete v infoboxu) kritizuje vládu i prezidenta Klause.
Dva samostatné spisy
Podle prodejce airsoftových zbraní a vybavení Jana Šulce nemusela Klausova ochranka výstřely z airsoftové pistole slyšet. Zbraň je totiž tichá.
Vyjádření Pavla Vondrouše:
- Václav Klaus v ČR zavedl šelmovitý kapitalismus, který přivádí mnoho z nás do bezvýchodné situace a zvýhodňuje bohaté.
- Kalousek fackuje lidi na ulici a neskončí jako já v cele předběžného zadržení a není obviněn z výtržnictví. Lobbista Janoušek těžce zraní v opilém stavu řidičku a neskončí v cele předběžného zadržení.
- Já jsem tam strávil mnoho hodin a byl mi zabaven osobní počítač a můj mobil. Obviněn jsem byl z výtržností, ačkoliv můj úmysl byl upozornit na jednání vlády, které zdaleka překračuje hranice, které občané mohou tolerovat.
- Svého činu nelituji a naopak ho považuji za přiměřenou obranu jednotlivce. Zdroj: Facebook
"Jsou to dva samostatné spisy, jeden na toho výtržníka, který dozoruje okresní státní zastupitelství v Liberci. Druhý spis, který se týká činnosti ochranné služby, je dozorován krajským státním zastupitelstvím na pobočce v Liberci," řekl v pondělí vedoucí krajský státní zástupce Martin Tvrdík.
Jak dlouho bude vyšetřování ochranky trvat, nechtěl v pondělí Tvrdík předjímat. "Stejně jako v případě střelce je ale i tady důkazů hodně," poznamenal.
Důkazy jsou do značné míry v obou případech stejné, oba případy ale musejí být podle něj řešeny samostatně. Kdy by mohla padnout nějaká obvinění nebo kdy by mohl jít případ k soudu, odmítl komentovat.
Šestadvacetiletý muž zaútočil na prezidenta v pátek v Chrastavě na Liberecku při slavnostním otevření nového mostu. Incident se stal krátce před 15:00, když prezident procházel obklopen davem lidí.
Tehdy k němu přiskočil muž v maskáčích a z bezprostřední blízkosti na něj několikrát vypálil z plastové pistole na airsoft.
Muž pak z místa odešel, aniž ochranka zasáhla. Novinářům řekl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.
Teprve pak ho policisté zadrželi a odvezli. V sobotu odpoledne muže obvinili z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení. Ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka oznámil kvůli incidentu odchod z funkce.
Ochranka výstřel možná neslyšela
Podle Jana Šulce, který prodává airsoftové zbraně a vybavení, nemusela Klausova ochranka výstřely z airsoftové pistole slyšet. "Hlučnost té zbraně je opravdu minimální," řekl v pondělí Šulc.
Pistole na airsoft podle něj spíše poskytují střelci zpětný ráz, podobný skutečné zbrani, nemají ale zvukové efekty napodobující reálnou střelbu. Zásah airsoftovou pistolí zblízka podle něj dokáže způsobit modřiny i drobné oděrky.
Hráči airsoftu se podle něj chrání brýlemi, případně obličejovými maskami. Tělo jim většinou kryje maskáčový nebo jiný oděv. "Při zásahu do zcela nechráněného místa může plynovka z úplné blízkosti trochu zranit," uvedl Šulc.
Podle něj jsou častými zraněními modřiny či oděrky. Při soutěžích, kdy po sobě hráči střílejí, se předepisuje minimální vzdálenost, na kterou lze na druhé lidi pálit. Zkouší se také síla jednotlivých zbraní, vysvětlil Šulc.
Airsoftovou zbraní lze podle něj přesně zasáhnout i na třicetimetrovou vzdálenost. Záleží na ceně pistole a její kvalitě. Podobné pistole se používají například k výcviku střelby.
Třeba dětem, které se učí střílet, dávají instruktoři při tréninku airsoftové zbraně namísto několikrát silnějších vzduchovek, uvedl Šulc.