ČSSD převzala Liberec. Hned omezila protikorupční úsek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 4. 2011 21:16
ČSSD hlásá boj proti korupci, výběrové řízení na pracovníky protikorupčního úseku však stopla

Liberec - ČSSD chce podle předsedy libereckého zastupitelského klubu ČSSD a náměstka hejtmana Libereckého kraje Martina Seppa vytvořit ve městě novou koalici s většinou původních koaličních partnerů a se starým programem, včetně protikorupční politiky. První krok ČSSD na radnici? Zrušení výběrového řízení na pracovníky protikorupčního úseku...

Zastupitele Změny pro Liberec v sobotu odvolaného primátora Jana Korytáře mají nahradit poslanci Věcí veřejných. Vznikne tak menšinová koalice, která bude mít v devětatřicetičlenném zastupitelstvu 18 mandátů. Bez podpory komunistů nebo ODS se neobejde.

Sepp, bojovník proti korupci : Chtěl po policejním řediteli výmaz

Jisté pochybnosti vzbuzuje i prohlášení o pokračující protikorupční politice z úst Martina Seppa. Toho nechvalně "proslavil" proces s bývalým ředitelem policie v Liberci Miroslavem Dvořákem. Sepp ho měl na Silvestra 2008 žádat o výmaz svého přestupku.

Dvořák ho dle odposlechu chlácholil, ať v klidu slaví Silvestra. V jiném hovoru se pak Sepp zajímá, jestli vše bude v pořádku, a na kladnou odpověď reaguje: "Super, jsi zlato."

U soudu s Dvořákem Sepp žádost o výmaz popřel a tvrdil, že v zachyceném rozhovoru ve skutečnosti žádal nepublikování fotek z večírku.

Změnu pro Liberec čeká zřejmě opozice

První jednání o sestavení nové koalice byla naplánována na pondělí pozdě večer. Jak rychle se ale podaří najít potřebnou dohodu, nedokáže zatím žádná ze stran odhadnout.

V další spolupráci s Korytářovou Změnou pro Liberec Sepp moc nevěří. "Nevím, jestli po všech těch obviněních, výhružkách a urážkách bude mezi členy ČSSD ještě ochota s nimi jednat," řekl Sepp.

Předseda zastupitelského klubu ČSSD Martin Sepp (vlevo) slíbil pokračování boje proti korupci. Je však otázkou, zda je tím správným garantem...
Předseda zastupitelského klubu ČSSD Martin Sepp (vlevo) slíbil pokračování boje proti korupci. Je však otázkou, zda je tím správným garantem... | Foto: Jan Langer

O další spolupráci pochybuje i bývalý primátor. "Budeme jednat večer o dalším postupu, myslím, že ale není velká šance na další spolupráci," řekl v pondělí Korytář, který již dříve novinářům oznámil, že je připraven odejít do opozice.

ČSSD rychle ruší Korytářova rozhodnutí

Liberci zatím vládne neúplné vedení, odvolané radní zatím nikdo nenahradil. Povinnosti primátora v pondělí převzala jeho statutární náměstkyně Martina Rosenbergová (ČSSD), další agendu si zatím chtějí radní rozdělit.

"Pan Korytář předal kancelář, auto i trezor, na stole mi leží stoh dokumentů, které je třeba projít a podepsat," řekla Rosenbergová.

Jedním z prvních rozhodnutí bylo zrušení výběrových řízení na pracovníky místní agendy a protikorupčního úseku, která bývalý primátor vyhlásil 1. dubna. "Jde o osm pracovníků, vytvoření těchto nových míst rada nikdy neprojednala a v rozpočtu se s nimi nepočítá," vysvětlila náměstkyně.

Občané: Zatočte konečně s korupcí

Liberečtí občané jsou však na jakékoliv vybočení z nastolené protikorupční politiky velmi hákliví. Na sobotním mimořádném zasedání zastupitelstva, které odvolalo primátora Korytáře, předali zastupitelům petici na podporu politického směřování zaniklé koalice. Listinu během pouhých 10 dní podepsalo 4 500 lidí.

"My, níže podepsaní občané, se obracíme na vedení města Liberce se žádostí o přijetí a prosazení účinných protikorupčních opatření v našem městě," začíná dokument, jenž požaduje postup podle 40 bodů proti korupci a klientelismu v Liberci, které vypracovalo sdružení Čmelák ve spolupráci s odborníky z Transparency International ČR a sdružení Oživení.

"Nesouhlasíme se způsobem, jak se v Liberci dosud nakládalo s veřejnými prostředky a proto chceme prosadit systémové změny, které do budoucna podstatně omezí prostor pro korupci a klientelismus v našem městě," píše petiční výbor. Jeho členkou je i Alena Dvořáčková, jejíž plánované dosazení na post tajemnice libereckého magistrátu se stalo záminkou pro rozpad koalice a odvolání primátora Korytáře.

Když byl Jan Korytář zvolen primátorem, opustil po 16 letech funkci výkonného ředitele Čmeláku. Zůstal tu však v pozici neplaceného předsedy.
Když byl Jan Korytář zvolen primátorem, opustil po 16 letech funkci výkonného ředitele Čmeláku. Zůstal tu však v pozici neplaceného předsedy. | Foto: Čmelák - Společnost přátel přírody

Rosenbergová právě v souvislosti se sdružením "Čmelák - Společnost přátel přírody" v rozhovoru pro Parlamentní listy upozornila, že ani Korytář není zcela "čistý". Projekt Čmeláka byl prý zařazen na seznam dotačních projektů, ačkoliv měl Jan Korytář stále být statutárním zástupcem této organizace.

Rosenbergová také hned první den svého působení v čele radnice stáhla z krajského úřadu žádost o souhlas se jmenováním Dvořáčkové na místo tajemnice.

"Zároveň jsme předložili žádost o souhlas se jmenováním do funkce tajemníka Jindřicha Fadrhonce, dlouholetého tajemníka měst Chrastava a Český Krumlov, kterého výběrová komise doporučila se stejnou prioritou jako paní Dvořáčkovou," řekla Rosenbergová. Magistrát je bez tajemníka už od loňského listopadu.

Klaus v Liberci: Dění znám zatím jen z novin

Situace v Liberci byla i jedním z témat pondělní tiskové konference prezidenta Václava Klause v Libereckém kraji. "Vím jen, co psaly noviny, věřím, že v úterý dostanu bližší informace," řekl v pondělí Klaus novinářům.

Jeho úterní program bude věnován právě Liberci. Hned ráno zamíří na magistrát, kde se setká s vedením města. Později projde centrem na autogramiádu do knihkupectví. Jeho návštěvu chtějí využít i příznivci odvolaného primátora, na Facebooku už několik dní svolávají další demonstraci.

 

Právě se děje

Další zprávy