Řešili mu přestupek. Super, seš zlato, děkoval politik

Miloslav Lubas
22. 10. 2010 23:30
Proces s bývalým policejním ředitelem v Liberci odhaluje, jak uplatňovali svůj vliv politici ČSSD
Martin Sepp na autodromu. Rychle však umí jet i přes obec.
Martin Sepp na autodromu. Rychle však umí jet i přes obec. | Foto: Krajský úřad Libereckého kraje

Liberec  - Náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp je politikem ČSSD a vliv umí uplatňovat. To naznačily i policejní odposlechy, které zazněly u soudu s bývalým ředitelem police v Liberci Miroslavem Dvořákem.

Proces neodkrývá jen "práci" tohoto někdejšího vlivného policisty, ale také jeho vztahy s regionálnimi politiky - kromě Seppa také s europoslancem Robertem Duškem.

Dušek, jak se z policejních nahrávek ukázalo, mohl úkolovat policejního ředitele a kdykoli mohl získat informace, které potřeboval.

V případě Martina Seppa jsou zase nahrány hovory ilustrující to,  jak se řešil Seppův dopravní přestupek. 

Oslav to v klidu

Nahrávky, na nichž hovoří policejní exředitel a Martin Sepp, následují poté, co Sepp na Silvestra 2008 překročil v obci povolenou rychlost o 49 kilometrů.

Když ho lapili policisté, kontaktoval ihned SMS zprávou tehdejšího okresního policejního ředitele Dvořáka. 

V odposleších mimo jiné zaznělo:

Dvořák k Seppovi: „Teďka to nech bejt, a my se ozveme. Není to tak jednoduchý…No jo, ale na tohleto chodí kontroly, to se zakládá a kontroluje. To je ten nejhorší problém. Dobře, uvidíme. Hele, slav v klidu Silvestra a uvidíme."

Dvořák Seppa upozornil, že může dostat pokutu 10 tisíc korun a přijít na rok o řidičský průkaz.

Ten náš Martin

Později mluvil Dvořák o Seppově přestupku se svým podřízeným a svým nynějším spoluobžalovaným Miroslavem Valáškem, vedoucím dopravní policie na Liberecku.

Foto: Jan Langer

Dvořák: „Vzpomněl jsem si na toho našeho Martina. Bude to v pořádku?"

Valášek: „Bude."

Dvořák: „Už jsi ho předvolával?"

Valášek: „Ne."

Dvořák: „Takže to dáme dohromady?"

Super, jsi zlato

A znovu dialog Dvořák - Sepp.

Dvořák: „Čau, čau. Hele, nebav se o tom do telefonu, mám to už u sebe. Bude to v pořádku, jo."

Sepp: „Super, jsi zlato."

Dvořák: „Takže je to dobrý, jenom se když tak u nás budeš muset zastavit a budeme to muset vyřešit, aby to pro tebe dopadlo dobře."

Sepp: „Jo, díky moc."

Dvořák: „Nebavme se o tom po telefonu."

Přišel jsem o řidičák

Martin Sepp navzdory tomu Aktuálně.cz několikrát řekl, že nikdy o žádné zahlazení přestupku nestál.

"Já jsem nikdy nikoho z policie nekontaktoval, aby něco zahladil. To je nesmysl, nikdy bych to neudělal a kategoricky to odmítám," tvrdil Aktuálně.cz krátce poté, co byl Dvořák zatčení.

Na začátku procesu mluvil podobně. „Nikdy jsem se s panem Dvořákem o zahlazení přestupku nebavil, to je lež. Poslal jsem mu jen SMS, že mne stopli. Týden před tím jsem na něj apeloval, aby přidal radary v Libereckém kraji. Tak mi to přišlo vtipné," říká. 

"Od začátku jsem byl smířený s tím, že přijdu o řidičský průkaz, a nakonec jsme o něj i přišel," dodal.

Založ to

Exšéf dopraváků Valášek, který Sepův případ řešil, sedí při procesu na lavici obžalovaných kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Dvořák mi řekl, ať to (míněno Seppův přestupek - pozn. autora) zařídím a prověřím," vypověděl u soudu.

Spojil se prý s velitelem hlídky a dozvědel se, že Sepp se přestupku opravdu dopustil. „Ředitel pak volal Seppovi, ať to neřeší, že je to zařízený," konstatoval Valášek.

V obžalobě stojí, že Dvořák Valáška  pověřil, aby radarový záznam o Seppově přestupku založil mezi nečitelné, a řekl policistům, ať mlčí.

Valášek však při hlavním líčení upozornil, že Seppův přestupek skončil pouze mezi nevyřízenými věcmi. „Zůstal tam, protože jsem čerpal studijní volno, bral si dovolenou a do práce chodil jen výjimečně," řekl.

Nenechám se vyhodit

U soudu také Valášek uvedl, že zaúkoloval jednoho z podřízených, ať přestupek zaeviduje a Seppa pozve k vysvětlení. To se však nestalo.

„S Dvořákem jsme polemizovali o tom, jestli by měl být Sepp za přestupek stíhaný. Já jsem na tom trval a řekl jsem mu, že se kvůli Seppovi nenechám vyhodit od policie," uvedl Valášek.

Na vyřešení Seppova přestupku dával zákon Valáškovi čas jeden rok.

„Kdyby mě nezatkla inspekce, udělal bych to. O Seppově přestupku vědělo víc lidí. Mluvil jsem o něm se současným vedoucím odboru dopravní policie na krajském ředitelství i s pracovníkem odboru dopravy na Krajském úřadu v Liberci," vysvětlil Valášek.

Europoslanec Dušek.
Europoslanec Dušek. | Foto: Martina Machová

Ušili to na mě 

Dvořákovi hrozí až osm let vězení, Valáškovi tři roky. Prvně jmenovanému klade obžaloba za vinu sedm trestných činů - třikrát zneužití pravomoci veřejného činitele, jednou o podvod, přijímání úplatku, porušování služební povinnosti a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Dvořák se považuje za oběť spiknutí. Novinářům řekl, že ho zlikvidovali jeho nepřátelé, poněvadž ho sociální demokraté chtěli udělat policejním prezidentem a prosazoval, aby se policie přestala zbytečně utrácet peníze.

Soudce Richard Skýba odročil hlavní líčení na 8. až 10. prosince. Kromě řady policistů vyslechne jako svědky i libereckého hejtmana Stanislava Eichlera a také oba zmíněné sociální demokraty Roberta Duška a Martina Seppa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy