Řešili mu přestupek. Super, seš zlato, děkoval politik

Miloslav Lubas
22. 10. 2010 23:30
Proces s bývalým policejním ředitelem v Liberci odhaluje, jak uplatňovali svůj vliv politici ČSSD
Martin Sepp na autodromu. Rychle však umí jet i přes obec.
Martin Sepp na autodromu. Rychle však umí jet i přes obec. | Foto: Krajský úřad Libereckého kraje

Liberec  - Náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp je politikem ČSSD a vliv umí uplatňovat. To naznačily i policejní odposlechy, které zazněly u soudu s bývalým ředitelem police v Liberci Miroslavem Dvořákem.

Proces neodkrývá jen "práci" tohoto někdejšího vlivného policisty, ale také jeho vztahy s regionálnimi politiky - kromě Seppa také s europoslancem Robertem Duškem.

Dušek, jak se z policejních nahrávek ukázalo, mohl úkolovat policejního ředitele a kdykoli mohl získat informace, které potřeboval.

V případě Martina Seppa jsou zase nahrány hovory ilustrující to,  jak se řešil Seppův dopravní přestupek. 

Oslav to v klidu

Nahrávky, na nichž hovoří policejní exředitel a Martin Sepp, následují poté, co Sepp na Silvestra 2008 překročil v obci povolenou rychlost o 49 kilometrů.

Když ho lapili policisté, kontaktoval ihned SMS zprávou tehdejšího okresního policejního ředitele Dvořáka. 

V odposleších mimo jiné zaznělo:

Dvořák k Seppovi: „Teďka to nech bejt, a my se ozveme. Není to tak jednoduchý…No jo, ale na tohleto chodí kontroly, to se zakládá a kontroluje. To je ten nejhorší problém. Dobře, uvidíme. Hele, slav v klidu Silvestra a uvidíme."

Dvořák Seppa upozornil, že může dostat pokutu 10 tisíc korun a přijít na rok o řidičský průkaz.

Ten náš Martin

Později mluvil Dvořák o Seppově přestupku se svým podřízeným a svým nynějším spoluobžalovaným Miroslavem Valáškem, vedoucím dopravní policie na Liberecku.

Foto: Jan Langer

Dvořák: „Vzpomněl jsem si na toho našeho Martina. Bude to v pořádku?"

Valášek: „Bude."

Dvořák: „Už jsi ho předvolával?"

Valášek: „Ne."

Dvořák: „Takže to dáme dohromady?"

Super, jsi zlato

A znovu dialog Dvořák - Sepp.

Dvořák: „Čau, čau. Hele, nebav se o tom do telefonu, mám to už u sebe. Bude to v pořádku, jo."

Sepp: „Super, jsi zlato."

Dvořák: „Takže je to dobrý, jenom se když tak u nás budeš muset zastavit a budeme to muset vyřešit, aby to pro tebe dopadlo dobře."

Sepp: „Jo, díky moc."

Dvořák: „Nebavme se o tom po telefonu."

Přišel jsem o řidičák

Martin Sepp navzdory tomu Aktuálně.cz několikrát řekl, že nikdy o žádné zahlazení přestupku nestál.

"Já jsem nikdy nikoho z policie nekontaktoval, aby něco zahladil. To je nesmysl, nikdy bych to neudělal a kategoricky to odmítám," tvrdil Aktuálně.cz krátce poté, co byl Dvořák zatčení.

Na začátku procesu mluvil podobně. „Nikdy jsem se s panem Dvořákem o zahlazení přestupku nebavil, to je lež. Poslal jsem mu jen SMS, že mne stopli. Týden před tím jsem na něj apeloval, aby přidal radary v Libereckém kraji. Tak mi to přišlo vtipné," říká. 

"Od začátku jsem byl smířený s tím, že přijdu o řidičský průkaz, a nakonec jsme o něj i přišel," dodal.

Založ to

Exšéf dopraváků Valášek, který Sepův případ řešil, sedí při procesu na lavici obžalovaných kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Dvořák mi řekl, ať to (míněno Seppův přestupek - pozn. autora) zařídím a prověřím," vypověděl u soudu.

Spojil se prý s velitelem hlídky a dozvědel se, že Sepp se přestupku opravdu dopustil. „Ředitel pak volal Seppovi, ať to neřeší, že je to zařízený," konstatoval Valášek.

V obžalobě stojí, že Dvořák Valáška  pověřil, aby radarový záznam o Seppově přestupku založil mezi nečitelné, a řekl policistům, ať mlčí.

Valášek však při hlavním líčení upozornil, že Seppův přestupek skončil pouze mezi nevyřízenými věcmi. „Zůstal tam, protože jsem čerpal studijní volno, bral si dovolenou a do práce chodil jen výjimečně," řekl.

Nenechám se vyhodit

U soudu také Valášek uvedl, že zaúkoloval jednoho z podřízených, ať přestupek zaeviduje a Seppa pozve k vysvětlení. To se však nestalo.

„S Dvořákem jsme polemizovali o tom, jestli by měl být Sepp za přestupek stíhaný. Já jsem na tom trval a řekl jsem mu, že se kvůli Seppovi nenechám vyhodit od policie," uvedl Valášek.

Na vyřešení Seppova přestupku dával zákon Valáškovi čas jeden rok.

„Kdyby mě nezatkla inspekce, udělal bych to. O Seppově přestupku vědělo víc lidí. Mluvil jsem o něm se současným vedoucím odboru dopravní policie na krajském ředitelství i s pracovníkem odboru dopravy na Krajském úřadu v Liberci," vysvětlil Valášek.

Europoslanec Dušek.
Europoslanec Dušek. | Foto: Martina Machová

Ušili to na mě 

Dvořákovi hrozí až osm let vězení, Valáškovi tři roky. Prvně jmenovanému klade obžaloba za vinu sedm trestných činů - třikrát zneužití pravomoci veřejného činitele, jednou o podvod, přijímání úplatku, porušování služební povinnosti a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Dvořák se považuje za oběť spiknutí. Novinářům řekl, že ho zlikvidovali jeho nepřátelé, poněvadž ho sociální demokraté chtěli udělat policejním prezidentem a prosazoval, aby se policie přestala zbytečně utrácet peníze.

Soudce Richard Skýba odročil hlavní líčení na 8. až 10. prosince. Kromě řady policistů vyslechne jako svědky i libereckého hejtmana Stanislava Eichlera a také oba zmíněné sociální demokraty Roberta Duška a Martina Seppa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy