Liberecký primátor Korytář padl. Vzepřel se Syneru

Radek Nohl Radek Nohl
16. 4. 2011 22:25
Korytář: Zastavil jsem podezřelé zakázky, proto jsem skončil. Nesmysl, říká ČSSD
Jan Korytář.
Jan Korytář. | Foto: Martina Machová

Liberec - Bývalým koaličním partnerům v čele s ČSSD se podařilo svrhnout libereckého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec).

Jeho poslední den v čele města přímo v sále, kde zastupitelé zasedali, sledovaly zhruba dvě stovky lidí, většinou Korytářovi příznivci.

Kromě něj padl i náměstek Jaromír Baxa a radní Květoslava Morávková (oba Změna pro Liberec).

"Budeme se maximálně snažit, aby změny, které jsme v Liberci zahájili, dál pokračovaly," prohlásil Korytář poté, co 26 z 39 zastupitelů rozhodlo v tajném hlasování o jeho konci v čele radnice. 

Podle sociální demokracie byl odvolán, protože se svými koaličními kolegy ve vedení města nekomunikoval. Poslední tečkou prý bylo, když bez jejich vědomí rozhodl, že novou libereckou tajemnicí bude Alena Dvořáčková.

Korytář připouští, že komunikace s koaličními partnery nebyla ideální. Podle něj je ale skutečným důvodem odvolání to, že zastavil dvě podezřelé zakázky za zhruba půl miliardy korun.

Dostavbu bazénu by měl mít na starosti Syner, firma Chládek a Tintěra má zrekonstruovat místní lázně.

Jsou smlouvy nevýhodné? ČSSD a ODS to odmítá

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici posudky, které říkají, že připravené smlouvy, které Korytář odmítl podepsat, jsou pro město nevýhodné. Mimo jiné také proto se v týdnu rozhodl, že podá trestní oznámení.

Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) a Kateřina Neumannová.
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) a Kateřina Neumannová. | Foto: Ondřej Besperát

Protikorupční policie by se podle Korytáře měla zabývat i účastí bývalého primátora Jiřího Kittnera a jeho stranického kolegy z ODS Tomáše Hampla ve výběrové komisi u těchto zakázek.

Kittner byl v minulosti ekonomickým ředitelem Syneru. Hampl byl členem představenstva Investorsko Inženýrské společnosti, jež byla dceřinou firmou Syneru.

Podle Korytáře smlouvy připravovali advokáti Zdeněk Holásek a Hana Potůčková. Ta byla v minulosti členkou dozorčí rady Investorsko Inženýrské. Holásek je podle Korytáře dokonce právním zástupcem Syneru.

Bývalé vedení města, za jehož vlády smlouvy vznikly, tvrdí, že chybu neudělalo. "Jsou standardní. Postavilo se podle nich již dost staveb a nemyslím si, že by s nimi byl problém," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý primátor Jiří Kittner.

A tvrdí to i ČSSD. Ta si nechala zpracovat posudek, ze kterého vyplývá, že smlouvy jsou v pořádku. Všechny strany bývalé koalice však podaly podnět, aby sporné zakázky prověřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Primátor chtěl odvolat náměstka Martina, neuspěl

Změna pro Liberec chtěla odvolat náměstka Lukáše Martina (ČSSD). Strana, která vyhrála volby, ale bod na program jednání neprotlačila.

Deník Aktuálně.cz informoval, že právě Martin tajně jednal o prodeji technických služeb s šéfem společnosti Dora Services Jiřím Macounem. Ten následně vedení města napsal dopis. V něm uvedl, že má o městskou firmu vážný zájem.

Podle Macouna mu Martin při jednání řekl, že "za jistých okolností" by se prodej technických služeb mohl na program dne dostat. Martin to popírá. "Nevyjednávali jsme ani o podmínkách, ani o ceně," řekl Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy