Liberecký primátor Korytář padl. Vzepřel se Syneru

Radek Nohl Radek Nohl
16. 4. 2011 22:25
Korytář: Zastavil jsem podezřelé zakázky, proto jsem skončil. Nesmysl, říká ČSSD
Jan Korytář.
Jan Korytář. | Foto: Martina Machová

Liberec - Bývalým koaličním partnerům v čele s ČSSD se podařilo svrhnout libereckého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec).

Jeho poslední den v čele města přímo v sále, kde zastupitelé zasedali, sledovaly zhruba dvě stovky lidí, většinou Korytářovi příznivci.

Kromě něj padl i náměstek Jaromír Baxa a radní Květoslava Morávková (oba Změna pro Liberec).

"Budeme se maximálně snažit, aby změny, které jsme v Liberci zahájili, dál pokračovaly," prohlásil Korytář poté, co 26 z 39 zastupitelů rozhodlo v tajném hlasování o jeho konci v čele radnice. 

Podle sociální demokracie byl odvolán, protože se svými koaličními kolegy ve vedení města nekomunikoval. Poslední tečkou prý bylo, když bez jejich vědomí rozhodl, že novou libereckou tajemnicí bude Alena Dvořáčková.

Korytář připouští, že komunikace s koaličními partnery nebyla ideální. Podle něj je ale skutečným důvodem odvolání to, že zastavil dvě podezřelé zakázky za zhruba půl miliardy korun.

Dostavbu bazénu by měl mít na starosti Syner, firma Chládek a Tintěra má zrekonstruovat místní lázně.

Jsou smlouvy nevýhodné? ČSSD a ODS to odmítá

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici posudky, které říkají, že připravené smlouvy, které Korytář odmítl podepsat, jsou pro město nevýhodné. Mimo jiné také proto se v týdnu rozhodl, že podá trestní oznámení.

Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) a Kateřina Neumannová.
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) a Kateřina Neumannová. | Foto: Ondřej Besperát

Protikorupční policie by se podle Korytáře měla zabývat i účastí bývalého primátora Jiřího Kittnera a jeho stranického kolegy z ODS Tomáše Hampla ve výběrové komisi u těchto zakázek.

Kittner byl v minulosti ekonomickým ředitelem Syneru. Hampl byl členem představenstva Investorsko Inženýrské společnosti, jež byla dceřinou firmou Syneru.

Podle Korytáře smlouvy připravovali advokáti Zdeněk Holásek a Hana Potůčková. Ta byla v minulosti členkou dozorčí rady Investorsko Inženýrské. Holásek je podle Korytáře dokonce právním zástupcem Syneru.

Bývalé vedení města, za jehož vlády smlouvy vznikly, tvrdí, že chybu neudělalo. "Jsou standardní. Postavilo se podle nich již dost staveb a nemyslím si, že by s nimi byl problém," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý primátor Jiří Kittner.

A tvrdí to i ČSSD. Ta si nechala zpracovat posudek, ze kterého vyplývá, že smlouvy jsou v pořádku. Všechny strany bývalé koalice však podaly podnět, aby sporné zakázky prověřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Primátor chtěl odvolat náměstka Martina, neuspěl

Změna pro Liberec chtěla odvolat náměstka Lukáše Martina (ČSSD). Strana, která vyhrála volby, ale bod na program jednání neprotlačila.

Deník Aktuálně.cz informoval, že právě Martin tajně jednal o prodeji technických služeb s šéfem společnosti Dora Services Jiřím Macounem. Ten následně vedení města napsal dopis. V něm uvedl, že má o městskou firmu vážný zájem.

Podle Macouna mu Martin při jednání řekl, že "za jistých okolností" by se prodej technických služeb mohl na program dne dostat. Martin to popírá. "Nevyjednávali jsme ani o podmínkách, ani o ceně," řekl Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy