Nemocnice Jičín má zaplatit za smrt ženy po porodu 850 tisíc, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2016 13:35
Za smrt ženy, která v červnu 2011 zemřela v oblastní nemocnici Jičín po porodu, má zařízení zaplatit 850 tisíc korun. Ve čtvrtek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Rodina u soudu požadovala celkem přes dva miliony korun, verdikt dosud není pravomocný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Oblastní nemocnice v Jičíně má zaplatit celkem 850 tisíc korun třem příbuzným šestatřicetileté ženy, která v červnu 2011 v zařízení po porodu zemřela. Ve čtvrtek o tom rozhodl Krajský soudv Hradci Králové. Rodina u soudu požadovala celkem přes dva miliony korun, verdikt dosud není pravomocný.

"Bylo prokázáno, že lékaři nemocnice v určité fázi nepostupovali zcela řádně, a to vedlo k snížení šance pacientky na přežití," řekl při zdůvodnění verdiktu soudce Jan Fifka. Podle něj soud při stanovení náhrady přihlédl k tomu, že vrozené onemocnění poškozené bylo velmi vzácné a ohrožovalo ji neustále. "Nelze klást za vinu lékařům, že by krvácení způsobili," řekl Fifka. Podle něj soud snížil požadovanou částku také proto, že další peníze by žalobci mohli získat v dalším jednání, které běží u jičínského soudu.

U ženy se po porodu, při kterém se jí narodil zdravý syn, objevily zdravotní komplikace. Sanitka ji převezla do hradecké fakultní nemocnice, kde žena na následky rozsáhlého vnitřního krvácení zemřela. Žaloba tvrdí, že lékaři neprovedli vyšetření, které by odhalilo pravou příčinu krvácení.

Stejný znalec jako u sestry z Rumburka

Před soudem ve čtvrtek dopoledne vypovídal zpracovatel revizního znaleckého posudku Dušan Klose, který řekl, že na začátku jičínská nemocnice postupovala u pacientky správně. Po zhoršení stavu pacientky však byly podle znalce kontroly krevního tlaku laxní a nebyly prováděné některé metody, například měření hladiny laktátu. "Nemůžeme stoprocentně říci, že by došlo k záchraně nemocné, ale máme za to, že kdyby se provedla revize, a nebo bylo provedené vyšetření CT, které by zjistilo diagnózu, tak by se podstatným způsobem zvýšily šance ženy na přežití," uvedl Klose.

Podle znalce nemocnice pacientku léčila pro podezření na protržení sleziny, přitom šlo o prasknutí tepny a krvácení do retroperitonea, což je poměrně raritní a neočekávaná diagnóza. Do hradecké fakultní nemocnice byla žena převezena již ve stavu neslučitelném se životem. "Máme pocit, že kdyby se reagovalo adekvátně, tak šance na zvládnutí této nepředvídatelné situace by se zvýšily," řekl znalec.

Revizní posudek nechal hradecký soud zpracovat kvůli rozporům v posudcích. Posudek, který pro policii zpracoval znalec Radek Matlach, tvrdil, že nemocnice nepochybila, a policie žalobci podané trestní oznámení na neznámého pachatele odložila. Druhý posudek, který si nechali zpracovat žalobci, však hovořil o chybném postupu nemocnice, což ve čtvrtek potvrdil i revizní znalecký posudek.

Právní zástupce žalobců Tomáš Klinecký na začátku jednání upozornil na diskusi týkající se kvality posudků znalce Matlacha například v souvislosti s kauzou zdravotní sestry Věry M. obžalované z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Na Matlachově posudku byla postavena obžaloba, podle které sestra pacienty zabíjela draslíkem. Závěry znalce Matlacha odmítl posudek obhajoby i revizní posudek zadaný soudem a soud poté ženu zprostil obžaloby.

V obou případech nerozhodli soudci, rozhodly revizní posudky, ke kterým mám mnoho výhrad, říká soudní znalec Radek Matlach. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy