Smrt dítěte při porodu ve Vrchlabí: Lékař neuspěl s dovoláním, podmínka i zákaz činnosti platí

ČTK ČTK
14. 9. 2015 15:01
Čtyřiaosmdesátiletý lékař Alois Krul potrestaný za úmrtí novorozence při porodu neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na tři roky je tak definitivní, stejně jako tříletý zákaz činnosti. Lékař soukromé nemocnice ve Vrchlabí v srpnu 2011 vedl porod a špatně odhadl váhu dítěte, nepoužil totiž ultrazvuk. Místo císařského řezu zvolil spontánní porod, plod musel nakonec vytáhnout silou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Lékař Alois Krul potrestaný za úmrtí dítěte při porodu v soukromé nemocnici ve Vrchlabí neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na tři roky je tak definitivní, stejně jako tříletý zákaz činnosti. Možnost podat ústavní stížnost Krul podle dostupných informací dosud nevyužil.

V srpnu 2011 vedl tehdy čtyřiaosmdesátiletý Krul porod v Česko-německé horské nemocnici Krkonoše. Podle verdiktu Okresního soudu v Trutnově špatně odhadl váhu novorozence a místo císařského řezu zvolil spontánní porod.

Ke zjištění váhy nepoužil ultrazvuk. Spontánní porod se kvůli velikosti dítěte nedařil. Nakonec lékař s dalším kolegou vytáhl plod s použitím síly. Dítě při porodu zemřelo.

Lékař: držel jsem se uznávaných postupů

V dovolání Krul uvedl, že se držel uznávaných postupů a postupoval lege artis. Neporušil prý žádnou povinnost, a byl proto odsouzen neprávem.

Okresní soud podle něj ze dvou rozporných znaleckých posudků upřednostnil ten nepříznivý.

Správně prý měl zadat revizní expertizu. Ani ultrazvukové vyšetření podle Krula nemuselo odhalit atypické rozměry plodu. I kdyby se tedy údajné chyby nedopustil, výsledek mohl být stejný.

Poukazoval na šedesátiletou praxi

Nejvyšší soud ale nezjistil žádný extrémní rozpor mezi skutkovými zjištěními soudů a provedenými důkazy, dovolání proto odmítl bez věcného projednání.

"Skutková zjištění soudů mají jasnou obsahovou návaznost na provedené důkazy," stojí v usnesení.

NS rozhodl v létě bez veřejného jednání, v pondělí odůvodnění zpřístupnil ve své databázi.

Při procesu Krul uváděl, že porod dlouho postupoval normálně, ultrazvuk se proto jevil zbytečný. Krul u soudů poukazoval na svou téměř šedesátiletou praxi.

Trutnovská soudkyně v odůvodnění rozsudku uvedla, že kdyby Krul použil ultrazvuk, následně zvolil císařský řez a porod přesto skončil úmrtím, nebylo by mu úmrtí dítěte možno klást za vinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání o brexitu jsou opět ve slepé uličce, Británie s EU nenalezla shodu

Intenzivní jednání o dohodě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií, nedospěla ani po týdnu k dohodě a budou přerušena. V sobotu odpoledne bude o stávající situaci hovořit předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Pozastavení rozhovorů kvůli přetrvávajícím "výrazným rozdílům" v pohledu na některé otázky večer oznámili hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier a jeho britský protějšek David Frost.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy