Ztráta paměti nepomohla. Manžel Monyové dostal 15 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 2. 2012 12:09
Simonu Monyovou ubodal Boris Ingr loni 3. srpna, poté se pokusil spáchat sebevraždu
Boris Ingr byl podle tchána tyran.
Boris Ingr byl podle tchána tyran. | Foto: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně potrestal 15 lety vězení Borise Ingra, který byl obžalován z vraždy své ženy, známé spisovatelky Simony Monyové.

Oblíbená autorka románů pro ženy zemřela loni 3. srpna ve svém rodinném domě v Brně-Obřanech. Manžel ji během hádky ubodal kuchyňským nožem. Žena utržila šest bodných ran, dvě byly smrtelné.

Ingr se k činu nepřiznal. Neustále tvrdil, že si nic nepamatuje. Hrozilo mu až 18 let vězení. Proti verdiktu se na místě odvolal. O případu proto bude rozhodovat olomoucký vrchní soud.

Před vynesením verdiktu měl Ingr možnost posledního slova. Vzdal se jej. Lítost nad smrtí manželky vyjadřoval při procesu zřídka.

Průlomový rozsudek

Rozsudek je průlomový. Soud přiznal mimořádné odškodné synovi Ingra a Monyové. Chlapci je sedm let a na návrh opatrovnice dostane od otce za své ztížené společenské postavení milion korun.

Dále hoch se svými dvěma bratry, kteří nejsou Ingrovými potomky, ale přijali jeho jméno, dostanou po 240 tisíci korunách. Tato částka byla přiznána také každému z rodičů spisovatelky. Bratrovi Monyové musí odsouzený vyplatit 170 tisíc korun. Celkem by tedy na uhrazení odškodného měl dát 2,37 milionu korun.

Státní zástupkyně Iveta Eichlerová, která pro Ingra žádala trest kolem 14 let vězení, je s verdiktem spokojena. Nespokojen je jeho obhájce Miroslav Klusáček, podle něhož není zcela jasné, jak se vražedný konflikt mezi Ingrem a Monyovou odehrál. Žádal proto zproštění viny.

Rozsudek si přišel vyslechnout i otec Monyové Gustav Urbánek. Při odchodu ze soudní síně řekl, že moc ve spravedlnost nevěřil, 15 let vězení pro Ingra je ale prý trest na samé spodní hranici, kterou je schopen jako pozůstalý přijmout.

Ingr má komplikovanou osobnost

Podle soudkyně Dany Kancírové není o vině Ingra pochyb. Důkazy jasně svědčí o tom, že se v době činu v domě spisovatelky nacházel. Byl v něm sám s Monyovou. Znalci potvrdili, že si zranění nezpůsobila sama. Ingr se po střetu s manželkou přiznal k jejímu pobodání, když jej ošetřovali zdravotníci.

Tomu, že si prý na událost nevzpomíná, soud v žádném případě neuvěřil. "Roli v napadení hrála ekonomická závislost obžalovaného na jeho manželce," uvedla soudkyně.

Zdůraznila, že Ingr má velmi komplikovanou osobnost. Je agresivní, narcistický, výbušný, má sklony prezentovat se v mnohem lepším světle, než je skutečnost. Je patrné, že poškozený věděl, že útokem může způsobit smrt a tímto vědomím také jednal, doplnila Kancírová.

Vztah Monyové a Ingra byl bouřlivý. Její švagrová Dana Urbánková minulý týden u soudu vypověděla, že spisovatelka byla obětí fyzického a psychického násilí.

"Pokud ji nebude mít on, tak nikdo"

Spisovatelka časem dospěla k závěru, že manžel ji už nemiluje a je s ní jen pro peníze. Dva měsíce před vraždou musel na její žádost podstoupit vyšetření na detektoru lži, které její obavy potvrdilo.

Monyová se proto rozhodla pro rozvod, s čímž se Ingr nechtěl smířit. Příbuzní a blízcí spisovatelky uvádějí, že se k ní choval jako tyran, citově ji vydíral, při sporech jí neváhal dát facku, plivat na ni, tahat ji za vlasy, údajně ji znásilnil a jednou jí prý seděl na hrudníku tak, že se téměř udusila. Tvrdil prý, že pokud ji nebude mít on, tak nikdo. Ingr to popřel.

Dne 3. srpna ve 22.25 dorazil do rodinného domu spisovatelky v Brně-Obřanech. Uvedl, že jde na návštěvu jejich sedmiletého syna, kterého šel uspat.

V té době měla Monyová 1,58 promile alkoholu v krvi, Ingr pak asi jedno promile. Když přišel na její zahradu, byla tam se švagrovou a kamarádkou.

Proč se hádali, nikdo neví

Švagrová odešla domů, Ingr šel uspat syna. Následně prý Urbánkové telefonovala kamarádka Monyové, že Ingr vyskočil z okna a spisovatelka ho jde zkontrolovat.

Ingr se při pádu z prvního patra domku jen zranil a do domu se vrátil. Pak se patrně strhla hádka. Kvůli čemu, se neví.

Spisovatelka utržila při hádce s manželem šest bodných ran. Dvě vyvolaly masivní krvácení a především dušení. Utrpěla tak těžká zranění, že ani tým specialistů jí už nemohl pomoci.

Ingr utržil sedm bodných ran. Patrně si některé způsobil sám. Pak opět skočil z okna a zatelefonoval o pomoc. Při zahájení procesu tvrdil, že si na celý incident nevzpomíná a že mu o smrti manželky řekli až v nemocnici.

Nemohla se od manžela odpoutat

Psychiatrička Marta Holanová k tomu ale uvedla, že si je velmi dobře vědom, co se stalo, a netrpí žádnou duševní poruchou.
Minulý týden u soudu zazněl i audiozáznam z Ingrova telefonátu na záchranku, který se uskutečnil po napadení Monyové.

Operátorce na tísňové lince řekl, že jeho manželka krvácí "z břicha, hrudníku, odevšad", a na její dotaz, kdo ji pobodal, odpověděl "já".

Monyová byla podle psychiatrů a psychologů obětí domácího násilí, i když netypickou. Byla schopna se o sebe postarat, věděla, že její manželství se vyvíjí špatně, ale dlouho se nemohla od Ingra odpoutat. O tom, že něco nebylo v pořádku, svědčí podle odborníků i její knihy.

 

Právě se děje

Další zprávy