To není ženský román. Spisovatelku asi ubodal manžel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 8. 2011 16:12
Simona Monyová, po Michalu Viewegovi nejprodávanější český autor, byla zavražděna
Simona Monyová je autorkou několika desítek knih.
Simona Monyová je autorkou několika desítek knih. | Foto: www:monyova.cz

Brno - Úspěšná spisovatelka ženských románů Simona Monyová byla v noci na čtvrtek zavražděna. Pravděpodobně byla ubodána svým manželem Borisem Ingrem. Ten skončil s několika zraněními v nemocnici, jeho stav je stabilizovaný.

Monyová byla druhým nejprodávanějším českým spisovatelem současnosti, po Michalu Vieweghovi.

Nejbližší přítel zavražděné Richard Sacher deníku Právo řekl, že manželství vůbec nebylo idylické. "Simona se mi svěřila, že ji manžel jedenáct let bil a znásilňoval. Vyhrožoval jí také opakovaně i smrtí. Určitě ji zavraždil právě on," popsal.

Spory mezi manželi údajně vyvrcholily loni, kdy do jejich domu v Brně vtrhli exekutoři. Manžel Monyové se totiž zadlužil u lichvářů a nezvládal půjčku splácet. Zhruba 1,5 milionu korun za něj spisovatelka zaplatila, ale zároveň v prý v manžela ztratila důvěru a nakonce jej donutila odejít, píše Právo.  

Agresivita ze strany Ingra ale stoupala. Monyová jej musela dokonce nechat vyvést ochrankou a pořídila si i nový bezpečnostní systém.

Podezření policie padá na manžela

K vraždě došlo ve středu večer v Brně-Obřanech. Podle mluvčí jihomoravské policie Petry Vedrové utrpěla autorka několik bodných ran.

"Policejní hlídka vyjížděla v noci na čtvrtek k rodinnému domu v Brně-Obřanech. Na místě nalezla čtyřiačtyřicetiletou pobodanou ženu, které již záchranná služba nemohla pomoci. Muž, který je podezřelý z trestného činu vraždy, byl převezen do nemocnice," dodala mluvčí.

Informaci o výjezdu potvrdila i mluvčí krajské záchranné služby Barbora Zuchová. "U jedné osoby jsme po příjezdu konstatovali smrt, druhý člověk utrpěl středně těžká zranění a byl převezen do nemocnice v Brně-Bohunicích," dodala Zuchová.

Povahu ani rozsah zranění nemohla Zuchová vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělit. Podle policejní mluvčí manžel zatím není schopen výslechu. "Motiv činu neznáme. Snad jej zjistíme při vyšetřování," uvedla. Předpokládá, že muž bude za vraždu obviněn v nejbližších dnech.

Grafomanka od mládí

Simona Monyová - známá pod marketingovou přezdívkou Viewegh v sukních - se narodila 17. 3. 1967 v Brně. V jednom rozhovoru prohlásila, že "někdy kolem patnáctého roku věku již u mě rodiče diagnostikovali rozvinutou formu grafomanie, v čemž jsem je utvrdila následnou volbou povolání". Byla podruhé vdaná a měla tři syny.

S manželem Borisem Ingrem.
S manželem Borisem Ingrem. | Foto: www.monyova.cz

Jen letos vydala romány Citová divočina a Srdceboly, jejichž tématem bylo právě manželství. Před několika dny se pak objevila na pultech kniha Největší úlety mého života, kde bulvární novinář Richard Sacher zpovídal celebrity. Jedna z kapitol je věnována právě Simoně Monyové.

V médiích byly její knihy obsahem i komerčním úspěchem řazeny na území "Pawlowská křížená s Nesvadbovou, Obermannovou a Vieweghem". Nicméně podle literárního vědce a šéfredaktora časopisu Host Miroslava Balaštíka překračovala hranice ženské literatury směrem k náročnějšímu čtivu.

Mimořádný fenomén

Každopádně ji označil za mimořádný fenomén. "Byla to jediná brněnská autorka, která měla obrovské publikum, zejména mezi ženami," řekl.

Výjimečné bylo i to, že se Monyová neopírala o pomoc profesionálního nakladatelství, ale svou tvorbu si v posledních letech dokázala vydávat sama, respektive s pomocí manžela. "Tento model většinou nefunguje, nedopadá to dobře. U Monyové se ukázalo, jaká je síla její čtenářské obce".

Nakladatelé i spisovatelé se shodují, že český literární trh přišel její smrtí o jednu z nejvýznamnějších autorek románů pro ženy.

"Nezlobte se, ale je to příliš citlivá záležitost. Znali jsme se, ale moc jsme se v poslední době nevídali. Její smrt nechci nijak komentovat," řekl majitel nakladatelství Druhé město Martin Reiner, který vydává romány Michala Viewegha.

Desítky tisíc výtisků

Knihy Monyové vycházely v nákladu desítek tisíc výtisků. "Já se to dozvídám až teď od Vás. Pravidelně jsme se vídali na knižním veletrhu. Je to pro mě šok. Náš styl byl odlišný, ale psala dobře, o čemž svědčí i její úspěch u čtenářů," uvedl Viewegh.

Lítost nad její smrtí vyjádřil i předseda Klubu pražských spisovatelů Lubomír Brožek. "Její prvotinou byla kniha Osud mě má rád. Je tragické, že osud ji asi ke konci života přestal mít rád."

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy