Odcházím hrdě, v koutě fňukat nebudu. Porážka ČSSD se na mě svést nedá, říká Hašek

Jan Hejl Jan Hejl
14. 10. 2016 5:30
Dosluhující hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek po prohraných volbách odchod ze scény nechystá a dál bude působit jako řadový krajský zastupitel. Jeho ČSSD sice utvořila koalici s vítězným hnutím ANO, ale pod podmínkou, že Hašek se na vládnutí podílet nebude. Bývalý druhý muž sociální demokracie proto musí přemýšlet, co bude dělat dál. "Vnitřním založením jsem politik, politika mě stále baví. Ať už to bude cokoliv, budou to věci, které budou mít nějaký kontakt s politikou," říká Hašek v prvním rozhovoru po víkendových volbách. Podle něj za jeho prohru mohou i média Andreje Babiše. "Masírovala lidi ve smyslu, že Hašek může za všechno a je největší démon ze všech démonů," tvrdí.
Dosluhující hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Dosluhující hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. | Foto: Tomáš Škoda

Už jste se stihl zabývat tím, proč jste v regionu s poměrně velkým odstupem prohráli?

Ten výsledek je příliš čerstvý. Budeme si náš volební zisk analyzovat obec po obci a vesnici po vesnici. Byla místa, kde jsme bezproblémově vyhráli. Byly ovšem i oblasti, kde jsme očekávali vítězství, a to se nestalo. Já jsem členem vyjednávacího týmu, takže předchozích několik dní jsme intenzivně věnovali jednání, aby ČSSD byla v krajské koalici, což se nakonec, zdá se, povedlo. To mě teď zaměstnává. Na analýzy budu mít spoustu času, až vyklidím hejtmanskou pracovnu.

Přispěl k prohře ČSSD Radim Jančura, který vylepil billboardy s heslem "kdo lže, ten krade?"

Můžu si to myslet, ale nemám to ničím exaktně podloženo. Podle mě kampaň Radima Jančury odradila některé lidi, kteří byli odhodláni jít volit ČSSD. Neexistuje žádný průzkum, je to můj pocit. A i tohle v příštích týdnech budeme hlouběji analyzovat.

V letošních volbách jste získal o 12 tisíc preferenčních hlasů méně než před čtyřmi lety. Berete to jako osobní neúspěch?

Je potřeba říct, co se v čase mezitím stalo. Dnes není stejné období, jako byl rok 2012. Tehdy tu nebylo ANO, Andrej Babiš nevlastnil média, která tady měsíce masírovala lidi ve smyslu, že Hašek může za všechno a je největší démon ze všech démonů. Před čtyřmi lety tady nebyl Radim Jančura, který investoval milion, aby pohaněl moje dobré jméno. Nyní je jiná mapa, jiný terén a já si osobně vážím každého člověka, který mně v této hysterické atmosféře udělil preferenční hlas.

Ano, preferenčních hlasů jsem získal méně než dřív – na druhou stranu je jich suverénně nejvíc z ČSSD na jihu Moravy a jedná se o třetí nejlepší výsledek ze všech stran tady v regionu. Svoje preferenční hlasy s ohledem na to, co jsem říkal, považuji při hubeném výsledku za malý zázrak.

A co vaše kauzy, které se před volbami probíraly v médiích? Například lánská schůzka nebo případ spojený s Janou Mrencovou? To přece byla munice pro vaše protikandidáty.

Byla snaha využít čehokoliv, soupeři to udělali a voliči si to nějak vyhodnotili. Jako sebereflexi jsem uznal prohru a přijal jsem spoluodpovědnost. V novém vedení kraje sedět nebudu. Všechno, co se na Haška udělalo, vymyslelo a kde se použily chyby z minulosti, bezpochyby vliv na volby mělo.

Lánská schůzka tedy problém nebyla?

Podívejte, když mě sociální demokracie na pozici lídra nominovala, samozřejmě zvažovala všechny aspekty, lánskou schůzku především. A já jsem přesto dostal ve vnitrostranickém referendu výraznou podporu spolustraníků, získal jsem podporu centrálního vedení strany a premiéra. Dovnitř ČSSD to tedy nepředstavovalo významnější problém. Jiná věc je, v jakém světle to přinášela Babišova média a okořenil to v posledním týdnu volební kampaně pan Jančura.

Takže podle vás za volební prohru do jisté míry mohou média Andreje Babiše?

Já jsem přesvědčen, že za vytvořený negativní mediální obraz Michala Haška mohou určitě především Babišova média. Ta se negativní publicitě o mně věnovala v několika posledních letech. V posledním roce před volbami velmi intenzivně a myslím, že bude jednou stát za to, aby některá z mediálních fakult jako téma diplomové práce zadala jenom rozbor toho, jak psala Mladá fronta o mně a Jihomoravském kraji. Ta čísla budou vševypovídající.

Vy jste před volbami řekl, že věříte, že si lidé nenechají zacpat pusu koblihou. Znamená to, že se lidé nechali oblbnout?

Těm, kteří přišli k volbám, to evidentně stačilo. Stačil jim billboard Andreje Babiše v bílé košili s panem Šimkem. Možná jim stačila kobliha, párky nebo gel proti žloutence na zastávkách MHD.

Teď vážně: Problém byl v tom, že část lidí byla spokojena s tím, jak kraj funguje, a zůstala doma s vírou, že to všechno dobře dopadne. Jestli někdo chtěl vytvořit příběh, jak Michal Hašek ČSSD prohrál volby, a všude to dopadlo dobře, tak to bohužel neplatí. Sociální demokracie prohrála v jedenácti krajích a na jižní Moravě jsme dosáhli celostátně nadprůměrného výsledku. Těžko se bude svádět výsledek jen na Haška. Jako lídr jsem uznal, že nesu spoluodpovědnost. Ze strany ani zastupitelstva ale neodcházím a se svými zkušenosti můžu pro kraj hodně udělat, byť jen jako řadový zastupitel.

Máte výhled, co budete dělat dál? Za rok budou sněmovní volby, za dva komunální. Budete chtít v nich kandidovat?

Vy si myslíte, že vám to řeknu jen pár dní po volbách? Několik týdnů tady budu dotahovat hejtmanskou práci a úřad důstojně předám svému nástupci, kterým, předpokládám, bude pan Šimek. Pak si trochu odpočinu, víc se vyspím než v posledních měsících a zamyslím se, co budu dělat dál. Samozřejmě jsem nepředpokládal, že ČSSD skončí třetí a s takovým výsledkem, který bude znamenat, že já nebudu ve vedení kraje, ale vzal jsem za to spoluodpovědnost. Udělal jsem všechno pro to, aby v radě kraje mohla být sociální demokracie. Budu pracovat jako zastupitel a o některých dalších věcech už jednám, ale není to v takové fázi, abych je popsal, protože nejsou dojednány.

A kam byste chtěl svoje pracovní aktivity směřovat? Do politiky, nebo třeba do byznysu? Jste vystudovaný právník.

Vnitřním založením jsem politik, politika mě stále baví. Ať už to bude cokoliv, budou to věci, které budou mít nějaký kontakt s politikou. Určitě uplatním zkušenosti, které jsem v politice získal. Mám za tu dobu spoustu zahraničních kontaktů. Moje budoucnost bude spojena s mixem těchto nabytých zkušeností, kontaktů, znalostí a dovedností.

Ve středu jste se sešel s prezidentem Zemanem a on vám nabídl, abyste dál pokračoval v roli poradce pro regionální rozvoj. Může se vaše další cesta ubírat směrem k hlavě státu?

Já jsem sám pana prezidenta požádal o uvolnění z té pozice. Řekl jsem, že cítím tuhle povinnost udělat kvůli výsledku voleb. Pan prezident se usmál a moji pomyslnou rezignaci nepřijal. Má dál zájem, abychom spolupracovali v oblasti regionální politiky. On si váží mojí práce a já si vážím jeho důvěry. Se třemi vykřičníky: Jsem externím neplaceným poradcem, nejsem zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky a ani to neplánuji.

Myslíte si, že Bohumil Šimek bude dobrým hejtmanem?

Za prvé, volby tady vyhrál spíš Andrej Babiš než Bohumil Šimek – a to opírám například o počty preferenčních hlasů. Ale respektuji to, přeji mu, aby byl úspěšným hejtmanem nejen kvůli sobě, přeji to hlavně jižní Moravě. Lidé s odstupem času vyhodnotí, že jižní Morava nebyla kauza Mrencová nebo už vůbec ne lánská schůzka, ta se netýkala práce hejtmana. Lidé zjistí, že se tady za ty roky, kdy jsem byl hejtmanem, podařila řada dobrých věcí. Věřím, že na ně budoucí samospráva naváže. Já budu loajální koaliční zastupitel. To znamená, že všechny dobré věci v zájmu jižní Moravy jsem připraven podpořit.

Byl jste to vy, kdo nabídl, že se nechcete ucházet o místo v radě, nebo vám to doporučila strana?

Strana nic neřekla. Byl jsem to já a řekl jsem to v sobotu večer, když jsem komentoval volební výsledky. Nekonala se žádná poprava Haška, naopak. Hašek přijal politickou odpovědnost za volební výsledek a řekl, že z hejtmanské pracovny odejde hrdě a středem se zvednutou hlavou. Nikoliv jako bábovka, že bych někde fňukal v koutě. Toho se nikdo nedočká. Chápu, že pro hnutí ANO je tady dozvuk volební kampaně a je potřeba opakovat, že je nutno zabít Haška. Nicméně už jsem zaznamenal posun – ANO říká, že jako neuvolněný zastupitel Hašek nevadí. Takže vidíte, na práci budu dobrý.

Čím si to vysvětlujete, že s vámi hnutí ANO nechce víc spolupracovat?

Když převezmete nějakou organizaci a jdete ji řídit, je vždycky otázka, jestli chcete, abyste u toho měl za zády bývalého ředitele. Nechci spekulovat. Pro mě je to tak, že se podílím na jednání o koalici. Neuslyšíte ode mě žádné kopání do hnutí ANO. Počkám si na text koaliční smlouvy a její priority. Sobotou skončila volební kampaň, podepsáním koaliční smlouvy skončí i její etapa s názvem Bylo třeba zabít Haška, protože už je hotovo, Hašek hejtmanem nebude. Bude to o práci, a ne o honu na hejtmana.

V té kampani jste se ale proti hnutí ANO ostře vymezoval, a teď s ním vaše ČSSD bude vládnout. Nebojíte se, že toto dostatečně nevysvětlíte svým voličům? Mluvil jste o hnojometech Agrofertu, rozdávání koblih.

Vždycky jsem se v kampani snažil upozorňovat na věci, které jsou politické povahy. Ode mě jste neslyšeli v kampani nic proti lidem, kteří za hnutí ANO kandidovali tady na jihu Moravy. Z politiky jsem si dobře vědom, že potom, co skončí kampaň, je třeba umět si sednout ke stolu a hledat konsensus a pracovat pro kraj.

Takže hnutí ANO není o hnojometech a koblihách?

Já znovu říkám, že ve volební kampani jsem komentoval volební kampaň, a ta skončila. Předpokládám, že při práci v zastupitelstvu bude používat jiné metody, než jaké používalo v kampani. Teď to bude o práci pro kraj.

Vy jste řekl, že máte mnoho domácích i zahraničních kontaktů. Budete svůj vliv jako řadový zastupitel uplatňovat?

Vy si myslíte, že řadový zastupitel nemůže mít vliv, pane redaktore?

Může. Proto se ptám, jestli ho budete chtít uplatňovat, nebo ne.

Politika je o uplatňování zájmů, prosazování programu strany, za kterou kandidujete, takže takto se budu chovat. Aktivně, nikoliv aktivisticky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy