Šlágr, billboardy a pivo za sedm korun nestačilo. Král hazardu v tandemu s eurokritikem prohráli

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 10. 2016 20:00
Nevšední spojení "krále hazardu" Ivo Valenty a šéfa Svobodných Petra Macha ve volbách nevyšlo. Navzdory nepřehlédnutelné předvolební kampani zaznamenali jako dvoučlenná koalice jediný úspěch ve Zlínském kraji, kde získali 7,88 procenta hlasů. Tam stále ještě mají šanci na to, že by mohli usednout ve vedení kraje, třebaže tato varianta není moc pravděpodobná. "Umím si například představit koalici, která bude složená ze stran, jejichž lídři získali od voličů nejvíce preferenčních hlasů. To by také podle mého soudu nejlépe odráželo vůli samotných obyvatel kraje," míní Valenta.
Ivo Valenta
Ivo Valenta | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Na jedné straně bohatý senátor a "král hazardu" Ivo Valenta a jeho Strana soukromníků, na straně druhé Svobodní Petra Macha. K tomu dlouhodobá předvolební kampaň s bilboardy, televizí Šlágr a pivem za pouhých sedm korun, zaměřená proti EU i uprchlíkům a na podporu podnikatelů. Noví spojenci si mysleli na dobrý volební výsledek, jenže ten se nedostavil. Jediný úspěch jako dvojkoalice zaznamenali ve Zlínském kraji, kde získali 7,88 procenta hlasů.

"Je nám líto, že voliči dali přednost prázdným slovům pana Babiše a že jim nevadí nastupující likvidace malého a středního podnikání,“ konstatuje předseda Svobodných, europoslanec Petr Mach. "Přiznávám, že jsme měli mírně vyšší očekávání, nicméně plně respektuji rozhodnutí voličů," přidal se Valenta.

Právě on je jedním z mála, kdo se přece jen může částečně radovat. I když očekával lepší výsledek, ve svém Zlínském kraji se dostal do zastupitelstva a nyní by rád usedl i v krajské radě. Svobodní a Soukromníci skončili na šestém místě se čtyřmi křesly a stále jsou ve hře o vedení kraje. "Čtyři křesla v zastupitelstvu jsou pro mě velmi dobrým výsledkem, zvláště s ohledem na to, že jsme novým uskupením," uvedl Valenta. Odmítl odpovědět na to, kolik stála velkolepá předvolební kampaň. "Probíhá detailní vyúčtování kampaně," uvedl.

Možných je víc variant, připouští Čunek

Hlavní slovo na Zlínsku má lídr KDU-ČSL, senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek s dvanácti mandáty a druhé hnutí ANO s osmi mandáty v zastupitelstvu. Koho k sobě ještě vezmou, není stále jasné, není tedy vyloučena ani varianta s Valentou, byť je málo pravděpodobná. "Ve čtvrtek odpoledne začnu další kolo jednání, možných je více variant," řekl ve čtvrtek dopoledne Čunek, když jel právě z Prahy na jednání do svého kraje. Nejpravděpodobnější je varianta KDU-ČSL, ANO a Starostové a nezávislí – tedy bez Valenty.

Čunek Valentovo sdružení do krajské vlády nepotřebuje, navíc má k němu rezervovaný vztah. V rozhovoru pro HN nedávno vzpomínal, jak mu Valenta v senátu rozmlouval existenci pouhé jedny herny ve Vsetíně. "Nebral jsem jeho názor jako názor politika a kolegy senátora. V této věci je to provozovatel hazardu a chce vydělat co nejvíce," uvedl Čunek a glosoval i Valentovu předvolební kampaň, v rámci které mohli pít lidé v mnoha hospodách levnější pivo.

"Svým způsobem jsem rád, že to dělá, protože on těmi pivy alespoň částečně vrátí lidem peníze, které vydělal na rodinách zničených kvůli hazardu," dodal s úsměvem.

Úspěch v "domovském" Uherském Hradišti

Sám Valenta ale přesto věří, že má nárok na místo ve vedení kraje s odkazem na to, že získal hodně preferenčních hlasů. Konkrétně skončil na třetím místě, první byl Jiří Čunek, druhý zlínský primátor a lídr Starostů a nezávislých Miroslav Adámek. "Umím si například představit koalici, která bude složená ze stran, jejichž lídři získali od voličů nejvíce preferenčních hlasů. To by také podle mého soudu nejlépe odráželo vůli samotných obyvatel kraje," míní Valenta.

Pro něj měly nynější krajské a senátní volby ještě jeden velmi důležitý smysl. Byly testem, jak by se jemu samotnému i koalici Svobodných a Soukromníků mohlo dařit ve volbách do Poslanecké sněmovny. Z tohoto pohledu se ukázalo, že koalice může těžit jen z Valenty a jeho velké popularity na východě Moravy, kde se často zdržuje díky podnikání a občasnému bydlení. Například v Uherském Hradišti, kde je Valenta jako doma, koalice dokonce zvítězila s 24,91 procenty hlasů. Například ODS, která má v tomto městě starostu, získala 10, 71 procent hlasů.

"Co se týká voleb do Poslanecké sněmovny, v tuhle chvíli musím nejprve vyhodnotit výsledky krajských a senátních voleb. Teprve pak budeme s kolegy společně diskutovat o dalším postupu. Stále si však myslím, že je zde prostor ke spojení sil a k tomu, aby byla voličům nabídnuta alternativa založená na zdravém rozumu," říká Valenta.

Majitel Synotu Ivo Valenta dostal za korupci trest a tím je to uzavřeno, s tím, že financuje část kampaně, nemám problém, říká Petr Pořízek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy