Otázku, co po Haškovi, rozseknou lidovci. Aby přežil, potřebuje spojení s nimi a zároveň s komunisty

Jan Hejl Jan Hejl
9. 10. 2016 16:14
V jednom z nejsledovanějších českých krajů přinesly volby překvapení. Hejtmanské křeslo na jižní Moravě chtěl potřetí za sebou obhájit Michal Hašek. Jenže narazil. Jeho sociální demokracii porazilo o víc než pět procent hnutí ANO, ČSSD nakonec přeskočili i lidovci a Hašek se pravděpodobně příštím hejtmanem nestane. Přesto se nevzdává: Oznámil, že v politice nekončí a začal vyjednávat. O budoucí podobě rady patrně rozhodnou lidovci. Zastupitelstvo je také nečitelné a roztříštěné. Do lavic v Novém zemském domě usednou zástupci rekordních devíti subjektů.
Dosluhující hejtman Michal Hašek.
Dosluhující hejtman Michal Hašek. | Foto: Tomáš Škoda

Brno – Už když začaly přicházet první průběžné výsledky krajských voleb na jižní Moravě, dosluhující hejtman Michal Hašek věděl, že sociální demokracie prvenství, které získala před čtyřmi lety, rozhodně neobhájí. Nálada v jeho volebním štábu se začala nápadně podobat odcházení jeho souputníka, bývalého brněnského primátora Romana Onderky.

Exprimátor tehdy - skoro na den přesně před dvěma lety - hořkou prohru s hnutím ANO vstřebával o samotě, oddělený od novinářů. O volebním víkendu ke stejnému kroku přistoupil i Hašek. S novináři mluvil jen minimálně, snažil se působit sebejistě, ale velké zklamání zakrýt nedokázal.

A bylo to opět Babišovo hnutí, kdo až dosud neporazitelného a podle průzkumů nejoblíbenějšího hejtmana "popravilo."

V komunálních volbách Onderku porazil širší veřejnosti neznámý manažer Petr Vokřál, "katem" Haška se nakonec stal jeho bývalý podřízený na krajském úřadě a politikou nepolíbený Bohumil Šimek, současný šéf brněnských strážníků. Paradoxně to byl právě Vokřál, který Šimka po dlouhém hledání lídra na jihu Moravy pro politiku objevil.

Hašek se nechce vzdát

"Myslím, že volby byly jakýmsi referendem o tom, jestli Michal Hašek ano, nebo ne. Byly o tom, jestli dál budou tuto zemi řídit papaláši, lidé, kteří tady veřejně lžou a nejsou za to postiženi," komentoval Šimek výsledky voleb, zatímco jeho kolegové slavili v hotelu naproti výstavišti v Brně.

Výsledky voleb v Jihomoravském kraji:
Autor fotografie: Tomáš Škoda

Výsledky voleb v Jihomoravském kraji:

  1. ANO: 20,8 % (15 mandátů)
  2. KDU-ČSL: 15,9 % (11 mandátů)
  3. ČSSD: 15,5 % (11 mandátů)
  4. KSČM: 9,7 % (7 mandátů)
  5. ODS: 8 % (6 mandátů)
  6. TOP 09 a Žít Brno: 6,7 % (4 mandáty)
  7. Starostové: 6,2 % (4 mandáty)
  8. SPD a SPO: 5,7 % (4 mandáty)
  9. Zelení a Piráti: 5,1 % (3 mandáty)

Celkem 65 mandátů.

Prohra Michala Haška lídry kandidátek překvapila. Jihomoravští politici sice počítali se scénářem, že by Hašek volby vyhrát těsně nemusel, ale takto strmý pád nečekali. Sociální demokracii nakonec předběhli i lidovci a odsunuli ji na třetí místo. Za Haškovu největší prohru v politické kariéře ostatně jasně hovoří čísla: Před čtyřmi lety suverénně získal přes 20 tisíc preferenčních hlasů. Letos o 12 tisíc méně.

Přesto se někdejší nadějný "hoch" sociální demokracie nevzdává. Na sobotní podvečerní tiskové konferenci oznámil, že v politice nekončí a bude se účastnit koaličních vyjednávání. "Pokud bychom takto dopadli jenom na jižní Moravě, bylo by jednoduché říct, že za všechno můžu já, obětovat rituálního kozla a jít dál. Ono to ale tak není, protože výsledek ČSSD na jižní Moravě nijak nevybočuje," rýpl si Hašek do vedení sociální demokracie, která ve volbách zvítězila jen ve dvou regionech.

Rozhodující lidovci

Je ale jasné, že Haškova budoucnost nebude záležet jen na něm. Z třetího místa není tím, kdo může jako první sestavovat koalice. Navíc hnutí ANO v povolební noci nezahálelo. Před půlnocí se jejich vyjednavači vedení Bohumilem Šimkem sešli s lidovci a ODS. Hnutí ANO na informativní schůzce jednalo i s ČSSD. Šimek a spol. však jasně řekli, že s Haškem do koalice v žádném případě nepůjdou. Vládu se socialisty, které by se dosluhující hejtman neúčastnil, si ovšem představit dovedou.

Rozhodující silou ve vyjednávání o budoucí krajské vládě se patrně stanou lidovci. Je veřejným tajemstvím, že jihomoravská buňka KDU-ČSL není úplně jednotná. Bývalý hejtman Stanislav Juránek, který v preferenčních hlasech přeskočil i lídra Romana Celého, má blízko k Michalu Haškovi.

"Budeme jednat se všemi demokratickými stranami a uvidíme, s kým nám vznikne průnik. Variant je hodně, ale my jsme zodpovědní a chceme, aby koalice trvala celé čtyři roky a byla konstruktivní," řekl po schůzce s ANO Celý, který vyjednávací tým lidovců vede. Juránek na jednání nedorazil.

Roztříštění zastupitelstvo

Letošní volby na jižní Moravě byly ještě v jednom ohledu rekordní. Zatímco před čtyřmi lety se do zastupitelstva dostalo pět politických stran, nyní do Nového zemského domu, kde krajský úřad sídlí, usednou zástupci devíti subjektů. Zastupitelstvo bude nesourodé a roztříštěné, například hned čtyři strany získaly méně než sedm procent hlasů. Proto aby se Michal Hašek v radě kraje udržel, musel by přemluvit ke spolupráci KSČM i lidovce. Ti ovšem jen těžko půjdou do otevřené koalice s komunisty.

Do povolebních vyjednávání proto chtějí promluvit i malé strany. Například Strana zelených a Pirátů by chtěla v radě kraje zasednout. "Myslíme si, že se dá sestavit koalice progresivních stran, ve které bychom mohli být přínosem. Doufám, že ANO by mohlo být stranou, která by to mohla vést dopředu," řekl jejich lídr, investor Jiří Hlavenka.

Podle Jana Vituly, jenž vedl kandidátku TOP 09 s podporou Žít Brno, volby splnili jeho hlavní cíl: Sesadit z hejtmanského křesla Michala Haška. Po jednání, které vedl se Zelenými a Piráty, prohlásil, že výsledky voleb naznačují, že jeho strana by mohla být v koalici. "Hejtman už pronesl svou smuteční řeč a teď už se bude vyjednávat. Uvidíme, co z toho vzejde, ale je jasné, že pan Hašek budoucím šéfem kraje nebude," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy