Drábová podle vnitra nemůže být zastupitelkou. Šéf Starostů Gazdík je připraven se soudit

Markéta Šrajbrová ČTK Markéta Šrajbrová, ČTK
12. 10. 2016 18:00
Ministerstvo vnitra vydalo stanovisko, podle něhož vysocí státní úředníci nemohou být krajskými zastupiteli. Týká se to například Dany Drábové, která byla zvolena za STAN do zastupitelstva Středočeského kraje. Podle Drábové je výklad vnitra sporný. Pokud ministerstvo Drábovou o mandát oficiálně připraví, ona sama se soudit nebude. Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík by se ale v takovém případě na soud obrátil.
Dana Drábová
Dana Drábová | Foto: Radim Beznoska

Praha – Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se nehodlá vzdát mandátu středočeské zastupitelky, ačkoli podle středečního stanoviska ministerstva vnitra mohou být krajskými zastupiteli pouze řadoví státní zaměstnanci.

"Já mám pořád za to, že může platit výklad, že nový zákon je silnější než ten starší," řekla Aktuálně.cz Drábová s tím, že volební zákon sice vrcholným státním úředníkům vykonávání zastupitelské funkce zakazuje, ale novější služební zákon to naopak povolil. Ministerstvo vydalo velmi podobné stanovisko už na jaře, pro Drábovou tak postoj vnitra není překvapením. 

Drábová už tehdy odmítla ucházet se o místo hejtmanky, protože chce v čele úřadu pokračovat. Nejvyšší krajskou funkci nebo například post radní by nemohla obsadit ani dle služebního zákona.

Dlouholetá šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost přiznává, že neví, jaký výklad je správný. "A pan náměstek pro státní službu (Josef Postránecký) a jeho tým si tím také nemohou být jisti, protože to nikdy žádný soud neřešil," dodává. Sama má v plánu v zastupitelstvu zasednout a počkat, zda ministerstvo vnitra oficiálně vysloví názor, že se její úřednická funkce s tou zastupitelskou neslučuje. V takovém případě by její mandát zanikl.

Soudit by se o něj mohla buď Drábová sama, nebo hnutí Starostové a nezávislí, za které byla zvolena. "Já se jistě soudit nebudu. Státní úředník se kromě případů, kdy se jedná o opravdu velkou újmu, se státem nesoudí. Aspoň podle mě," říká Drábová. Hnutí by se podle ní ale případně soudit mělo. "Ale ne kvůli mandátu nějaké Drábové, ale kvůli tomu, že v těch zákonech je nepořádek," podotkla.

Šéf Starostů Petr Gazdík to vidí stejně. "V případě, že to bude nutné, se na soud zcela jistě obrátíme," řekl Aktuálně.cz.

Ministerstvo připustilo, že služební zákon a volební zákony neřeší tuto situaci úplně stejně a že je vhodné uvažovat o jejich sjednocení. Jasno do věci zatím nevnesl ani Nejvyšší správní soud, protože se na něj v této věci zatím nikdo neobrátil.

Podle ministerského výkladu si šéfové ve státní správě budou muset vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Mohli by ale také požádat jen o neplacené služební volno, což Gazdík považuje za absurdní požadavek. Rozhodnout se musejí do tří dnů od ustavujícího zasedání zastupitelstva kraje, čas tedy mají zhruba do konce října. 

Dilema budou muset podle vnitra vyřešit i někteří ministerští náměstci. Například náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová byla v krajských volbách zároveň jedničkou na kandidátce ANO v Karlovarském kraji, kde hnutí zvítězilo a nyní jedná o možné vládnoucí koalici. "Jasně jsem deklarovala, že mojí prioritou je být hejtmankou, a v takovém případě bych byla zařazena mimo výkon služby," uvedla Vildumetzová v reakci na stanovisko vnitra.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy