Kraj budu řídit jako firmu. Proti nám stálo křiváctví a papalášství, říká Haškův "kat" Šimek

Jan Hejl Jan Hejl
8. 10. 2016 21:00
Bývalý podřízený jihomoravského Michala Haška je nakonec mužem, který zařídil jeho odchod z hejtmanství. Lídr kandidátky hnutí ANO Bohumil Šimek bývalého prvního místopředsedu ČSSD porazil o pět procent. V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz říká, že bude kraj řídit jako firmu. „Lidé nechtějí mít za hejtmana člověka, který jedenáctkrát lže v přímém přenosu a v podstatě se nic neděje,“ říká o svém soupeři šéf brněnských strážníků Šimek.
Bohumil Šimek, pravděpodobný hejtman Jihomoravského kraje.
Bohumil Šimek, pravděpodobný hejtman Jihomoravského kraje. | Foto: Tomáš Škoda

Co bude první věc, kterou uděláte zítra?

Jako každý den půjdu vyvenčit svého psa, je to taková moje radostná povinnost. Je ale otázka, kdy to bude, protože už dnes začínají vyjednávání, která se mohou protáhnout do pozdních hodin.

Kdo je tedy pro vás koaliční partner číslo jedna?

V současné době je předčasné se o tom bavit.

Budete řídit kraj jako firmu?

Já bych se k tomu určitě přikláněl. Lidé, kteří nikdy nic neřídili jako pan premiér nebo Michal Hašek, šli do politiky přímo ze školních lavic. Člověk by měl jít do politiky, až když něco zažije, když má něco za sebou. Nejde jen o to řídit něco jako firmu, jde o péči o lidi, najít pro ně nejlepší řešení. Já bych se řízení kraje jako firmy vůbec nebránil. Podívejte se, co udělal za osm let Michal Hašek: jižní Morava, jak sám víte, byla jeden z nejrychleji zadlužujících se krajů.

Podle předvolebních průzkumů měly být volby v Jihomoravském kraji velmi vyrovnané, nakonec jste zvítězili o pět procent a ČSSD skončila až na třetím místě. Překvapil vás výsledek?

Průzkumy jsou jedna věc, ale zajíci se počítají až po honu. Sice je to klišé, ale platí to. Do poslední chvíle jsem nevěřil, že ten výsledek bude tak dobrý, začal jsem tomu věřit, až když bylo sečteno 80 procent hlasů. Občanům na jižní Moravě za to patří velký dík.

Vím, že je ještě velmi brzy na analyzování. Nicméně, co podle vás rozhodlo volby?

Myslím, že volby byly jakýmsi referendem o tom, jestli Michal Hašek ano, nebo ne. Byly o tom, jestli dál budou tuto zemi řídit papaláši, lidé, kteří tady veřejně lžou a nejsou za to postiženi. Tohle si voliči vzali za hlavní motiv. Lidi takovou politiku nechtějí. Nechtějí mít za hejtmana člověka, který jedenáctkrát lže v přímém přenosu a v podstatě se nic neděje, omluví se za to a jde se dál. Pak má neexistující mluvčí, zase se omluví a zase se jede dál. Toto lidi motivovalo k tomu, aby hejtmanem nebyl.

Foto: Tomáš Škoda

Takže vnímáte jako chybu, že ČSSD nasadila Michala Haška?

Sociální demokracie neměla jinou možnost. Zvolila si ho za lídra a dopadlo to takhle.

Do kampaně se v závěrečné fázi zapojil Radim Jančura, když vyvěsil billboardy právě proti Haškovi. Do jaké míry to ovlivnilo volby?

Kampaň pana Jančury jsem samozřejmě vnímal. Já jsem se s ním v době minulé asi dvakrát potkal, myslím si, že co se týká podnikání, je velmi schopný. Je pravdou, že jeho kampaň mohla volby ovlivnit.

Jeho aktivitu jste s ním nekoordinoval?

Ne, to vůbec. Já jsem s ním mluvil naposledy před třemi měsíci na nějaké akci, jinak ne.

Michal Hašek na tiskové konferenci řekl, že v politice nekončí. Prý se bude snažit do vyjednávání dál zasahovat.

To je tragédie. Je to tragédie pro český národ, že je v politice dál člověk, který lže. V každé normální západní společnosti politici odstupují po daleko menších prohřešcích. On se vždycky omluví a považuje to za vyřízené. To je neskutečné.

Těší vás, že nyní budete vnímán jako jeho „kat?“

Já bych to takhle nebral. To nebylo o mně a Michalu Haškovi. Nechtěl bych, aby to lidé vnímali tak, že to byl souboj mezi mnou a jím. Volby byly o zlepšení politické kultury v České republice. Například kolega Petr Vokřál je příkladem toho, že se dá dělat politiku slušně, podat si ruku tak, že vaše slovo platí. Chci do politiky vrátit slušnost a korektnost a voliči to možná takhle vnímali. Proti nám bylo křiváctví, lež a papalášství.

S vámi do zastupitelstva přijdou političtí nováčci. Neobáváte se scénáře v některých jiných městech, kde vládlo hnutí ANO a koalice se rozpadly?

Vím, na co narážíte. Nikdy neříkejte nikdy, ale já jsem přesvědčen, že se to v Jihomoravském kraji nestane.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy