Vítězové a poražení voleb: Kdo zažil tvrdý pád a kdo začíná doufat ve velký návrat

Luboš Kreč Luboš Kreč
9. 10. 2016 6:40
Jasným vítězem voleb je hnutí ANO a jasnými poraženými jsou dosavadní vládci krajů z ČSSD a KSČM. Po sečtení hlasů se dá očekávat, že sociální demokraté začnou řešit, kudy dál a zda je má pořád vést Bohuslav Sobotka. Hodně toho k přemýšlení mají také v TOP 09, kdysi ambiciozní strana pohořela. Naopak ještě před dvěma lety odepisovaná ODS se dočkala solidního výsledku na úrovni 10 procent.
Foto: Jakub Plíhal

VÍTĚZ: Andrej Babiš a hnutí ANO

Že hnutí ANO dopadne ve volbách lépe, než jak sám sobě věštil Andrej Babiš – tedy že vyhrají tak ve čtyřech krajích –, se dalo čekat. Výsledek je skutečně pro stranu druhého nejbohatšího Čecha povzbudivý, první je v devíti krajích. Zároveň se ale nedá hovořit o tom, že by definitivně zválcovala tuzemskou politiku. Je momentálně nejsilnější, ale nic víc. Žádný náskok o desítky procent á la Viktor Orbán nebo Jaroslaw Kaczynski.

Celorepublikově dostalo ANO zhruba 22 procent, v žádném regionu se neobejde bez spolupráce s aspoň dvěma dalšími stranami. Krajské vlády tak zřejmě naberou pravicovější směr – například ve středních Čechách už možná budoucí hejtmanka Jaroslava Jermanová řekla, že by dávala přednost bloku s ODS, TOP 09 a STAN. "Jsem člověk více pravicově smýšlející, na tom se nic nemění. Budu upřednostňovat ty více vpravo," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy