Vítězové a poražení voleb: Kdo zažil tvrdý pád a kdo začíná doufat ve velký návrat

Luboš Kreč Luboš Kreč
9. 10. 2016 6:40
Jasným vítězem voleb je hnutí ANO a jasnými poraženými jsou dosavadní vládci krajů z ČSSD a KSČM. Po sečtení hlasů se dá očekávat, že sociální demokraté začnou řešit, kudy dál a zda je má pořád vést Bohuslav Sobotka. Hodně toho k přemýšlení mají také v TOP 09, kdysi ambiciozní strana pohořela. Naopak ještě před dvěma lety odepisovaná ODS se dočkala solidního výsledku na úrovni 10 procent.
Foto: Jakub Plíhal

VÍTĚZ: Andrej Babiš a hnutí ANO

Že hnutí ANO dopadne ve volbách lépe, než jak sám sobě věštil Andrej Babiš – tedy že vyhrají tak ve čtyřech krajích –, se dalo čekat. Výsledek je skutečně pro stranu druhého nejbohatšího Čecha povzbudivý, první je v devíti krajích. Zároveň se ale nedá hovořit o tom, že by definitivně zválcovala tuzemskou politiku. Je momentálně nejsilnější, ale nic víc. Žádný náskok o desítky procent á la Viktor Orbán nebo Jaroslaw Kaczynski.

Celorepublikově dostalo ANO zhruba 22 procent, v žádném regionu se neobejde bez spolupráce s aspoň dvěma dalšími stranami. Krajské vlády tak zřejmě naberou pravicovější směr – například ve středních Čechách už možná budoucí hejtmanka Jaroslava Jermanová řekla, že by dávala přednost bloku s ODS, TOP 09 a STAN. "Jsem člověk více pravicově smýšlející, na tom se nic nemění. Budu upřednostňovat ty více vpravo," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 1 hodinou

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy