Deset nápadů, kterými chce NERV státu ušetřit. Užitečné i šílené, hodnotí je experti

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 13. 11. 2022 14:07
Národní ekonomická rada vlády (NERV) nabízí vládě Petra Fialy v době prohlubujícího se deficitu veřejných financí úsporná opatření. Je jich celá řada, některá jsou přitom značně nepopulární. Například zvýšení daně z příjmu fyzických osob se někteří experti nerozpakují označit za politickou sebevraždu. Projděte si navržená řešení, která by se v případě přijetí dotkla peněženek českých domácností.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Bez změn v příjmech a výdajích to nepůjde

  • Premiér Petr Fiala označil materiál expertů z NERV za jakési menu, ze kterého si bude vláda vybírat. Navržená opatření se tedy dále rozpracují a teprve pak vláda zváží, která z nich jsou užitečná a politicky průchodná. 

"Menu" obsahuje celkem dvanáct návrhů na snížení výdajů veřejných rozpočtů, mezi nimi například zrušení státní podpory stavebního spoření, ke kterému by vláda zřejmě mohla sáhnout. Úprav by se v budoucnu mohla dočkat také podpora v nezaměstnanosti. 

Návrhů na zvýšení příjmů státního rozpočtu je celkem šestnáct, přičemž většinou se týkají daní. A právě do zvyšování daní se vládě moc nechce. Diskutovat se bude nad revizí sazeb spotřebních daní a možná také nad zvýšením daně z nemovitých věcí, která u nás patří k nejnižším. 

  • Nelze rozhodně počítat s tím, že všech osmadvacet návrhů bude přijato. Redakce Aktuálně.cz vybrala ty, které by přímo ovlivnily příjmy českých domácností. Podívejte se, o které se jedná.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy