Živnostníci i neúplné rodiny. Vědci spočítali, koho energetická inflace trápí nejvíce

Kateřina Hovorková Pavla Adamcová Kateřina Hovorková, Pavla Adamcová
16. 9. 2022 6:13
Za elektřinu, plyn a pohonné hmoty zaplatí průměrná česká domácnost skoro o polovinu více než loni. Nejvýrazněji se takzvaná energetická inflace dotkla osob samostatně výdělečně činných a také neúplných rodin. Ukazuje to analýza Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, kterou má Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici. Ta zároveň vyčíslila, nakolik růst cen energií ukrajuje Čechům z jejich příjmů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Energie patří nejen v Česku k položkám, které mají na rozpočty domácností zásadní dopad. Pohyb jejich cen směrem nahoru tak rodinný rozpočet snadno rozhodí. Zatímco volnočasové aktivity, jako jsou restaurace, rekreace nebo kultura, jdou omezit poměrně snadno, snížit výdaje na energie je o dost složitější. 

Analýza Filipa Mandyse z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA) přitom zjišťovala, komu se energetická krize "zakousla" do peněženky nejvíce a k jakým socioekonomickým skupinám by tedy vládní pomoc měla směřovat především. 

Ukázalo se, že všechny skupiny v rámci analýzy čelily podobně vysoké meziroční inflaci energií, která se u nich pohybovala od 43,8 do 46,3 procenta. "Tato skutečnost ukazuje, že všechny socioekonomické skupiny čelí velmi vysoké energetické inflaci a rozdíly mezi skupinami jsou relativně malé," potvrzuje Mandys. 

Nicméně s nejvyšší energetickou inflací se podle dat potýkají OSVČ, o moc lépe na tom nejsou ani neúplné rodiny. Naopak nejmírnější inflaci v oblasti energií čelí penzisté.

Výdaje na elektřinu, plyn a pohonné hmoty obvykle představují více než 80 procent celkových výdajů na energie, napříč domácnostmi se ale jejich charakter liší. Například penzisté obecně utrácejí výrazně méně za pohonné hmoty ve srovnání se živnostníky nebo rodinami s dětmi.

Domácnosti z malých obcí zase vydají v porovnání s obyvateli velkých měst podstatně více za pevná paliva než za centrální vytápění.

Jak Češi ztrácejí kupní sílu

Kvůli prudké energetické inflaci přišly podle autora analýzy české domácnosti za poslední rok o závažnou část svého disponibilního příjmu. To je příjem snížený o daně a zdravotní a sociální pojištění. Právě skrze něj je možné měřit kupní sílu obyvatelstva, tedy kolik zboží a služeb si můžeme při dané cenové hladině koupit za určitý obnos peněz.

Průměrná domácnost tedy podle výpočtů přišla o 10 016 korun na hlavu, což odpovídá meziroční ztrátě 23 734 korun na domácnost. 

"Roční ztráta kupní síly se pohybuje od 14 135 do 32 097 korun na domácnost. Jednu z nejvyšších ztrát kupní síly zaznamenaly domácnosti v obcích do dvou tisíc obyvatel, a to 30 704 korun, což je přes 50 procent více než u domácností v největších městech," popisuje Mandys v analýze.

Nejchudší domácnosti přišly v průměru o 21 170 korun, jsou tedy jedny z nejpostiženějších. "Pro nejchudší domácnosti je totiž ztráta 21 tisíc mnohem více ochromující než ztráta 26 tisíc pro nejbohatší domácnosti," vysvětluje dále.

Penzisté a domácnosti neúplných rodin ztratili v absolutních číslech relativně méně kupní síly v porovnání s ostatními. Nicméně vzhledem k jejich nízkým příjmům a celkovému bohatství jsou touto ztrátou zasaženi silněji.

I výsledky této analýzy poukazují na to, že každá socioekonomická skupina čelí jiné úrovni energetické inflace, a tudíž ztrátě disponibilního příjmu. Autor podobně jako další ekonomové proto doporučuje, aby vládní pomoc zacílila na nejzranitelnější skupiny, nikoli plošně.

"Přestože vláda schválila úsporný tarif v průměrné výši až 15 tisíc korun, je důležité si uvědomit, že tato částka nedostačuje k plnému pokrytí ztráty kupní síly domácností v průměrné výši 23 734 korun vzniklé pouze v důsledku inflace energií," tvrdí Mandys. "Vláda by proto měla spíše poskytovat selektivní podporu především domácnostem v nejmenších obcích a těm nízkopříjmovým," upozorňuje.

Vláda přitom v pondělí rovněž rozhodla o plošném cenovém stropu na energie. Jde o maximální cenu, kterou lze účtovat maloodběratelům - tedy především domácnostem, živnostníkům a malým firmám - za elektřinu a plyn. Konkrétně v případě elektřiny bude stanoven na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu pak na tři koruny za kWh.

Tento krok u některých analytiků vyvolal obavy, že plošné zastropování některé lidi nebude motivovat k úsporám energií. 

Analýza přitom v případě energetické krize vyzdvihuje právě přínos vzdělávacích kampaní a kampaní zlepšujících povědomí o snížení spotřeby a účinnějším využívání energie.

"Podobně jako například ve Spojeném království může česká vláda a energetické společnosti poskytovat domácnostem informace a tipy, jak ušetřit, pomocí reklam v televizi, rádiu, na sociálních sítích a denně je tak vzdělávat v oblasti úspor energií," uzavírá expert Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Jak českým domácnostem zdražily energie a paliva v porovnání se zbytkem Evropské unie, ukazuje následující přehled dat statistického úřadu Eurostat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy