Foto: Partyzáni z FARC se vracejí z džungle. Unikátní snímky zachycují 52 let teroru v Kolumbii

Foto: Partyzáni z FARC se vracejí z džungle. Unikátní snímky zachycují 52 let teroru v Kolumbii
Občanská válka v Kolumbii trvala více než 52 let. Proti vládě v ní stálo několik povstaleckých skupin, z nichž nejznámější jsou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Ty nyní odevzdaly všechny své zbraně. (Snímek je ze 4. února 1997.)
Počátky nepokojů v zemi se datují k roku 1948, kdy vypukla desetiletá občanská válka, tzv. La Violencia. Když skončila, obyčejní lidé měli pocit, že jejich zájmy politici ignorují. A tak začaly vznikat partyzánské skupiny. (Snímek je z 6. června 1997.)
V roce 1964 vznikla ta nejsilnější z nich - FARC. Založil ji vůdce ozbrojených jednotek tamní komunistické strany Manuel Marulanda Vélez. (Snímek je z 16. března 1997.)
Do jejích řad přicházely i ženy.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Vanda Nárožná, Simona Fendrychová
Aktualizováno 6. 7. 2017 9:55
Povstalci z organizace FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) po více než 52 letech slavnostně odevzdali všechny své zbraně. Od šedesátých let vedli guerillovou válku proti kolumbijské vládě a později i polovojenským organizacím. Představiteli Kolumbie, Spojených států a Evropské unie byli označováni za teroristy. Unášeli civilisty i turisty, obchodovali s drogami, útočili na vládní budovy a nebyly jim cizí ani bombové útoky v centrech měst. Členové levicové guerilly se nyní mají podle mírové dohody zapojit zpět do civilního i politického života v Kolumbii. Lidé ale příliš nejásají.
 

Právě se děje

Další zprávy