reklama
 
 

Jemenští povstalci hrozí úderem na Rijád a Abú Zabí, pokud dojde k porušení příměří

17. 3. 2019 20:23
Jemenští povstalci tvrdí, že budují balistické kapacity a jejich síly jsou připraveny udeřit na Rijád a Abú Zabí, pokud koalice vedená Saúdskou Arábií poruší klid zbraní uzavřený v prosinci pod dohledem OSN a bude pokračovat v boji o přístavní město Hudajdá. Informovala o tom agentura Reuters.

Mluvčí sil Húsíů, tedy šíitských povstalců podporovaných Íránem, řekl, že skupina si vytváří "zásoby raket" a může zasáhnout Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, které stojí v čele koalice podporující vládu a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

"Máme zpravodajské informace, podle nichž se nepřítel chystá k eskalaci v Hudajdá a my jejich kroky bedlivě sledujeme. Naše síly jsou připraveny na jakékoli požadované a odpovídající opatření," ujistil mluvčí, kterého citovala jemenská agentura SABA.

Povaha konfliktu podle něj učinila u balistických střel a bezpilotních letounů "strategickou volbu" a jedinou odpověď na koaliční letecké údery.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí uvrhl do humanitární krize.

Projděte si speciál Aktuálně.cz o humanitární krizi v Jemenu: 

autor: ČTK | 17. 3. 2019 20:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama