Jemenští povstalci hrozí úderem na Rijád a Abú Zabí, pokud dojde k porušení příměří

ČTK ČTK
17. 3. 2019 20:23
Jemenští povstalci tvrdí, že budují balistické kapacity a jejich síly jsou připraveny udeřit na Rijád a Abú Zabí, pokud koalice vedená Saúdskou Arábií poruší klid zbraní uzavřený v prosinci pod dohledem OSN a bude pokračovat v boji o přístavní město Hudajdá. Informovala o tom agentura Reuters.
llustrační foto.
llustrační foto. | Foto: Reuters

Mluvčí sil Húsíů, tedy šíitských povstalců podporovaných Íránem, řekl, že skupina si vytváří "zásoby raket" a může zasáhnout Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, které stojí v čele koalice podporující vládu a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

"Máme zpravodajské informace, podle nichž se nepřítel chystá k eskalaci v Hudajdá a my jejich kroky bedlivě sledujeme. Naše síly jsou připraveny na jakékoli požadované a odpovídající opatření," ujistil mluvčí, kterého citovala jemenská agentura SABA.

Povaha konfliktu podle něj učinila u balistických střel a bezpilotních letounů "strategickou volbu" a jedinou odpověď na koaliční letecké údery.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí uvrhl do humanitární krize.

Projděte si speciál Aktuálně.cz o humanitární krizi v Jemenu: 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 41 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy