reklama
 
 

Koalice v čele se Saúdskou Arábií zabila v Jemenu 97 povstalců a 120 jich zajala

15. 5. 2019 7:45
Síly mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií spolu s jemenskými vládními jednotkami zabily v jemenské provincii Dalí 97 šíitských povstalců podporovaných Íránem a dalších 120 jich zajaly. S odvoláním na sdělení armády o tom informovala saúdskoarabská televize Al-Arabíja. Koalice v čele s Rijádem stojí v jemenském konfliktu na straně mezinárodně uznávané vlády.

Koaliční síly oznámily, že dobyly město Kutta dosud ovládané povstalci. Húsíové, kteří nepřišli o život a neocitli se v zajetí, byli přinuceni uprchnout. Boje začaly zapálením vozidel povstalců. Na místě koaliční síly pátrají po milicích, které by se mohly ještě skrývat.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu přišlo o život na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

autor: ČTK | 15. 5. 2019 7:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama