Povstalci v Demokratické republice Kongo zavraždili 272 civilistů, uvedla vláda

ČTK ČTK
5. 12. 2022 21:06
Bojovníci konžské povstalecké skupiny M23 minulý týden na východě země zabili 272 civilistů, uvedla v pondělí vláda Demokratické republiky Kongo podle agentury Reuters. Původní odhady uváděly 50 obětí. Rebelové odpovědnost za útok odmítají.
Vojáci OSN v místech, kde útočí povstalecká organizace M23.
Vojáci OSN v místech, kde útočí povstalecká organizace M23. | Foto: Reuters

Agentura AFP cituje ministra průmyslu Juliena Paluka, podle něhož zemřelo zhruba 300 lidí. Paluku, který býval guvernérem provincie Severní Kivu, kde se útok odehrál, vystoupil na tiskové konferenci s mluvčím vlády. Povstalci z M23 s vládními vojsky bojují už několik měsíců.

Informace o masakru v Kishishe v Severním Kivu už ve čtvrtek potvrdila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch a americký diplomat. Nesdělili ale žádné podrobnosti.

Zástupci Konga, Rwandy, Burundi, Angoly a bývalý keňský prezident Uhuru Kenyatta teprve v říjnu po summitu v Luandě vyhlásili příměří na východě Konga, kde se opět rozhořely boje mezi konžskou armádou a povstalci M23.

Ozbrojená skupina vznikla v roce 2012 na východě Konga z bývalých členů někdejšího tutsijského povstaleckého Národního kongresu na obranu lidu. Od května vede nejvytrvalejší ofenzivu za poslední roky.

Podle expertů OSN ovládala skupina v červenci v Kongu téměř třikrát větší území než tomu bylo v březnu. Konžská armáda viní rwandské vojáky, že podnikají invazi do Konga v přestrojení. Rwanda opakovaně odmítla, že by rebely podporovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy