Povstalci v Demokratické republice Kongo zavraždili 272 civilistů, uvedla vláda

ČTK ČTK
5. 12. 2022 21:06
Bojovníci konžské povstalecké skupiny M23 minulý týden na východě země zabili 272 civilistů, uvedla v pondělí vláda Demokratické republiky Kongo podle agentury Reuters. Původní odhady uváděly 50 obětí. Rebelové odpovědnost za útok odmítají.
Vojáci OSN v místech, kde útočí povstalecká organizace M23.
Vojáci OSN v místech, kde útočí povstalecká organizace M23. | Foto: Reuters

Agentura AFP cituje ministra průmyslu Juliena Paluka, podle něhož zemřelo zhruba 300 lidí. Paluku, který býval guvernérem provincie Severní Kivu, kde se útok odehrál, vystoupil na tiskové konferenci s mluvčím vlády. Povstalci z M23 s vládními vojsky bojují už několik měsíců.

Informace o masakru v Kishishe v Severním Kivu už ve čtvrtek potvrdila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch a americký diplomat. Nesdělili ale žádné podrobnosti.

Zástupci Konga, Rwandy, Burundi, Angoly a bývalý keňský prezident Uhuru Kenyatta teprve v říjnu po summitu v Luandě vyhlásili příměří na východě Konga, kde se opět rozhořely boje mezi konžskou armádou a povstalci M23.

Ozbrojená skupina vznikla v roce 2012 na východě Konga z bývalých členů někdejšího tutsijského povstaleckého Národního kongresu na obranu lidu. Od května vede nejvytrvalejší ofenzivu za poslední roky.

Podle expertů OSN ovládala skupina v červenci v Kongu téměř třikrát větší území než tomu bylo v březnu. Konžská armáda viní rwandské vojáky, že podnikají invazi do Konga v přestrojení. Rwanda opakovaně odmítla, že by rebely podporovala.

 

Právě se děje

Další zprávy