Praha - Český hydrometeorologický ústav varuje před bouřkami ve východní polovině území, které hrozí během celého pondělí až do úterních 03:00.
Místy napadne až 40 milimetrů srážek, což může přinést lokální problémy na menších tocích. Jejich hladina může dosáhnout i na stupně povodňové aktivity, uvedli meteorologové.
Dopoledne hladiny většiny potoků a řek klesly, nyní už však znovu stoupají na Žďársku. Uzavřena je silnice mezi obcemi Křižánky a Sněžné, přes kterou se místy valí až metr vody. V Moravských Křižánkách hladina tamního toku vystoupila na druhý stupeň povodňové aktivity.
Staví se hráze z pytlů
Zasahují tam dvě jednotky hasičů. Problémy se stoupající hladinou toku jsou i v Herálci, kde se hasiči snaží odvádět vodu od domů uměle vytvořeným odvodňovacím kanálem. Budují také další hráze z pytlů s pískem, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Voda z potoka rozvodněného při nedělní bouřce zasáhla v městečku Svratka na Žďársku dvě desítky domů. Poničila i silnici a most v místní části Račana. Hasiči byli v pohotovosti i v noci na pondělí. Teď už lidé uklízejí, řekl svratecký místostarosta Martin Mudroch.
Na celé Vysočině vyjížděli hasiči kvůli bouřkám do pondělního rána více než sedmdesátkrát. V neděli večer pomáhali hasiči v celé zemi více než 470krát, vesměs to souviselo s bouřkami. Dlouhodobý denní celostátní průměr výjezdů je 152. Hasiči tentokrát především odklízeli překážky z řek a potoků.
Mluvčí krajských hasičů Petra Musilová řekla, že přes noc se situace v kraji uklidňovala. Na některých místech ale hasiči čerpali vodu i ráno. V neděli měli kvůli bouřkám nejvíc práce na Žďársku. "Nejvážnější to bylo ve Svratce a v Herálci," řekla.
"Voda šla dolů. Teď už se bude jenom čistit," řekl Mudroch. Při nedělní bouřce ve Svratce spadlo 118 milimetrů srážek. V potoce, v němž je běžně do 20 centimetrů vody, se hladina zvedla na 1,5 metru a místy až na dva metry. Vyhlášen byl třetí stupeň povodňové aktivity.
Voda zasáhla asi 20 domů. Někde natekla do sklepů, v několika případech se dostala i do obytných částí. "Lidé museli z domů utéci, ale voda pak rychle opadala," popsal Mudroch. Městský úřad teď shání pro postižené domácnosti kontejnery na odpad a vysoušeče. Škody na majetku se podle Mudrocha zatím nedají odhadnout.
V Rosicích voda vytopila stadion
Jaký je stav čpavkových čerpadel, která jsou klíčová pro chlazení ledové plochy, zjišťují na zimním stadionu v Rosicích na Brněnsku. Ten je aktuálně mimo provoz, protože strojovnu v neděli zatopila voda z přívalových dešťů. Kdy bude stadion znovu v provozu, není zatím jasné, řekl správce stadionu Petr Nohel. Jak velká je škoda, také není zatím zřejmé.
Přívalové deště z odpoledních bouřek dělaly v neděli problémy na více místech jižní Moravy, nejvážnější byla situace právě v Rosicích na stadionu. "Na místo jsme přijeli v 15:30, ve strojovně byl zhruba metr vody. Když jsme ji vyčerpali, začala se zvedat hladina Říčanského potoka a zaplavovala strojovnu znovu," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Proto si hasiči zavolali posily, které se snažily zabránit většímu přítoku vody na stadion pytli s pískem. Na zásahu se podílelo osm jednotek.
Hasiči měřili také složení ovzduší, protože stadion se chladí starou čpavkovou technologií. "K žádnému úniku čpavku však nedošlo," řekl Dvořák. Jelikož na stadionu je také elektrorozvodna pro blízké okolí, zůstala část Rosic bez elektřiny, dodávku se podařilo obnovit po 22:00.
Řeky v Pardubickém kraji už jsou v normálu
Hladiny řek v Pardubickém kraji, které se v neděli po silných deštích prudce zvýšily, se vrátily na obvyklou úroveň. Nejvážnější byla situace na Chrudimsku.
Obce zatím zjišťují škody, které voda způsobila. "Poničené jsou dva motory na úpravně vody a další čerpadlo v čistírně odpadních vod. Vyhořely rozvodny na internet a telefon. Zaplavených bylo asi 15 sklepů, další škody teprve zjišťují majitelé objektů, kteří jsou často chataři a chalupáři," řekl starosta Svratouchu Jiří Socha. Bude rovněž nutné vyčistit od naplavenin celou kanalizaci. Mosty, i když přes ně tekla voda, výrazněji poškozeny nebyly.
V Krouně povodeň poničila regulaci říčky Krounky a vodotechnická zařízení v polích. Voda zaplavila sklepy několika domů, poškodila cesty a protrhla hráz jednoho menšího rybníka. "Tu budeme muset úplně zrušit, protože to nedokážeme opravit," uvedl starosta Pavel Ondra. Nynější záplavy přirovnal k povodním v roce 1997, předtím byly v Krouně také v roce 1961. Luže vodou neutrpěla, v městečku se řeka Novohradka z břehů nevylila, rozlila se jen na okolní louky.