Vytopené domy, evakuované tábory. Česko zasáhly silné bouřky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 8. 2014 7:31
Ve Svratce na Žďársku řeka dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Po přívalovém dešti tam voda zaplavila několik domů.
Bouřkový mrak v Roudnici nad Labem
Bouřkový mrak v Roudnici nad Labem | Foto: Jan Lipold

Praha - Silné bouřky, před kterými varovali meteorologové, potrápily východ Čech a Vysočinu. Zastavily tam provoz na některých železničních tratích.

Hasiči museli vyjíždět k desítkám zásahů. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, odklízeli polámané stromy a větve nebo čistili propusti a silnice.

Ve Svratce na Žďársku vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, na Šumpersku evakuovali dva dětské tábory. Na některých úsecích silnic panovala kvůli dešti snížená viditelnost.

Povodňové ohrožení okresů Chrudim, Svitavy, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou dosáhlo v neděli odpoledne podle meteorologů extrémního stupně nebezpečí. Na Chrudimsku například napršelo za čtyři hodiny přes 100 milimetrů vody.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bouřky vyřadily z provozu hned několik zabezpečovacích železničních zařízení. Vlaky proto stály například na úseku Ústí nad Orlicí - Dlouhá Třebová, další soupravy musely kvůli poruše jezdit odklonem přes Havlíčkův Brod. Při postupu bouřkové vlny byly mimo provoz i úseky mezi Ostravou - hlavním nádražím a Ostravou-Svinovem, Běchovicemi a Českým Brodem či Hradcem Králové a Praskačkou. Vlaky nabíraly desítky minut zpoždění.

Ve Svratce na Žďársku voda po přívalovém dešti zaplavila několik domů, nikdo však nemusel být evakuován. Potok se rozlil do domů také v Pozovicích, v Suché zase způsobila komplikace voda z okolních polí, která natekla do obce.

Na východě Čech hasiči nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, odklízeli polámané stromy a větve nebo čistili silnice. Například v Ústí nad Orlicí vyprošťovali matku s dítětem z auta, které uvízlo ve vodě, ve Vojtěchově hasili stodolu zapálenou bleskem. V Královéhradeckém kraji zasáhl déšť hlavně Náchod a Dvůr Králové nad Labem.

Hasiči evakuovali dva tábory

Bouřky rozvodnily říčku také u Hoštejna na Šumpersku, kde hasiči přemístili 85 dětí ze dvou táborů do náhradního ubytování. Na Prostějovsku u obce Lipová-Seč spadlo na silnici přes 20 stromů.

Přívalový déšť vyplavil zimní stadion v Rosicích u Brna. Voda se dostala do strojovny a podle informací hasičů bylo na stadionu půl metru až metr vody. Ti proto odpojili elektřinu a začali s odčerpáváním vody. Aktuálně se jim vodu podařilo téměř odčerpat, zvedá se však hladina místního potoka, který teče podél stadionu. V Silůvkách hasiči zachraňovali z vody ovce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy