Perský záliv

Státy G7 viní Írán z útoku na ropný tanker v Perském zálivu

Státy G7 viní Írán z útoku na ropný tanker v Perském zálivu, který se stal minulý týden. Důkazy podle nich ukazují na Teherán, uvedli dnes podle tiskových agentur v prohlášení ministři zahraničí G7, tedy skupiny nejvyspělejších zemí světa. O život při napadení lodi Mercer Street provozované společností Zodiac Maritime Izraelce Ejala Ofera přišli minulý týden dva členové posádky. Írán své zapojení do incidentu už dříve odmítl.

"Všechny dostupné důkazy jednoznačně ukazují na Írán," stojí v prohlášení. Takový cílený útok je podle G7 neospravedlnitelný. "Vyzýváme Írán, aby zanechal všech aktivit, které nejsou v souladu s relevantními rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, a vyzýváme všechny strany, aby se konstruktivně zasadily o mír a stabilitu v regionu," píše se v textu.

Už dříve obvinily Írán z útoku na plavidlo Izrael a Británie. Právě v Británii má sídlo firma Zodiac Maritime, jíž ropný tanker patří. Vinu Teheránu přičetlo i Rumunsko a Spojené státy. Ke státům G7 patří kromě Británie a USA ještě Německo, Francie, Itálie, Japonsko a Kanada.

K útoku na tanker bezpilotním letounem se nikdo nepřihlásil, nicméně Írán a jemu věrné milice už v minulosti použily takzvané sebevražedné drony. Tanker plul pod liberijskou vlajkou a mířil z tanzanského Dáresalámu do Fudžajry ve Spojených arabských emirátech. Podle společnosti Zodiac Maritime neměl na palubě žádný náklad. Útok se odehrál nedaleko břehů Ománu, zemřel při něm Brit a Rumun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat