Písek, plyn a opulentní šampionát. Jak se z chudého Kataru stal pohádkově bohatý stát

Písek, plyn a opulentní šampionát. Jak se z chudého Kataru stal pohádkově bohatý stát
Tržiště v Dauhá, rok 1955.
Historická část Dauhá, súk (tržiště) Vakíf. Současnost.
Oslavy dokončení Lusail Stadium v Dauhá. Protože v létě panuje v Kataru nedýchatelné horko, šampionát se mimořádně - poprvé v dějinách - přesunul na listopad a prosinec.
Současný emír Tamím Hamad Sání s důstojníky katarské armády. V roce 2013 mu vládu předal jeho otec s tím, že šanci má dostat mladá generace.
Foto: Shutterstock
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 26. 11. 2022 14:32
Katar stála výstavba infrastruktury a stadionů na fotbalové mistrovství světa, které začalo 20. listopadu, přes 200 miliard dolarů, což je absolutní rekord. Zatím nejdražší s patnácti miliardami dolarů byl šampionát v Brazílii v roce 2014. Katar urazil rychlou cestu od chudé pouštní neúrodné země k jednomu z nejbohatších států světa díky ropě a hlavně plynu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy