I malinké Česko bylo díky vojně nenapadnutelné. Pětatřicet tisíc vojáků zemi neubrání

Foto: V jednotkách UNPROFOR vyrostli Česku lídři. Vyznamenání převzali po 30 letech
Česká hlídka UNPROFOR nad údolím Kanak. Nedatovaný snímek.
1995 - Pohřeb podporučíka Luďka Zemana, který zahynul při chorvatské ofenzivě nedaleko Gospiče.
Vladimír Trněný s indickým velitelem mise UNPROFOR generálem Satishem Nambiarem. "S výjimkou protichemického praporu nasazeného v Perském zálivu do operace Pouštní bouře jsme si až do odjezdu na Balkán na vojáky jen hráli," říká dnes Trněný v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Nedatovaný archivní snímek.
Poškozený transportér OT-64, který najel na minu. Archivní snímek z dob působení české armády v mírové operaci UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie.
Foto: Aktuálně.cz / Armáda ČR / www.army.cz
Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 27. 12. 2022 15:44
Novodobí čeští veteráni prošli válkami v Jugoslávii, Perském zálivu, Kosovu, Iráku, Afghánistánu či Mali. Je jich přesně 16 125. Generální sekretář Asociace spolků válečných veteránů Jindřich Sitta hovoří o pohnutkách, proč odcházejí opakovaně do války, ale také o jejich životních zklamáních.

V prosinci roku 2011 skončila válka v Iráku označovaná jako druhá válka v Zálivu, jíž se v rámci mnohonárodních sil účastnili i čeští vojáci. Jsou válečnými veterány, které si mimochodem pravidelně v listopadu připomínáme speciálním svátkem. Má to stále smysl? 

Jde o sto tři let starou tradici, která je dnes významným dnem ve většině zemí světa (11. listopad). Hlavně je to ale připomenutí lidí, kteří pro svou vlast něco vykonali a obětovali při tom své zdraví či životy. Není to navíc jen o úctě k vojákům, kteří při obraně své země zahynuli anebo již nejsou mezi námi, ale také o respektu k těm, kteří válku přežili.

Operace v poušti. Jednomu z vojáků explodovala v ruce rozbuška. "Ruku jsme mu zachránili, přišel ale o dva prsty," vzpomíná Jindřich Sitta (na snímku vpravo).
Operace v poušti. Jednomu z vojáků explodovala v ruce rozbuška. "Ruku jsme mu zachránili, přišel ale o dva prsty," vzpomíná Jindřich Sitta (na snímku vpravo). | Foto: archiv Jindřicha Sitty

Při nedávném výročí vyslání československého praporu UNPROFOR do válkou rozvrácené Jugoslávie se tak u Národního památníku na Vítkově sešli veteráni této jednotky z celého bývalého Československa. Jde o jen těžko popsatelnou a přitom velmi emotivní symboliku. Na tento prapor se totiž zcela zapomnělo, takže pro jeho veterány bylo velkým zadostiučiněním - třebaže až po třiceti letech - slyšet, že jejich práce měla pro republiku, ale i pro mír na Balkáně smysl. A konkrétně československý a poté i český prapor UNPROFOR odvedl na Balkáně obdivuhodnou práci v mimořádně obtížných a stresujících podmínkách.

A nebylo náhodou i veteránům ze Zálivu, k nimž patříte i vy, rovněž dost ukřivděno? 

Bohužel. Protichemický prapor byl po návratu velením armády záměrně dehonestován. Vlastně ještě než jsme se stačili vrátit.

Skutečně? 

Dnes to zní až neuvěřitelně, ale bylo to tak. Už během války v Zálivu jsme totiž kritizovali fatální přehmaty velení armády v našem zásobování: ať již šlo o nás anebo dodávky saúdskoarabské armádě. Posílali nám zpuchřelé plynové masky, prošlé filtry do nich, vrcholem pak byl nepojízdný průzkumný protichemický transportér, který jsme museli v Zálivu z dopravního letounu vytlačit. Chtěli jsme se do toho po návratu opřít, jenomže velení armády nás tedy - s prominutím svinsky - předem očernilo, jen aby zakrylo vlastní fatální selhání. Tím nás umlčeli.

To se jednalo o naschvály, neschopnost generálů, nebo co?

Nevím. Možná obojí. Už v přípravě nás zásobovali šrotem, kterého se chtěli zbavit. Přesně v duchu: stejně o to přijdeme, tak jim dejme to nejhorší. Bylo to šílené a dnes už jen těžko uvěřitelné. Ještě před výjezdem nás stálo hodně sil, abychom dostali jen prvotřídní vybavení. Podpořil nás v tom tehdejší náčelník generálního štábu Karel Pezl.

Souvisel přístup tehdejší generality i s bagatelizováním zdravotních potíží některých vojáků ze Zálivu?

Samozřejmě. Vážnými zdravotními potížemi někteří z nás trpěli prokazatelně. Ať už to bylo kvůli válečnému stresu, drsnému pouštnímu klimatu anebo dlouhodobému pobytu v zamořeném ovzduší z hořících ropných vrtů. Dalo by se ještě pochopit, že to velení armády nebralo příliš vážně. S vysíláním vojáků do války neměl tehdy nikdo žádné zkušenosti.

Sbírka Post Bellum na veterány

  • Po celý listopad jsou k dostání na více než tisíci místech květy vlčího máku, symbolu válečných veteránů. Je možné je pořídit také v on-line supermarketu Rohlik.cz nebo u dobrovolníků v ulicích.
  • V pátek 11. listopadu rozsvítí organizace Post Bellum v Praze a dalších městech několik budov do symbolické červené barvy. Organizátoři chtějí letos díky sbírce získat tři miliony korun, tedy o půl milionu více než loni. Výtěžek půjde na přímou pomoc lidem, kteří za nás nasadili své životy, a zaznamenání jejich příběhů.

Ale to, že jsme takřka ze dne na den získali nálepku dolarových hochů, žoldáků a nikdo se nás tehdy nezastal a že se nás armáda zbavovala jako nepohodlných kritiků její byrokracie a nepořádků… tak to se ani po letech odpustit nedá. Mrzí to.

Generalitě s mentalitou sovětských maršálů jsme překáželi

Jak se pozná žoldák?

Ten, kdo se hlásí do zahraniční mise jen pro peníze, většinou selže, ztratí motivaci, sám se vyloučí z kolektivu. Ta cena risku je až příliš vysoká. Na to ty peníze ani zdaleka nestačí.

My jsme si tehdy v nadsázce říkali, že by bylo možná lepší, kdybychom se nevrátili. Jak říkám: místo aby armáda využila našich zkušeností, protože jsme nehledě na zmíněné potíže ve válce v Zálivu i podle hodnocení Američanů uspěli, tak nás generalita s mentalitou sovětských maršálů postupně vypoklonkovala. Překáželi jsme jí.

Asi to lze jen těžko srovnat s dnešními poměry i vztahem velení armády k novodobým veteránům.

No to ani náhodou. Není nás také už jen několik desítek, ale šestnáct tisíc mužů a žen. Navíc i vojáci na nejvyšších armádních postech si prošli zahraničními misemi. Vědí tedy, o čem jsou. Na rozdíl od těch, kteří nám po návratu ze Zálivu zle zatápěli a přitom nevytáhli paty z republiky, jde už o zcela jinou garnituru vojáků.

Jací vlastně jsou čeští váleční veteráni?

Možná to vyzní až poněkud pateticky, ale stále jde o zvláštní komunitu lidí, kteří jsou ochotni pro tuto republiku něco obětovat. Vždy tomu tak ostatně bylo: ať již v první světové válce legionáři, v té druhé ti, co utekli na Západ i Východ, aby mohli bojovat proti německým okupantům, a platí to i dnes. Od běžné populace se vnitřním nastavením či hodnotami odlišují, protože jsou ochotni pro svou zemi opravdu hodně riskovat. Neříkám, že všichni, ale naprostá většina.

Stejně tak to mají ale nastavené hasiči či mnozí policisté například ze zásahových jednotek. Abychom ale jen "neválčili". V polní nemocnici jsem měl ve štábu šikovného epidemiologa poručíka Romana Chlíbka. Dnes je válečný veterán profesor Chlíbek, jenž se vyznamenal při zemětřesení v Turecku, předsedou České vakcinologické společnosti. A z mé jednotky není ani zdaleka sám, kdo v další kariéře zúročil své schopnosti i zkušenosti z války.

Proč jste se vy jako lékař opakovaně hlásil do války či riskantních humanitárních misí? Co je to za ctižádost?

Perský záliv byl pro mě výzvou dokázat si i v extrémních pouštních podmínkách, že něco umím. Ve válečném zdravotnictví jsme navíc hrozně zaostávali. Proto jsem pak dal dohromady polní nemocnici a chtěl její schopnosti prověřit i v boji či v mezních situacích: nejprve v Albánii, pak při katastrofálním zemětřesení v Turecku a nakonec i v Afghánistánu. Že je zkrátka schopna přežít a pracovat i v podmínkách války.

A ctižádost? Chtěl jsem moderní polní nemocnici srovnatelnou s nejlepšími zdravotnickými zařízeními na světě. A to se povedlo.

Nakolik se změnil pohled společnosti na vás válečné veterány?

Naše stigma z devadesátých let v nás přece jen malinko zůstává. Armáda ale od té doby předvedla v zahraničních operacích tolik dobrého a užitečného, že se snad atribut zmíněných dolarových hochů či žoldáků podařilo zasunout na okraj společnosti.

Miliony chlapů uměly zacházet se zbraněmi. Taková země je nenapadnutelná

Kolik je v Česku veteránských hnutí či organizací?

Těch malých místních je něco kolem sedmdesáti. Sdružují se do Asociace spolků válečných veteránů, kde působím jako generální sekretář. A pak je tu ještě Sdružení válečných veteránů České republiky a Československá obec legionářská.

Jaké názory či snad diskuse mezi českými válečnými veterány převládají po našem překotném odchodu z Afghánistánu a zejména teď během války na Ukrajině?

Afghánistán, kde jsme vykonali pro tamní lidi mnoho užitečného, vnímám - a nejenom já - jako nešťastné vyústění našeho mnohaletého působení v této zemi. A válka na Ukrajině? Znovu se ukazuje, co vše jsme v přípravách na svou obranu v minulosti podcenili. Budeme muset hodně přidat. Ze škol se například vypařila branná příprava. Kromě armády, policie a hasičů tak republika nemá na konflikt většího rozsahu nikoho k dispozici.

V minulosti každý zdravý chlap měl alespoň základní vojenský výcvik, jakkoliv si tu dobu neidealizuji. Svůj účel do jisté míry splňovaly i pravidelné a někdy dost drsné manévry vojáků v záloze. Ti lidé, jimž je dnes kolem padesátky, se zkrátka jen tak před něčím nesložili. Na rozdíl od dnešní velmi změkčilé generace.

Byly tu zkrátka asi tak tři až čtyři miliony chlapů, kteří uměli zacházet se zbraněmi - lehkými i těžkými, jako jsou tanky či kanonové houfnice. I malinké Česko bylo v tom případě nenapadnutelné. Nikdo si totiž netroufne zaútočit na zemi, která je schopna v krátké době mobilizovat alespoň milion chlapů. Agresor by hodně krvácel.

I těmito úvahami se tedy dnes váleční veteráni zabývají?

Absolvoval jsem už několik jednání v parlamentu. A mnozí politici si začínají uvědomovat, že lidé, kteří prošli vojenskou službou, se už blíží k seniorskému věku. Celá Evropa zlikvidovala pod heslem "bude už věčný mír" své obranné kapacity, protože nás přece ochrání Američané. Proto je dobře, že se připravuje další kolo diskusí či akcí na téma přípravy obyvatel na obranu země. Samozřejmě že v součinnosti s resorty obrany, vnitra či námi válečnými veterány.

Jistě, jsme v NATO - to je ohromná obranná devíza -, ale tuto zemi neubrání v případě napadení jen 35 tisíc profesionálních vojáků. Moloch branecké armády dokázal kdysi ročně vycvičit 60 tisíc mužů. Takže dnes bychom se na alespoň 600 tisíc bojeschopných chlapů dostali v optimálním případě asi tak za deset let. Pokud bychom tedy měli dnes již neexistující výcviková střediska.

Cílem nás veteránů proto je, abychom u politiků prosadili, že branná výchova bude na školách stejně důležitá jako ostatní předměty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy