Foto: Skrýval se v díře, ven ho vytáhl tlumočník. Před 15 lety zajali Saddáma Husajna

Snímek z dopadení Saddáma Husajna.
Saddám Husajn byl iráckým prezidentem v letech 1979 až 2003. Svého času patřil k nejhledanějším osobám světa. Zmizel při pádu Bagdádu během americké invaze, kterou v březnu 2003 spustil prezident George Bush mladší. Ten po útocích z 11. září 2001 zařadil Irák mezi státy tzv. osy zla a neváhal s ním vstoupit znovu do války.
Hon na bývalého diktátora a nechvalně proslulou postavu blízkovýchodní politiky proto sledovala všechna světová média.
Dočkala se přesně před 15 lety, v sobotu 13. prosince 2003.
Bývalý irácký lídr se ukrýval v díře v zemi ve vesnici Ad Dawr poblíž jeho rodného města Tikrít.
Foto: US Army / Public domain
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
13. 12. 2018 10:12
Saddám Husajn vládl Iráčanům tvrdou prezidentskou rukou 24 let. Za tu dobu potlačil řadu rebelií a zúčastnil se několika válek. Bojoval s americkým prezidentem Georgem Bushem starším, který ho vytlačil z Kuvajtu, i s jeho synem Georgem Bushem mladším, který ho v roce 2003 definitivně odstavil od moci. Osud dostihl diktátora proslulého brutalitou v roce 2006, kdy ho irácký soud uznal vinným z masakru z roku 1982 a odsoudil ho k trestu smrti.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy