Útoky dronem na největší ropné pole světa v Saúdské Arábii snížily těžbu o polovinu

ČTK / Reuters
Aktualizováno 15. 9. 2019 10:20
Ve dvou ropných zařízeních společnosti Saudi Aramco na východě země vypukl v sobotu časně ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra byly příčinou ohně zásahy střel z dronu. Útoky snížily produkci ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině denní těžby Saúdské Arábie a více než pěti procentům globálních dodávek ropy.
Útoky snížily produkci ropy o 5,7 milionů barelů denně, což odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům globálních dodávek.
Útoky snížily produkci ropy o 5,7 milionů barelů denně, což odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům globálních dodávek. | Foto: Reuters

Dřívější informace světových médií potvrdil saúdskoarabský ministr energetiky, princ Abdalazíz bin Salmán. Spojené státy americké dnes oznámily, že jsou připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv. Z útoku na ropná pole navíc obvinily Írán. Teherán obvinění Washingtonu odmítl.

"Taková zbytečná obvinění jsou bezvýznamná a nepochopitelná, jsou nesmyslná," řekl podle Reuters mluvčí teheránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Velitel letectva íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde prohlásil, že americké základny a letadlové lodi v regionu až do vzdálenosti dvou tisíc kilometrů jsou v dosahu íránských raket. Írán je vždy připraven na "plnohodnotnou" válku, citovala polooficiální íránská agentura Tasním Hádžízádeho, který nicméně výslovně nezmínil ve svém prohlášení útoky na zařízení společnosti Saudi Aramco.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. 

Útok deseti drony

Vojenský mluvčí Húsiů Jahjá Saría podle agentury Reuters prohlásil, že Húsíové nasadili proti ropným zařízením v Abkajku a Churajsu deset dronů. Pohrozil zároveň rozšířením rozsahu útoků na cíle v Saúdské Arábii, která stojí v čele koalice, která proti húsíjským rebelům bojuje v Jemenu.

"Jedinou možností pro saúdskou vládu je zastavit útoky proti nám," řekl Saría, jinak se útoky húsíjských povstalců na cíle v saúdském království budou jen zhoršovat.

Abkajk ve východní provincii je největší ropné pole na světě. Produkuje se tam většina ropy, kterou Saúdská Arábie vyváží z Perského zálivu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě těžby ropy útoky podle ministra Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů).

Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir uvedl, že detailní informace o rozsahu škod budou známy do 48 hodin. Oběti se podle něj útoky z dronů ani následné požáry nevyžádaly.

Trh s ropou to neovlivní, tvrdí agentura pro energii

Loni Saúdská Arábie vytěžila v průměru 10,3 milionu barelů denně, z toho tři čtvrtiny byly určeny na vývoz. Aramco je největší ropnou firmou na světě a připravuje se na primární nabídku akcií.

Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že jsou Spojené státy připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv, pokud to bude potřeba. Podle mluvčí úřadu Shaylyn Hynesové je ministr Rick Perry ochoten uvolnit ropu z rezerv, aby "vyvážil jakékoli problémy na ropném trhu, které by vznikly jako následek této agrese".

Perry chce případnou "kolektivní globální akci" koordinovat s Mezinárodní agenturou pro energii (IEA). Instituce, která sídlí v Paříži, už dříve uvedla, že se vážnějšího dopadu na globální trh neobává. Ropný trh je podle ní nyní dobře zásoben dostatečnými komerčními zásobami.

"Jsme v kontaktu se saúdskými úřady a také s velkými producenty a konzumenty," uvedla IEA v prohlášení. Nezmínila se, že by plánovala uvolnění nouzových zásob ropy.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na svém Twitteru obvinil z útoků na saúdskoarabská ropná zařízení Írán. Vyloučil, že by do útoků byl zapojen Jemen a prohlásil, že Teherán se věnuje falešné diplomacii.

"Teherán je za téměř sto útoky na Saúdskou Arábii, zatímco Rúhaní a Zaríf předstírají, že se věnují diplomacii," napsal Pompeo ve svém příspěvku, ve kterém zmiňuje íránského prezidenta a ministra zahraničí. Dodal, že Írán nyní uskutečnil "bezprecedentní útok na světové dodávky energie".

Jemenští povstalečtí Húsíové provedli podobné útoky už v minulosti. Koncem srpna oznámila saúdskoarabská koalice, která v Jemenu bojuje proti povstaleckým Húsíům, sestřelení dronu, který Húsíové vyslali na Saúdskou Arábii. Mluvčí koalice uvedl, že dron byl zničen ještě nad jemenským územím.

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Útoky povstalců na cíle v Saúdské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města Saná, které je pod jejich kontrolou.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou a vyjádřil podporu běloruské snaze o demokracii. Bílý dům o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy