Babiš byl naposledy zvolený šéfem ANO. Příště už nebudu kandidovat, oznámil

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
12. 2. 2022 12:08
Delegáti sněmu hnutí ANO zvolili v sobotu odpoledne předsedou hnutí Andreje Babiše, už pošesté za sebou. Těsně před hlasováním Babiš oznámil, že kandiduje naposledy. Nového šéfa si hnutí bude muset vybrat za dva roky. Prvním místopředsedou delegáti zvolili Karla Havlíčka. Na sněmu převládá kritika vlády. S kritikou do vlastních řad vystoupil primátor Ostravy Tomáš Macura.
Budoucnost hnutí ANO závisí hodně na tom, zda bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta, a jak případně v těchto volbách dopadne.
Budoucnost hnutí ANO závisí hodně na tom, zda bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta, a jak případně v těchto volbách dopadne. | Foto: Libor Fojtík

Starého psa novým kouskům nenaučíš, prohlásil na sněmu hnutí ANO Andrej Babiš, který stejně jako v minulosti ovládl sněm. Z 95 delegátů mu dalo hlas 76, proti bylo 6 a 13 se jich při hlasování zdrželo. Babiš tak získal méně hlasů než nový první místopředseda hnutí Karel Havlíček. V jeho případě hlasovalo 93 delegátů, hlas mu dalo 82, jeden byl proti a deset se zdrželo. 

Na posty řadových místopředsedů kandidovali čtyři straníci a všichni byli zvoleni. Ve vedení tak zůstává Radek Vondráček s Richardem Brabcem, nově budou nejblíže k předsedovi ve vedení hnutí Alena Schillerová s Ivo Vondrákem. 

Staronový předseda hnutí ANO Andrej Babiš po zvolení šéfem ANO v únoru roku 2022.
Staronový předseda hnutí ANO Andrej Babiš po zvolení šéfem ANO v únoru roku 2022. | Foto: Radek Bartoníček

Kulisy celorepublikového sněmu hnutí ANO jsou podobné jako dříve, v době před pandemií covidu. Účastníci se sjeli do Centra pohybové medicíny na pražském Chodově v sousedství společnosti Agrofert. Tedy společnosti, která je spojena s šéfem ANO Andrejem Babišem a kterou musel dát kvůli zákonu o střetu zájmů Agrofert do svěřenských fondů.

Co je oproti minulosti jiné, je to, že ANO pořádá volby v době, kdy je opoziční stranou. Po loňských podzimních volbách má sice ve sněmovně největší počet poslanců, jenže žádná jiná strana neměla zájem s ANO vládnout. Česku tak vládne koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti.

Právě vládnutí těchto stran v čele s premiérem Petrem Fialou je nejčastějším tématem veřejných vystoupení Babiše v posledních týdnech. Kritika vlády často zaznívala také v Babišově úvodním proslovu na sněmu ANO.

"Sáhli na platy lidem, obrali učitele, nepedagogické pracovníky, vojáky, hasiče, policisty, hygieniky, lidi na úřadech práce a další státní zaměstnance, i když slibovali, že to neudělají. Svou korumpovanou DNA pětikoalice nezapře," útočil Babiš, podle kterého vládní koalice předvádí aroganci a pokrytectví. "Tradičním politikům stačil jeden měsíc, aby prohospodařili celý svůj politický kapitál a podvedli své vlastní voliče," řekl šéf ANO.   

Pokud jde o budoucnost hnutí, Babiš avizoval, že ANO bude pro vládu tvrdou opozicí. "My budeme konstruktivní opozicí, ale ne poslušnou opozicí. Nebudeme mlčet jen proto, aby zvolili Karla Havlíčka místopředsedou sněmovny. Nám opravdu na postech nezáleží. Nenecháme se uplatit trafikami nebo funkcemi jako Piráti. Pětikoalici nedáme nic zadarmo," prohlásil Babiš. 

Z jeho slov je ale zřejmé, že jeho prioritou nebude poslanecká práce přímo ve sněmovně. Jak ukazuje statistika hlasování, patří ke zvoleným zástupcům s nejnižší účastí na hlasování. Babiš na sněmu tvrdil, že se nejlépe cítí mezi lidmi. "Dál se budu věnovat práci ve sněmovně, ale přiznám se, že poslanecké pondělky v Roudnici nad Labem mí dávají mnohem víc. O tom by měla být hlavně práce poslance. Bavit se s lidmi, naslouchat jejich problémům, bojovat za ně a vysvětlovat jim náš program a vizi," uvedl.

Babiš ve svém projevu kritizoval pasivitu některých členů ANO. Učinil tak ve chvíli, kdy děkoval těm, kteří za ANO bojují na sociálních sítích či jinde.

"Bohužel takový přístup a elán není vlastní všem členům našeho hnutí. Řada z nich začne vyvíjet aktivitu jen před blížícími se volbami, které se jich týkají, ale jinak o nich celé čtyři roky  člověk skoro neslyší. Ještě horší jsou lidé, kteří mají naše hnutí za výtah k moci a po zvolení podlehnou pocitu vlastní důležitosti a začnou zneužívat své postavení a chovat se jak papaláši," uvedl.  

Macura vyzval členy ANO, aby se nebáli vystoupit s kritikou

Po Babišovi vystoupil s projevem primátor Ostravy Tomáš Macura, který na tomto sněmu končí v předsednictvu hnutí. Macura patřil k jedincům, kteří v ANO volali po větší debatě a také politice, která se nebude tolik orientovat na voliče z řad seniorů.

"Člověk by měl umět přiznat prohru a neúspěch. A já to udělám. Mně se nepodařilo vybudit poptávku po nějaké hlubší vnitřní diskusi uvnitř hnutí," sdělil Macura s tím, že nakonec zůstal v tomto zcela osamocený. "Tajně doufám, že někdo někdy mou vlajku ještě zdvihne. Obrátil bych se na některé kolegy, kteří mě v uplynulých letech různě poklepávali po ramenou na chodbách, na záchodcích, v zákulisí. Občas je dobré ale své postoje a odvahu projevit v hlavním sále," posteskl si. 

Macura na sněmu například prohlásil, že mladé voliče není možné získat tím, že ANO bude prosazovat slevu na jízdném. Nepřímo tím narážel na Babiše, který velmi často mluví v souvislosti s mladými voliči právě o těchto slevách. Stejně tak se Macura na sněmu postavil proti představě Babiše, který mnohokrát prohlásil, že ANO je hnutí pro všechny.

"Přiznám se, že vždycky jsem měl a stále mám s tímto problém. Domnívám se, že tato koncepce nemůže dlouhodobě fungovat ani v teoretické rovině a v praktické nefunguje zcela jistě. Minimálně ne ve velkých městech. Ztrácíme velká města. Nevím, jestli je to dobré vysvědčení pro hnutí, které chce měnit republiku," řekl Macura. Pozastavil se také nad tím, že volební program hnutí ANO pro sněmovní volby v roce 2021 našel až v novinách, přestože je členem vedení ANO. 

"Šlo mi o otázky směřování hnutí, zacílení na určité voličské skupiny, otázky hodnot a ideálů v praktické politice hnutí jako protiváhy pragmatismu až místy určitému oportunismu," řekl Macura, který dodal, že se mu nelíbí ani kumulace, která podle něj hnutí ANO postihuje v míře větší a větší. Na závěr projevu apeloval na členy vedení, aby nezapomínali na mladé voliče a živnostníky. 

Babiš na kritiku několikrát reagoval a vybízel přítomné, aby se zapojili do debaty. Nikdo se ale k mikrofonu nezvedl s výjimkou Zuzany Bajgarové, což je Macurova kolegyně z vedení Ostravy. Je jeho náměstkyní. I ona vybízela zástupce ANO, aby jenom nekritizovali vládu, ale přicházeli i s návrhy.

"Když bylo něco špatně, tak to řekněte. Možná jsme se ve volbách moc soustředili na piráty, možná jsem byl v debatách moc agresivní, ale proti mně sedělo pět stran. Bavme se o tom, co je špatně, můžeme tady sedět do rána. Novináři mi říkali, že u nás se nediskutuje. Tak diskutujme, co je špatně," sdělil mimo jiné Babiš. V okamžiku, kdy začal mluvit o tom, kam by mělo hnutí směřovat, tvrdil, že je třeba ve srovnání s Karlem Havlíčkem více nalevo. Trval ale na tom, že ANO je pro všechny.  

Na sněmu oznámil faktický odchod z nejvyšší politiky dřívější šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, jehož pozici v ANO začala kvůli některým kauzám slábnout a Babiš se začal více obracet na jiné spolustraníky. Faltýnek odmítl kandidaturu na místopředsedu ANO a oznámil, že volný čas využije k malování.

 

Právě se děje

Další zprávy