Na "sametový" koncert přišly tisíce lidí. Havlův hologram vyzval k jednotě

Přenos skončil
Vystoupení Anety Langerové zakončilo Koncert pro budoucnost, který se ve středu konal k oslavám výročí 17. listopadu na Václavském náměstí. Během koncertu vystoupily desítky umělců a řečníků. Hologram zesnulého prezidenta Václava Havla přednesl projev, vyzval ke společnému řešení problémů, se kterými se lidstvo potýká. Lidé v celé republice si připomněli výročí 32 let sametové revoluce.
Souhrn dění z oslav 32. výročí sametové revoluce | Video: ČTK, Radek Bartoníček, Lukáš Bíba
Přenos skončil
23:01

Vážení čtenáři, tato on-line reportáž skončila. Děkujeme za pozornost!

22:44

Vystoupení Anety Langerové zakončilo Koncert pro budoucnost, který se k oslavám výročí 17. listopadu konal na Václavském náměstí. Zpěvačka a skladatelka zahájila koncert písněmi ze svého nového alba Dvě slunce a Bílý den. Na závěr pak tradičně zařadila starý hit Voda živá, jehož refrén si přítomní zazpívali s sebou.

21:21 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Úspěch revoluce z roku 1989 byl dán souběhem několika pozitivních okolností, domnívá se prezident Miloš Zeman. Zmínil skupinu lidí kolem Charty 77, tehdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a pád berlínské zdi. Zeman to řekl v Ústřední vojenské nemocnici televizi Nova u příležitosti oslav výročí událostí 17. listopadu.

"Byla tady skupina statečných lidí, která se jmenovala Charta 77, to byl domácí faktor. Ale pak tady byly dva vnější faktory, na které často zapomínáme," řekl Zeman k důvodům úspěchu revoluce. Za jeden z vnějších faktorů považuje Gorbačova. "Protože ten právě zakázal vojenskou intervenci, takže svým způsobem přispěl k úspěchu listopadové revoluce, a pak také zapomínáme na to, že v Polsku a v Maďarsku už v té době byly demokratické vlády, které dokonce vydaly prohlášení, kde se omlouvaly za svoji účast na invazi," řekl. "A konečně byl tady pád berlínské zdi, a to byl takový spouštěč, který to všechno dal dohromady," dodal.

19:42

K lidem ná Václavském náměstí promluvil v rámci Koncertu pro budoucnost hologram Václava Havla. "Milí spoluobčané, jediným skutečným zdrojem vůle k životu je naděje. Naděje jakožto vnitřní jistota že i to, co se nám může jevit jako ryze nesmyslné, může mít svůj hlubojý smysl a že je naším úkolem, abychom ho společně hledali," řekl mimo jiné věrný digitální obraz bývalého prezidenta.

19:26

"Návštěvníků bylo více, než jsme čekali. Lidé dodržovali hygienická opatření," řekla Lucie Bílková, předsedkyně spolku Díky, že můžem, který akce organizoval. V místě střetu studentů s policejními složkami v roce 1989 byl kulturní program včetně divadelních představení a debat. Na fasádě obchodního domu Máj byla projekce tematizující současnou politickou situaci v Bělorusku. Návštěvníci se mohli zúčastnit také vzdělávacích procházek mapujících období komunismu, události sametové revoluce i raná porevoluční léta.

19:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Desetitisíce lidí zaplnily během dnešního dne Národní třídu v Praze při příležitosti 32. výročí sametové revoluce. Středobodem dění bylo tradičně pietní místo, kam lidé pokládali svíčky, věnce a květiny. Po ulicích se procházely v poklidné atmosféře rodiny i skupinky přátel, řada lidí měla v klopě trikoloru. Někteří měli okolo krku státní vlajku.

Na Národní třídě se konaly pouliční výstavy, světelné instalace a audiovizuální projekce. Vše se uskutečnilo podle pořadatelů bez problémů. Větší konflikty nenastaly ani poté, co Národní třídou prošly kolem 18:00 tisíce odpíračů proticovidových opatření ze Staroměstského náměstí, kteří skandovali hesla "Pojďte s náma", 'Máme svoje práva" nebo 'Svobodu".

18:40

V 17:11 se rozsvítilo přes 70 budov po celé republice do národních barev. Ve stejný moment zazněla v rádiích a amplionech Modlitba pro Martu.

18:33 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zhruba 350 lidí se odpoledne zapojilo do živého lidského řetězu v centru Prahy, který měl za cíl upozornit na situaci politických vězňů v Rusku a Bělorusku i na praktiky tamních režimů. Řetěz vedl od Staroměstského až ke Stavovskému divadlu. Lidé drželi listy se jmény a fotografiemi politických vězňů. Mohli také podepisovat dopis na podporu politických vězňů určený vrcholným představitelům EU a europoslancům, kde je vyzývají k cílenějším sankcím proti zmíněným režimům. Za skupinu pořadatelů to řekla Veronika Jíravová z iniciativy Společně to dáme.

Foto: Jakub Plíhal
18:31 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Stovky lidí si dnes v centru Brna při akci Brněnský sedmnáctý připomněly události 17. listopadu z let 1939 a 1989. Náměstí Svobody patřilo především hudebnímu programu. Z náměstí také vyrazil lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm. I v něm šlo několik set lidí, jak za pořadatele odhadla Kristina Prochásková.

18:13 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Vzpomínkové akce probíhají také v Hradci Králové. Památku obětí totalitních režimů uctili lidé průvodem. 

17:52

Seznamte se s událostmi dne, který spustil sametovou revoluci. Vše na mapách či na záběrech z kamer Státní bezpečnosti:

17:39

Aktuálně.cz přináší rozhovor s jedním z organizátorů tradičního Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí Janem Gregarem:

17:36 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Několik desítek lidí si dnes v Praze připomnělo dramatika, disidenta a někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Účastníci průvodu, který odpoledne vyrazil z Hradčanského náměstí, se střídali v nošení Havlovy busty od sochařky Marie Šeborové do kavárny Slavia.

17:28

Na Národní třídě se schází tisíce lidí. Připomínají si události sametové revoluce, zapalují svíčky.

17:24 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Budovy úřadů v Česku září barvami státní trikolóry. Jednou z nich je i Strakova akademie, sídlo Úřadu vlády ČR.

17:09

Co znamená sametové výročí pro mladé Čechy a Češky? "17. listopad je pro mě připomínkou boje za svobodu, kterého se zúčastnily generace mých rodičů a prarodičů. Připomínám si tím jejich statečnost i to, že pokud se mladí lidé spojí, mohou něčeho dosáhnout," říká například herečka Antonie Formanová, jejíž rodina si prošla komunistickými represemi. Je vnučkou režiséra Miloše Formana a také spisovatele Jiřího Stránského, odsouzeného v 50. letech ve vykonstruovaném procesu.

"Nemyslím si, že by debata o současnosti musela probíhat na úkor připomínání minulosti. Naopak by jedno bez druhého nemělo moc smysl. Minulost, v tomhle případě 17. listopad, nám připomíná, že jsme dostali možnost. Naším úkolem je ptát se, jestli tuto možnost využíváme naplno," komentuje listopadové slavnosti dvaadvacetiletý novinář týdeníku Respekt František Trojan.

Více názorů mladé generace na svobodu i výzvy současnosti přinese Aktuálně.cz ve čtvrtečním článku.

16:46

Aktuálně.cz přináší rozhovor s jedním z organizátorů akcí v dolní části Václavského náměstí k výročí 17. listopadu: 

16:36

Na Václavském náměstí v Praze, kde dnes odpoledne začal tradiční Koncert pro budoucnost, se sešly tisíce lidí. Vystoupí desítky umělců a řečníků. Největší hvězdou bude hudebník Glen Hansard, zpěvák a kytarista irské skupiny The Frames, který s českou zpěvačkou a klavíristkou Markétou Irglovou získal za píseň Falling Slowly z filmu Once ocenění Oscar za nejlepší filmovou píseň roku 2007. Část programu pětihodinové akce pořadatelé věnují vzpomínce na prvního českého prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplyne deset let.

16:31 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman zaslal věnec k pamětní desce u Hlávkovy koleje, kde se uskutečnil pietní akt za oběti nacistických represí ze 17. listopadu 1939. Osobně se prezident připomínkových akcí k 17. listopadu nezúčastní kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici.

16:28

Na Staroměstském náměstí se sešlo asi 10 000 lidí, kteří protestují kvůli opatřením proti covidu-19. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala. Události kolem covidu-19 sledujeme ve zvláštní on-line reportáži:

15:47 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Jihlavě dnes lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny u památníku Klíčů u řeky. Události okolo sametové revoluce tam od rána připomínala výstava Rok zázraků umístěná na panelech. Na odpolední pietní akci se u památníku sešly desítky lidí, v závěru zpívali českou hymnu. Oslavy organizátoři připravili s ohledem na koronavirovou epidemii, řekl Petr Palovčík.

14:56

Krátký rozhovor s Petrem Pithartem po jeho vystoupení na akci Milionu chvilek pro demokracii.

14:39

Tragické události z 28. října 1939, kdy při protestech proti německé okupaci zemřel medik Jan Opletal a dělník Václav Sedláček, vyvrcholily 17. listopadu 1939 popravou devíti studentských vůdců, deportací 1220 vysokoškoláků do koncentráku a uzavřením vysokých škol.

14:31

K hledání společného demokratického kandidáta na prezidenta vyzval na demonstraci na Staroměstském náměstí spolek Milion chvilek pro demokracii. Hrozí podle něj to, že pokud nebude občanská společnost dost silná, bude se ve volbách v lednu 2023 rozhodovat mezi dvěma populisty či extremisty.

14:19

Mítink Milionu chvilek pro demokracii na Staroměstském náměstí.

Mítink Milionu chvilek pro demokracii
Mítink Milionu chvilek pro demokracii | Foto: Jakub Plíhal
14:12

Na Albertově dnes také zazněla píseň připravená k letoším oslavám 17. listopadu. Vytvořily ji studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network z České a Slovenské republiky. Song s názvem Samet je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe. Píseň nazpívaly dvě studentské kapely Candlelights a Vypuštěné Koupaliště. Na písni spolupracoval také slovenský rapper Bohémem z uskupení Rapress.

14:00

Několik desítek lidí si v Praze připomíná někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Účastníci průvodu, který odpoledne vyrazil z Hradčanského náměstí, se střídají v nošení Havlovy busty od sochařky Marie Šeborové do kavárny Slavie. Tam má být busta slavnostně odhalena. Akci pořádá česká pobočka Amnesty International, Knihovna Václava Havla a The Vaclav Havel Library Foundation.

13:58

Petr Pithart na mítinku Milionu chvilek pro demokracii.

13:56

Jak vypadají oslavy 32 let od sametové revoluce? Podívejte se na první snímky z pražských ulic od fotoreportéra Aktuálně.cz. Lidé míří zejména na Národní třídu. 

13:49

Shromáždění spolku Milion chvilek na Staroměstské náměstí v Praze. Sledujte živě.

13:34

Jedna z účastnic mítinku Milionu chvilek pro demokracii.

13:12 Marian Jurečka

Lidovecký předseda Marian Jurečka na Národní třídě uvedl, že by se lidé měli aktivně zajímat o to, co se děje ve společnosti. V tíživých dobách krize se společnost začíná rozdělovat nebo její část radikalizovat. Je pak především na politicích, aby to zmírnili a vytvářeli pozitivní, kulturní a komunikační atmosféru.

12:58

Petr Fiala na Národní třídě reagoval i na kritiku, že na sobě nemá roušku.

12:42

Na Národní třídu dorazil i někdejší lídr uskupení Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

12:36

Máme několik událostí 20. století, za které se stydíme, a traumata z dob komunismu. Každá rodina měla někoho v KSČ, udávali na sebe někdy i manželé, říká Mikuláš Kroupa, zakladatel spolku Paměť národa,

12:29

Dvaatřicet let od sametové revoluce není dost dlouhá doba na to, abychom už přestali s připomínkami 17. listopadu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká Jan Hlaváček, ředitel platformy Korzo Národní, která pořádá tradiční slavnosti.

12:13

Druhá část rozhovoru s Petrem Fialou.

12:12

Petr Fiala už odcházel z Národní třídy na oběd s pamětníky události roku 1989, ale ještě předtím s ním reportér Aktuálně.cz udělal rozhovor. Níže najdete jeho první část.

12:07 Petr Fiala

Fiala na Národní třídě řekl, že 17. listopad je pro něj nejkrásnějším svátkem. Spousta lidí podle něj od roku 1989 měla možnost začít uskutečňovat svoje sny a žít ve svobodě. Považuje to i za svátek mladých lidí, neboť v letech 1939 i 1989 se právě studenti rozhodujícím způsobem postavili totalitám. 

Předseda ODS Petr Fiala na Národní třídě
Předseda ODS Petr Fiala na Národní třídě | Foto: Jakub Plíhal
12:04 Vít Rakušan

 

Na Národní třídě bylo slyšet skandování: "Ještě Hrad!" Dav ho adresoval lídrovi hnutí STAN. K vlastní možné kandidatuře na prezidenta se však Rakušan nevyjádřil. "Rozuměl jsem tomu tak, že máme všichni najít společného kandidáta a za rok a půl přinést dobrou změnu na Pražský hrad. Nebral jsem si to nějak osobně," řekl. Na sobě měl odznáček s bývalým prezidentem Václavem Havlem, který podle Rakušana k úřadu dorostl životní zkušeností i moudrostí.

11:51

"Boj proti útlaku a touha po svobodě a demokracii. To jsou bezesporu společné jmenovatele 17. listopadu 1939 a 1989. Obě tato pro naši historii významná data jsou neodmyslitelně spjata se studenty, jejich odvahou a odhodláním něco změnit a něčemu dobrému pomoci. Díky za to," napsal na Twitter ministr školství v demisi Robert Plaga.

11:40

Zástupci Spolu si po položení květin k Pomníku 17. listopadu zazpívali českou hymnu.

11:27

Dnes už bývalý politik Miroslav Kalousek se účastnil piety na Národní třídě.

Miroslav Kalousek během piety na Národní třídě
Miroslav Kalousek během piety na Národní třídě | Foto: Barbora Doubravová
11:21

Předseda Studentské komory Rady VŠ Michal Farník vysvětluje, proč emotivně reagoval na projev Václava Klause.

11:05

Zástupci koalice Spolu v čele s Petrem Fialou dorazili na Národní třídu.

10:59

Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) na Twitteru uvedl, že v listopadu 1989 lidé ukázali, že když se spojí, nemají totalita a zloba šanci a svoboda zvítězí. "Obzvlášť v této době, kdy musíme zahlazovat příkopy mezi lidmi vyhloubené nejen covidem, je to aktuální. Svoboda nemůže fungovat bez lidské slušnosti a solidarity," poznamenal.

10:50 Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že 17. listopad je pro něj jak inspirativně, tak emočně velmi silný zážitek. Za důležitou pro demokracii považuje vzdělanou a informovanou společnost, která dokáže čelit nástrahám minulým, ale i budoucím.

"Je úkolem politiků i nové vlády najít smír, vystupovat tak, aby nikdo nebyl na vedlejší koleji, aby člověk s jiným názorem byl pochopen, aby cesta ke spojení vedla skrz dialog, ne přes nějaké ukazování prstem a další rozdělování," řekl. Někteří lidé i politici podle něj krizi důvěry, ale i covidovou krizi zneužívají pro soukromé či politické účely.

10:45

Ministryně financí Alena Schillerová při kladení věnců u Hlávkovy koleje

Kladení věnců u Hlávkovy koleje
Kladení věnců u Hlávkovy koleje | Foto: Jakub Plíhal
10:33

Krátký rozhovor s Václavem Klausem po projevu u Hlávkovy koleje.

10:30 Vít Rakušan

Na Národní třídu dorazil i předseda STAN Vít Rakušan spolu s poslancem Petrem Gazdíkem. "Letošní 17. listopad je unikátní, poprvé se slaví bez komunistů v parlamentu," řekl Rakušan. Lidé při jeho příchodu na Národní třídu tleskali a skandovali. 

"Jediná cesta, jak se dá společnost spojovat, je zabít v sobě předsudky k jiným regionům, sociálně jinak postaveným lidem a jejich problémy vnímat jako relevantní. Zabít v nás nějaké snobství, kdy se občas nahlíží na jinou část společnosti okamžitě skrze nějaký silný předsudek a negativní emoci. To nemůžeme dělat, to je společensky dlouhodobě neudržitelné," dodal.

10:14

Také předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník připomněl odvahu a hrdinství českých vysokoškolských studentů z obou přelomových dob. "Čeští studenti jsou považováni za vůbec první, kteří zvedli svůj hlas proti nacistickým utlačovatelům," připomněl a dodal, že o 50 let později projevili svoje odhodlání bojovat za svobodu a demokracii při demonstracích proti komunistickému režimu.

10:10

"Musíme se soustředit spíše na to, co nás spojuje, než co nás rozděluje. Složité otázky, které nás čekají, dokážeme v budoucnu rozřešit jen tehdy, pokud je budeme řešit společně. Jsem hrdý na to, že v důležitých historických momentech i nedávno při epidemii covid byli naši studenti a pedagogové připravení, odhodlaní a stateční. Věřím tomu, že tomu tak bude i v budoucnu," uvedl ve svém projevu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

09:45

První část projevu Václava Klause u Hlávkovy koleje.

09:35

Klaus je dlouhá léta známý i tím, že odmítá teorie o globálním oteplování. "Říkají nám, že je člověk nepřítelem budoucnosti, říkají nám, že máme obětovat prosperitu a budoucnost naší země a osudy svých dětí a vnuků chiméře boje s podnebím," uvedl při pietě.

09:29

Někdejší prezident uvedl, že je dnes lidem opět vnucována utopie, která o sobě prohlašuje, že je založena na vědě. "Opět jí má být - ve jménu údajných vyšších cílů - obětována svoboda jednotlivce. Tak jako ve smutných dobách minulosti jsou po současných generacích požadovány oběti, které prý zaplaší epidemii a které za několik staletí údajně pomohou vývoji teploty na naší planetě."

Klaus a Schillerová u Hlávkovy koleje
Klaus a Schillerová u Hlávkovy koleje | Foto: Jakub Plíhal
09:28

"My, ke kterým 17. listopad 1939 dodnes nepřestal naléhavě promlouvat, my, kteří jsme aktivně prožili události listopadu 1989, začínáme mít obavu, že se navracejí časy, o nichž jsme si mysleli, že se už nikdy vrátit nemohou," řekl Klaus, který patří ke kritikům opatření proti šíření pandemie koronaviru.

09:21

Pád komunismu měl globální charakter, komunismus neporazili ani naši studenti, ani naši disidenti, zhroutil se jako každý podobný namyšlený pokus násilím potlačit lidskou svobodu, řekl při pietě u Hlávkovy Václav Klaus.

09:15

U Hlávkovy koleje začala krátce po deváté hodině pieta k uctění památky vysokoškolských studentů. Akce se účastní mimo jiné bývalý prezident Václav Klaus či rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

09:08

Z čeho jsem 32 let po revoluci nejvíc zklamaný? Ze strachu, který vnímám všude okolo sebe. Protože strach je jed, který sežere veškerou naději, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

08:57

Místopředsedkyně sněmovny a Pirátů Olga Richterová uctila na Národní třídě výročí 17. listopadu. Přihlížející jí tleskali a volali na ni: "Děkujeme."

08:54 Petr Fiala

"Připomínáme si jeden z nejvýznamnějších dnů v historii naší země. Je Mezinárodní den studentstva, který je připomínkou tragických událostí, k nimž došlo v protektorátu Čechy a Morava a které vedly k uzavření VŠ, zatýkání, popravám a transportům studentů do koncentračních táborů," uvedl předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.

Připomněl, že čeští komunisté poprvé v historii polistopadové politiky zůstali mimo Sněmovnu. "Občané dali jasný signál, že nechtějí žít ve lži. Nechtějí být manipulováni, nechtějí přihlížet nezodpovědnosti, nekompetentnosti a demagogii, kterou tu předváděla minulá vláda," dodal.

08:49 Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil k připomínce 17. listopadu.

08:45

Na místo od rána přicházejí i další politici, po 8:00 položil k památníku věnec také zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Přihlížející na něj křičeli: "Ruský šváb." Prezident Miloš Zeman je kvůli onemocnění v Ústřední vojenské nemocnici.

08:41

Za výjimečný den, který ukázal, že nic není samozřejmého, označila 17. listopad místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, jejíž strana letos vypadla ze Sněmovny.

08:23

Největší akce se po roční pauze způsobené epidemií konají v Praze na Václavském náměstí. Oslavy a tradiční pietní průvody budou i v dalších velkých městech.

08:16

Protestující na národní třídě mají například transparent s nápisem "Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!"

08:09 Andrej Babiš

"Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo," řekl Babiš České televizi. U památníku jsou od rána demonstranti, podle ČT volali různá hesla na předsedu vlády i ráno, když přišel. Pietní místo ale hlídají policisté a k výrazným incidentům nedošlo.

08:06

Ještě za tmy, zhruba dnes kolem 6:00, přišel premiér Andrej Babiš s ministry Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou uctít výročí 17. listopadu k památníku Sametové revoluce na pražské Národní třídě. Uvedla to Česká televize. Premiér na Národní položil věnec. Brzký příchod odůvodnil tím, že dostal varování, že po něm lidé chtějí házet vejce.

08:02

Ve středu si Česko připomíná 32. výročí od klíčového dne sametové revoluce, kdy pohotovostní pluk v roce 1989 zmasakroval na Národní třídě v Praze pokojné demonstranty.

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 11. 2021 19:56
 

Právě se děje

Další zprávy