Kantar: V listopadových volbách by koalice Spolu i hnutí ANO získaly 28 procent

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2021 13:56
Podle volebního modelu agentury Kantar CZ, zpracovaného pro Českou televizi, by se v listopadových volbách do sněmovny dělila o vítězství koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s hnutím ANO Andreje Babiše. Obě uskupení by získala 28 procent hlasů. Třetí by byla koalice Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí, kterou by volilo 17 procent Čechů.
Předvolební debaty politiků v říjnu 2021.
Předvolební debaty politiků v říjnu 2021. | Foto: Jakub Plíhal

Do dolní komory by se podle průzkumu Kantar CZ ještě dostala SPD Tomia Okamury s 9,5 procenta hlasů. Zbylé strany by se stejně jako v říjnových volbách do sněmovny přes pětiprocentní hranici podle průzkumu nedostaly. Nejblíž by podle modelu byla sociální demokracie se čtyřmi procenty. Volební preference se od výsledků říjnových voleb tak změnily jen minimálně.

Analytik agentury Kantar Pavel Ranocha nicméně upozornil, že se změnilo chování voličů obou koalic, tedy Spolu na jedné straně a Pirátů a STAN na straně druhé. "Voliči koalice Spolu jsou té koalici věrní. To má za následek, že preference odpovídají součtu preferencí těch tří stran. U koalice Pirátů a STAN je situace velmi odlišná. Až třetina voličů starostů by tuto koalici už nepodpořila. Zatímco ztráty před říjnovými volbami byly způsobeny odchodem voličů Pirátů ke koalici Spolu, nyní by šly zejména za voliči starostů," uvedl.

Foto: Česká televize

Pokud by se strany nespojily do koalic, zvítězilo by podle projekce Kantar CZ v listopadu hnutí ANO s 27 procenty. Druhá by skončila ODS s 15,5 procenta a třetí STAN s 13 procenty. Do sněmovny by se v tomto případě ještě dostala SPD (9,5 procenta), Piráti (osm procent) a TOP 09 (sedm procent). Ostatní strany by už skončily pod pěti procenty, a to sociální demokraté se čtyřmi procenty, komunisté i lidovci s 3,5 procenta hlasů a Přísaha i Trikolóra s 2,5 procenta.

Průzkum Kantar CZ se uskutečnil od 1. do 19. listopadu a zúčastnilo se ho zhruba 1200 lidí. Do volebního modelu pro jednotlivé strany vstoupilo 950 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní.

VIDEO: Jmenování Petra Fialy premiérem. 

Prezident, u kterého se prokázala nákaza koronavirem, podle mluvčího s opatřeními souhlasil a je ochotný je v zájmu věci podstoupit. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy