Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Foto: Reuters

Nobelova cena za lékařství - Jošinori Ósumi

"Za objevení mechanismu autofagie."

Autofagie je rozklad buněčných částí. Buňka požírá část svého obsahu, aby zlikvidovala nežádoucí složky, například bakterie nebo viry.

Ósumiho studie je významná pro další výzkum spouštěčů různých onemocnění, jako jsou cukrovka, Parkinsonova choroba nebo rakovina. Právě tyto nemoci může podle Ósumiho způsobit porucha genu, který u buněk reguluje požírání sebe sama.

Když mu volal Thomas Perlmann, sekretář Nobelova výboru, s tím, že bude oceněn, byl prý Ósumi v šoku. "Je mi nepříjemné soutěžit s tolika lidmi. Považuji za příjemnější dělat něco, co nikdo jiný nedělá. To je svým způsobem podstatou vědy - radost z nalezení něčeho, co mě inspiruje," řekl Ósumi britskému deníku The Guardian. 

Ósumi je v pořadí šestým Japoncem, který získal Nobelovu cenu za lékařství.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí a sedm lidí má zranění

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na dnešek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř.

Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

před 1 hodinou

Cleveland zaskočil v NBA Philadelphii, které se zranil Embiid

Basketbalisté Clevelandu v NBA překvapivě zvítězili nad Philadelphií 108:94 a potvrdili, že pod novým trenérem J.B. Bickerstaffem se jim daří. Vyhráli třetí zápas z posledních čtyř, předtím na stejný počet vítězství potřebovali 21 utkání. Ve středečním duelu využili i toho, že Philadelphia už v první čtvrtině přišla o svou hvězdu Joela Embiida, který si poranil rameno.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 120:130, Charlotte - New York 107:101, Cleveland - Philadelphia 108:94, Houston - Memphis 140:112, Miami - Minnesota 126:129, Phoenix - LA Clippers 92:102, San Antonio - Dallas 103:109, Utah - Boston 103:114, Washington - Brooklyn 110:106.

Další zprávy