Nobelova cena

Ruský soud nařídil zabavit kanceláře organizace Memorial, která má Nobelovu cenu

Ruský soud v pátek nařídil zabavit moskevské kanceláře lidskoprávní nevládní organizace Memorial, která je jedním z čerstvých laureátů Nobelovy ceny za mír. Podle agentury Interfax verdikt znamená, že sídlo organizace je nyní "veřejným majetkem". Činnost Memorialu soud ukončil loni v prosinci s odůvodněním, že ospravedlňuje terorismus a extremismus.

Memorial zastřešuje několik sesterských organizací včetně Lidskoprávního centra Memorial, které se zaměřuje na porušování lidských práv v současném Rusku, a organizace Mezinárodní Memorial, která je známá odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v někdejším Sovětském svazu. Obě ruské úřady už před lety označily za "zahraničního agenta" a pak proti nim zasáhly soudy. Ty je svými loňskými verdikty rozpustily.

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. V roce 2018 měl Memorial přes 60 poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků. Memorial dnes společně s běloruským bojovníkem za lidská práva Alesem Bjaljackým a ukrajinským Centrem pro občanské svobody získal Nobelovu cenu za mír.

Zdroj: ČTK

Halík a Žantovský navrhují ukrajinského prezidenta Zelenského na Nobelovu cenu

Český kněz, teolog a filozof Tomáš Halík a někdejší diplomat a výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský navrhují, aby Nobelova cena za mír byla letos udělena ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Uvedli to v dopise, který zaslali předsedkyni Výboru pro udělování Nobelovy ceny míru Berit Reiss-Andersenové. Zelenskyj podle nich tím, jak v čele ukrajinského národa odolává ruské agresi, hájí mír pro celou Evropu.

Dopis podepsal ještě předseda Sekyra Foundation Luděk Sekyra, který s Halíkem spolupracuje. Navrhovatelé v něm píší, že ruská invaze na Ukrajinu není jen lokálním konfliktem. "Tato válka se stala symbolem boje za univerzální hodnoty," napsali. Ruský prezident Vladimir Putin podle nich nejprve okupuje regiony u hranic, potom celou Ukrajinu a pokud ho demokratický svět nezastaví, bude pokračovat dál.

Zdroj: ČTK

Aktivistku Thunbergovou opět navrhli na Nobelovu cenu za mír

Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla dnes opět navržena na Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura AP. Nominace přišla poté, co se loni Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a spolu se třemi dalšími lidmi obdržela "alternativní Nobelovku" - Cenu za správný život (Right Livelihood Award). Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.

Thunbergovou letos na ocenění navrhli dva členové švédského parlamentu Jens Holm a Hakan Svenneling. Thunbergová "tvrdě pracovala na tom, aby politikům otevřela oči vzhledem ke klimatické krizi," uvedli oba poslanci. "Akce ve prospěch snižování emisí," za kterou se Švédka podle nich zasadila, "a splňování pařížské dohody je proto také činem utváření míru," dodali.

Pokračovat