Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Foto: Reuters

Nobelova cena za ekonomii - Oliver Hart a Bengt Holmström

"Za příspěvek k teorii smluv."

Teorie smluv se zabývá nastavením pravidel ve firmách i obecně ve společnosti tak, aby se všichni aktéři chovali efektivně.

Bengt Robert Holmström z Massachusettského technologického institutu řešil například určování výše mzdy zaměstnanců. Podle Holmströma by se ve smlouvách měly brát v potaz i vnější faktory, které zaměstnanec nemůže změnit.

Druhý oceněný Oliver Hart přednáší na Harvardově univerzitě. Podílel se například na výzkumu tzv. neúplných kontraktů. Ty by mohly předejít "mezerám" ve smlouvě.

O Hartovi bylo nedávno slyšet také v souvislosti s kritikou nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Bojí se, že by jeho politika mohla ohrozit mezinárodní obchod.

"Rušení obchodních dohod nebo zavádění cel není cestou kupředu, takže mám jisté obavy," řekl Hart agentuře Bloomberg.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy